3D tisk

Zde můžete klábosit o všem co Vám slina na jazyk přinesla k tématu i zcela mimo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

3D tisk

Příspěvek od Ivan »

Ahoj.
Množí se příspěvky o 3D tisku, myslím, že si zaslouží vlastní téma.
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Silent_Marcus
PzKpfw III
PzKpfw III
Příspěvky: 91
Registrován: 26 srp 2015, 19:55
8
Lokalita: Kladno

Re: 3D tisk

Příspěvek od Silent_Marcus »

Mám stejný názor ahoj
Panzer III, foťák a nějaká ta kamera..
Fotky: http://silentmarcus.rajce.idnes.cz/
Pohyblivé obrázky: https://youtu.be/iMb53uFbdMc?list=PLQ6N ... 64Rk6VDclV
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: 3D tisk

Příspěvek od Ivan »

Mám Original Prusa i3 MK2 ...
brano píše:Ivan - a si s ňou spokojný, nie? Prečo sa pýtam - mám totižto ANET A8, čo je tiež klon a každý ma od nej odhováral. No ja som spokojný, čo som doteraz potreboval, to som vytlačil v pohode.
Při koupi jsem vycházel z toho, že
- jsem dostal doporučení od známého.
- potřebuji tisknout a ne laborovat s tiskárnou
- cena je vyšší ale s tiskárnou jsem si koupil i podporu
- za tu krátkou dobu mám 3x upgrade
- firmware,
- ovladačů
- sw "Prusa3D Slic3r MK2", který je šitý na mou tiskárnu a podporuje "otestované materiály" pro různé průměry trysek, atd.
- on-line podpora 24 hod denně.

Zapnu a tisknu.
Koupil jsem si stavebnici. Byl k dodán tištěný návod a jinak je vše na internetu. Zvládl jsem to za den... :D
Poslal jsem jim 2 stránky drobných připomínek ke konstrukci a postupům.

Jsem velmi spokojený.
Jen při výměně materiálu se zdržím nastavením tloušťky 1. vrstvy..
Naposledy upravil(a) Ivan dne 13 zář 2017, 15:15, celkem upraveno 1 x.
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 520
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: 3D tisk

Příspěvek od Faly »

Ahoj,

Tak IS 3 jste vsichni videli,

Mame druhym rokem xyz da vinci 2.0 duo, v dnesnich cenach cca 13 tisic korun,

Tiskarna je v boxu a tedy vhodna pro tisk abs, vybavena dvema tryskami, vlastni software a updaty jsou samozremosti, ale se znacne omezenymi moznostmi nastaveni, proste prijdes a tisknes,

Limitem je nutnost pouzivat jejich filamenty a nebo resetovat pres arduino cipy na cartridgich,

Za dobu co ji mame se zlomil plastovy drzak pojezdovych tyci, vymodelovany novy, silnejsi a tiskarna jede jak drak

Kalibrace je delsi proces kvuli tomu jak je tiskarna naprogramovana - zahriva bed a trysku a az pote kalibruje, s praxi se da zkalibrovat ale rychle cca na 2 procesy systemova kalibrace - nema autoleveling

Lukas
Naposledy upravil(a) Faly dne 13 zář 2017, 16:34, celkem upraveno 1 x.
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

