3D printing in practice

Uživatelský avatar
Jenda26
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 25 pro 2014, 01:37
9
Lokalita: Brandýs nad Labem

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od Jenda26 »

Super, další tankista s tiskárnou! :twisted: Já skener nepotřebuju, radši si dělám modely sám "klikáním". Až vytiskneš pár dílů, tak určitě změníš názor na tisk vrstvou 0,1mm. Ta doba tisku je pak nesrovnatelně delší než s vrstvou 0,2mm. Lepší je to vytisknout v 0,2 a pak to poleptat acetonem:
Obrázek
A jestli očekáváš že budeš tisknout díly 20x20x19 cm, tak to fakt vážně neee. :P tisk taakhle velkých dílů na neprofi tiskárnách je nesmysl.
Jakou přesně tiskárnu sis koupil?
Uživatelský avatar
zander
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1448
Registrován: 25 čer 2010, 18:47
13
Lokalita: Praha 5 Radotín

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od zander »

To jsem rád, že do toho jdeš Pechy, a držím palce.
Sám mám na 3D zálusk,klidně i za víc peněz ale stále mi to nepřipadá ještě ono, tak uvidíme jaké budou tvoje zkušenosti....
Budu bedlivě sledovat, a asi se i dost ptát...

Michal
"Rytířský v boji, bdělí v míru"
Uživatelský avatar
Jenda26
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 25 pro 2014, 01:37
9
Lokalita: Brandýs nad Labem

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od Jenda26 »

Po dnešním více jak desetihodinovém tisku pneumatik to doma připomíná pneuservis :D
Jedna pneu se tiskla 70 minut, materiál TPU. Vnitřní výplň 10%, po zmáčknutí se hned vrátí do původního tvaru.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
zander
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1448
Registrován: 25 čer 2010, 18:47
13
Lokalita: Praha 5 Radotín

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od zander »

...to teda není moc hit...70min...a kvalita, taky žádnej zázrak, to odlévání do formy co dělá kolega je jiný kafe...
"Rytířský v boji, bdělí v míru"
Uživatelský avatar
Jenda26
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 25 pro 2014, 01:37
9
Lokalita: Brandýs nad Labem

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od Jenda26 »

Pravda, 70 minut je stále dost, ale kvalita mi nepřijde zas tak hrozná. :) Zase tady se to tisklo samo, akorát vždy po tisku sundáš z podložky a klikneš na nový tisk a máš zase na hodinu volno. puffy Navíc když ti něco nepasuje, tak stačí upravit model, zatímco forma se určitě jen tak jednoduše neopraví. :twisted:
Uživatelský avatar
zander
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1448
Registrován: 25 čer 2010, 18:47
13
Lokalita: Praha 5 Radotín

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od zander »

...jo to máš sice pravdu, nicméně rozhodující je výsledek
Pokud bych si měl já vybrat jestli strávit čas na formě a odlití, nebo na programu a takovém tisku, jednoznačně zatím vyhraje forma.
Říkám zatím, protože 3D tisk zpovzdálí sleduji , protože mě tato technologie zajímá.
Nicméně zatím poměr- výkon- cena- kvalita je viditelný a částečně znatelný pouze u drahých 3D tiskáren, a střední třída /která by mě zajímala/ zatím kvalitově hodně zaostává.
Na druhou stranu jsem ale rád, že to tady někdo presentuje ,/ i kolega Pechy se touto cestou pomalými kroky rozhodl pustit/ a člověk alespoň může sledovat co tato technologie dnes nabízí a umí, a jaká má omezení má.
Bohužel těch omezení je zatím alespoň z mého pohledu dost.
To jsem se teda rozepsal.
Rozhodně tě ale nechci jakkoliv odrazovat od publikování postupů 3D tisku tady na foru, naopak určitě za ně děkuji, protože je to zajímavost navíc, která tu zatím v širším měřítku není, ale v budoucnosti při technologickém vylepšení zde bude určitě více než hojně používána.

Michal
"Rytířský v boji, bdělí v míru"
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3136
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od mrst »

PAK 35/36 má několik z nás...vyrábí XION a ve velmi dobré kvalitě. Samozřejmě je to zajímavé. Ale jsem puntíčkář a souhlasím s Michalem, že poměr kvalita-čas-cena...zatím je jasně hovořící pro odlitky.
Až to budu tisknout ve stejné kvalitě s kvalitou odlitku a bude to tak snadné, jako tist na paopír...tak do toho půjdu. ;)
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od sakulajda »

Ja mam z tiskarny kola na willyse (respektive disky) a vypada to hodne dobre. Staci acetonem vyhladit a fertig. Pravda, tisknuto na prumyslove masine. Ale treba na tela figurek oblecenych do hader k nezaplaceni i na levne tiskarne. Zalezi na cilovem pouziti. Obdivuju ty co se v 3D umi vyradit.
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda26
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 25 pro 2014, 01:37
9
Lokalita: Brandýs nad Labem

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od Jenda26 »

Asi to bude tím, že ve focení jsem naprostý začátečník. na fofkách se ty pneumatiky strašně lesknou, ve skutečnosti jsou krásně černé. Kvalita mi přijde na domácí tiskárnu docela dobrá.
Vím o čem mluvím, v práci tisknu na vlastní profesionální tiskárně s pořizovací cenovkou 2,5 mega, na které tiskneme opravdu parádní a funkční díly. 3D tiskem se profesionálně zabývám asi 5 let, 3 roky už tisknu díly v práci každý cca druhý týden a doma mám svojí tiskárnu od září a už jsem si na ní docela potisknul :twisted: .
Koukal jsem na ten Pak od toho XIONu a našel jsem ho s cenovkou 99€ .....asi se to s kvalitou té stavebnice nedá tolik srovnat, ale za tuhle cenu bych si těch Paků mohl doma vytisknout nejmíň deset :D

Puntičkář nejsem, mnohem víc než handrkování nad tím jak moc přesnou barvu, zkoumání lupou detaily a kdoví co na modelu má být, mě víc baví postavit si model který nikdo jiný nemá.(jasný, PAKa a Nebelwerfera tu už lidi mají, ale v "tiskové frontě" mi už čekají další jedinečné modely :twisted: )

Právě jsem dotisknul disky a "nazul" :D :
Obrázek
Obrázek
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: 3D printing in practice

Příspěvek od sakulajda »

Za mě paráda - toto dokážu ocenit ahoj
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Elektronika“