T90-Popis levné verze

Odpovědět
Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

T90-Popis levné verze

Příspěvek od Radek »

Tak i u nás byl „Ježíšek“ a přinesl T90 v provedení „žebrák“ – bez kovových pásů, převodovek a ramen a s plastovými převodovkami pojezdu tanku.
Je potřeba říct, že elektronika je o hodně lepší než u starých generací a překonává i Taigen. Hlavní rozdíly: 2,4GHz, nevýhodou je, že oproti Taigenu se spárování dělá přes tlačítko ve schránce pro baterie. Akumulátor už není NiMnH, nová je i nabíječka, která ledkami signalizuje nabíjení i proces nabití. Použití akumulátoru na bázi Lithia zmenšilo prostor potřebný pro akumulátor. Další vymožeností je konečně náměr hlavně nahoru a dolů levým ovladačem tak, jak to má správně být. Výstřel kanonu (kuličková verze) se děje současným stisknutím pravého tlačítka a nasměrování páčky náměru dolů („vpřed“). Výrobce zapracoval i na zvucích. Jde volit zvuk Leopardu nebo Tigeru 1 současným stiskem dvou tlačítek, není to ideální, ale rozhodně posun vpřed. Z panelu vysílače se ovládá hlasitost zvuku a zapíná a vypíná kouřový generátor.
Výrobce nechal na zákazníkovi, aby doplnil celou řadu nástavbových dílů sám. Beru to jako pozitivum, aspoň bude každý naštvaný sám na sebe, že díly nejsou tam kde mají být a nebude proklínat pracovnice na pásu, že to zpackaly. Toto je vidět dobře z návodu, který si je možno prohlédnout nebo stáhnout zde:

https://heng-long-panzer.de/media/produ ... 752244.pdf

Výrobce také v návodu uvádí celou řadu náhradních dílů, které asi bude možno v budoucnu možno zakoupit a i tuningové díly. Zatím jsem nikde nic z těchto dílů nenašel, ale jde o relativně nový model. Výrobce možná začíná myslet nato, že už nebude možno chrlit tolik nových tanků a bude možná nutno žít i z náhradních a tuningových dílů. Co mě zaujalo jsou ložiska k podepření výstupních převodovek pojezdu tanku, které jsou ve výše uvedeném návodu jako tuningový díl připravená už v plastovém výlisku (viz návod uvedený výše). Podle mě by měla být standardem a nevím také, proč výrobce už neopustil výrobu převodovek pojezdu tanku s plastovými ozubenými koly a zrovna tak ze zinkoslitiny, když už má kola z oceli. Snad k tomu dojde.
Tank jsem rozebral a samozřejmě první do něho putovala pojistka a vypínač se přestěhoval z tradičního místa v podlaze dolní korby tanku pod sudy s naftou na zadní čelo. Dále jsem zjistil, že výlisek korby není obdélníkový a boční stěny se u středu zozestupují. To způsobuje tření pásů o korbu. Zatím jsem to doladil nějakými podložkami pod kola pohonu a napínací kola pásů. Ve střední části jsem prozatímně umístil výztuhu z hliníkové trubky, abych deformace trochu odstranil a korbu zpevnil. Tato závada bude asi u každého tohoto tanku a bude ji potřeba eliminovat co nejdřív. Je podle mě jen otázkou času, kdy se objeví pořádná kovová spodní korba, jako existuje pro Tigr 1 nebo KV či T34. Tank také umožní zabudování spousty dalších věcí, protože vnitřní prostor korby je díky novému akumulátoru skutečně velký. Nebude takový problém kam s tím, co chce člověk přidat. Řešení umístění pružin ramen pojezdových kol vně korby a vytvoření dorazů vně dolní korby tanku předchází vnikání nečistot do tanku. Stálý problém jsou velké vůle na ramenech a kolech pojezdu, ale to bere člověk zvyklý na tanku od Heng Long jako samozřejmost a na druhou stranu, co by potom člověk vylepšoval?
Můj dojem z tanku je veskrze pozitivní, je to opět krok vpřed. Pokud by výrobce popracoval ještě na elektronice pojezdu tanku, aby regulace rychlosti byla citlivější, odstranil nedostatky u podvozku (tření pásů o korbu) může to být velmi pěkný a odolný model pro mladou generaci, které tanky z druhé světové války tolik už neříkají jako nám starým vlkům. Tolik můj názor.
Problémem je také málo námětů na kamufláž tanku a umístění čísel a znaků. Nechci se potkat s dalším úplně stejně vypadajícím strojem. Pokud něco někdo najdete, přidejte to sem.
Popis jsem udělal pro ty, kteří se rozhodují, zda tento tank koupit.

Radek
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3206
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: T90-Popis levné verze

Příspěvek od sakulajda »

s tim ovladanim souhlas - taky mi to takto dorazilo, jen misto kouraku sem mladymu dal spinani ledky na vezi
ja uz od elektroniky cekam vic, zvuky a hlavne citlivost rizeni, ale pro kluka nemam problem to tam nechat, oproti prvnim vysilacum ABC je to ...
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 282
Registrován: 14 zář 2014, 08:35
9
Lokalita: Slaný,

Re: T90-Popis levné verze

Příspěvek od drozd60 »

Ahoj
Do modelu to má stále daleko a spousta práce.
Například kompletní výměnu převodovek, bočnice nad pásy jsou v originálu gumové atd.
Pepa
Uživatelský avatar
LARS
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 440
Registrován: 02 úno 2009, 21:41
15
Lokalita: Nudvojovice

Re: T90-Popis levné verze

Příspěvek od LARS »

Do modelu to má sice stále daleko a bude spousta práce , ale za ty peníze co za ten alespoň rozměrově správný polotovar žádají to dokonalá maketa asi nikdy nebude :idea: . Z moderních tanků od HL je dle mého názoru co se týče detailů nejdál. Podvozek lze požít na přestavbu Trumpety T72 https://www.rctankwarfare.co.uk/forums/ ... 41&t=24512 ,ale to také není model , nemá gumové bočnice . Ten kdo s tím neumí žít nebo se mu to nechce předělávat musí počkat na Waltersons T-72 https://cs-cz.facebook.com/waltersonsindustry/ ten je mít bude a dokonce půjdou sundávat. ;)
[█۞███████]▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▅█████████▅▄▃▂
I███████████████████]
.◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤
Odpovědět

Zpět na „T-90“