moja tlačiareň ani meno nemá srol
ja som začínal s Rebelom II.kupoval som si postupne a pomaly skladal (nebolo vtedy peňazí)
ale viete, som nástrojár a ako taký musím mať všetko rovnobežné do 0,02mm :D
plastový reprap netlačil podla mojich očakávaní a tak choroba z povolania zaúradovala.
postupne som si vyvinul celokovový derivát Rebela optimalizovaný na výrobu drátorezom (každý robí s tým čo má)
- cenu teda neviem a asi ani nechcem vedieť.každopádne z tohto dôvodu určite ostane jediná.
a kôli časovej náročnosi tiež.vznikalo to velmi pomaly.v práci som mal možnosť do toho "pichnúť" iba raz za čas a aj to len chvílu.
chcel som dosiahnuť kvalitu čo najbližšie k priemyselným strojom, nič iné ma nezaujímalo.
otvory na vodiace tyče a aj tyče samotné sú teda v kolmosti/rovnobežnosti 0,02mm (držiaky inštalované pomocou johanssoniek)
Obrázek
Obrázek
používam závitovky M5 a vlastné mosadné matice vysoké 11mm s velmi tesným závitom
Obrázek
mám maličké kovové napináky na remene, tie napínam pomocou mikrofónu na konkrétnu frekvenciu v Hz.
raz sa mi za to jeden "hračkotlačiar" smial :D
remene sú originál Gates PolyChain, lineárne ložiská sú japonské NSK a vodiace tyče kalené s toleranciou H6.
mám duálnu tlačovú hlavu, ktorej srdce tvorí môj obľúbený diel.kompletne uzatvorený pasívny chladič oboch hotendov.
Obrázek
dovolím si tvrdiť že som jediný kto také niečo na desktope používa.vzduch z chladenia hotendu nejde "do stratena" ale je celý čas vedený a na konci vyfukovaný smerom hore.
Obrázek
je to tak pre tlač ABS, kedy každý jemný závan vzduchu môže spôsobiť popraskanie.jedine uzavretý systém tomu zabráni.
všetka elektronika na hotende je osadená konektormi.
Obrázek
je možné zložiť celú hlavu ako komplet za pár sekúnd a nasadiť ju bez nutnosti kalibrácie či vyrovnávania hotendu.
je možné odmontovať samostatne aj celý blok - oba hotendy naraz bez vozíka a to tiež bez nutnosti kalibrácie.
Obrázek
používam hotendy Rebelmod 3.2 celokovy aj hybridy alebo originál E3D v6 (celokov, nová verzia s cartridge termistorom).
bloky hotendu pre výhrevne telesá si robím sám z medi.hliníkové vedú teplo podstatne horšie.za tých pár gramov váhy na vyše to stojí.
v blízkej budúcnosti plánujem testovať povlakovaný heatbrake.vela si od toho sľubujem čo sa týka tlače PLA celokovovým hotendom s bowdenom (problém)
používam moje vlastné deriváty 3Dator bowden extruderu.nové verzie originálneho 3Dator vychádzajú z mojich modifikácií na čo som hrdý.
mám také zaujímavé držiaky na extrudre z PET(G).extruder je ako na pružine.tlmí to vibrácie od extruderov aj hluk.
Obrázek
je to jeden z mála bowden extruderov schopných tlačit flex.

dosť dlho som to ladil kým som to dostal do stavu, že len vložím SD kartu a môžem zabudnúť že tlačím.
konštrukcia má svoje limity a už rok mám pripravenú novú tlačiareň.taká zaujímavosť.má to 2 extrudre nezávislé v osi X a pri tom pevný stôl.pripomína to ultimaker.ale len diely ktoré sa dajú kúpiť budú stáť okolo 900€.plánoval som ju v malých sériách predávať.ale teraz dosť peňazí a všetok čas venujem Armate.stiahnutelné STL stavebníc RC tankov mi prídu ako lepšia živnosť.
menšia konkurencia :D

tak ako pri tankoch - najviac ma na tom baví to vymyslieť a postaviť.kúpiť a jazdiť neni pre mňa.

ABS:
Obrázek
Obrázek

PLA DUAL - trochu zakvapkaný, ale to som už vyriešil scriptom v g-kóde.už je to o dosť čistejšie:
Obrázek
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 520
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: 3D tisk

Příspěvek od Faly »

Ahoj,

Velka parada, k tomu neni co dodat ahoj
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

díky.ale je to len taká polovičná paráda.pohyblivý stôl a vôbec kartézsky systém to dosť limitujú.chcel som dokonalý stroj a tento to nikdy nebude, už len zo svojej podstaty.
keď dokončím Armatu (ale úplne dokončím), tak si zoberiem od tankov volno na mesiac a spravím si tú novú tlačiareň.to bude niekde úplne inde.

skúšali ste niekedy niekto tlačiť POM/Delrin?občas si POM nahodím a skúšam.je veľký problém z toho tlačiť kôli koeficientu trenia a zmrštivosti.je to tak klzký materiál že to nedrží na ničom.a zmrštenie je minimálne raz také ako pri ABS
hotbed odporúčajú vyhriať na 130°C (!)
skúšal som to nakombinovať s iným materiálom.spravil som si základňu z ABS ale POM sa s ABS nespojil.
narazil som ale na nejaké nové info a keď bude chuť tak to skúsim znova.tentokrát si spravím brim z PLA.že vraj to na tom drží.
jediná istota by bola tlačiť to na delrinovú platničku (drahú platničku).z nej sa to potom dá len odpíliť.
čítal som aj o tlači POM na bavlnu.to bude ale posledná možnosť.povrch isto nebude nič moc.

inak druhá Armata bude z ASA.bude to zase vela tlačenia a nechcem to tlačiť na ABS-juice, takže čakám na kaptónovú pásku.objednal som 200mm široký čínsky kapton (koptan :D ) - s jedným malým trikom sa naň dá tlačiť luxusne.z ASA idem tlačiť prvý krát ale nejakú predstavu už o tom mám.budem referovať.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: 3D tisk

Příspěvek od Max »

" 50koruny " - to je skvělá mašina. Dobrá práce. Je stále funkční?
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

díky.a prečo by nebola funkčná? :D
už dlho funguje tak, že vložím SD kartu a potom si len prídem po hotové veci.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: 3D tisk

Příspěvek od Ivan »

Ahoj.
Tryska 0,25 je na cestě.
To jsem zvědavý ...
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Odpovědět

Zpět na „Hospoda u tankisty“