Waltersons

Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: Waltersons

Příspěvek od Ivan »

50koruny píše:keď už sme pri drátorezoch - dnes som prišiel po dovolenke do práce a keď som bol preč tak nám doviezli nový kúsok

Fanuc C600iB - pojazd 600 x 400 x 410mm.na výšku 2,3 metra :D
...
S tímto strojem jsem se nedávno setkal.
Výroba ozub kol mě ale nenapadla.
Oz. kola, co jsem si nechal dělat, byla vyrobena klasickým odvalováním. Pěkně drahé.

V jakém SW, v jakém formátu a jak dostáváš data do stroje???
Jak jsi to vystředil na soustružený díl???
Dá se vyčíslit cena vyrobeného oz. kolečka?

Moc mě to zaujalo..
Děkuji
Ivan
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: Waltersons

Příspěvek od 50koruny »

Braňo:
viem.na každej fotke zomieram :D
Radek:
hodinami to až tak nekrúti.tieto nové stroje nie.má to monitor spotreby, pozeral som sa tam ale už si nepamätám presné čisla.každopádne menej ako vyzerá a isto menej ako CNC.
Ivan:
tie kolesá pre Sola som ja nerobil.ale vidím že tie boli len vyhrubované, na jeden rez bez mostíka.
pozicoval sa určite z vonkajšieho priemeru na stred.stačí dotyk drôtu na 3 body kružnice a stred vypočíta automaticky.
my máme sondy renishaw, aby som sa mohol napozicovať aj na tvar, ktorý sa nedá chytiť drôtom (hlavne pri formách na vstrekovanie a tak)
my robíme razníky pre lisovanie ozubených kolies.niektoré sú zatolerované v 0-0,005mm (hlavne tie kalibračné) a tie sa robia na 2 upnutia.
urobíš dajme tomu dve tretiny tvaru na 4 až 6 rezov (na hotovo) a na tretej tretine si vyrežeš len rovnú plochu s prídavkom na vyrovnanie kusa.potom sa to musí upnúť znovu, vyrovnáš sa na tú plôšku a odrežeš tú poslednú tretinu.neviem či je to zrozumitelné bez skice ale vlastne ani neviem či to môžem prezrádzať.
software - používam D-Cam - to je plugin do solidworks.taký drátorezový CAM so všetkým čo k tomu patrí.generuje to štandardný G-kód.pred tým software wirecut, ale to je ako z microsoft skicára do photoshopu.kód posielam do strojov cez bežnú LAN sieť.
hodina rezania u nás výjde na 50€ aspoň čo ja viem.ale je to len výnimočne, väčšinu práce pre iných odmietame.máme vela svojej roboty.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: Waltersons

Příspěvek od PetrNC »

V tomto vlákně také o převodovkách Waltersons .........

http://www.rc-panzerketten-forum.eu/wbb ... adid=40403
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: Waltersons

Příspěvek od 50koruny »

tak...už mám tiež waltersons.
kedže neviem aký prevodový pomer potrebujem tak mi srdce zaplesalo keď som našiel tieto fešné prevodovky 3 v 1 (3:1, 4:1, 5:1)
http://htmodel.sk/produkty/funkcne-mode ... 23150.html
konštrukcia sa mi velmi páči.je to dobre vymyslené.akurát to degradujú tie nešťastné čínske práškové kolesá.vždy je škoda keď dobrý nápad zhatí prevedenie.

ako asi tušíte - dlho som sa z nich neradoval :D
objavil sa skrytý problém na Armate (medzičasom konštrukčne vyriešený.prijal som viacero opatrení) - na bočnom predstavenom pancieri pásov bolo nenápadné miesto kde sa pri otáčaní mohol zaseknúť pás a to tak že definitívne a velmi silno.

trvalo tak 5 minút kým som očesal zuby.keby nebolo tohto problému so zasekávaním tak by mohli vyrdžať o pár hodín dlhšie ale aj tak...

takže...dnes večer idem rezať kolesá.sú to tie čo sa montujú priamo na hriadel motora, takže nič netreba rozoberať (skoro).spravím si radšej mosadzné aby si to nabudúce neodskákali dalšie kolesá, ktoré sa už ale montujú tažšie.radšej budem meniť tieto kolesá na hriadeli ako vnútri prevodovky.spravím si všetkých 6 kusov kolies čo sa menia a bude pokoj.

pár postrehov ohľadne kolies.akože...čakal som že to nebude nič moc ale tieto kolieska sú suterén práškovej metalurgie.my vyrábame z prášku napríklad komplet planétové prevodoky do veľkých príklepových vŕtačiek (drahých, značkových).keby sme to robili takto tak už nerobíme :D

takže
- pri pätovej kružnici na nástroji ktorým ich lisujú majú velmi nepekné zárezy.na pár milisekúnd tam pri rezaní zastal drôt kôli korekcii vnútoného rádiusu a vypálil tam rýhy.najväčší a najbežnejší problém pri rezaní by som povedal.treba modernú rezačku a vyslovene na to dbať aby sa to eliminovalo.drôt má určitý priemer, väčšinou 0,25mm a tak sa musí pri vnútornom zaoblení trochu čarovať aby mal spávny polomer a pri tom nevypaloval rýhy.
v tých zárezoch to má samozrejme tendenciu praskať.je to na reklamáciu nástroja.sada stála isto minimálne 10 tisíc (aj to len v Číne).
- hustota materiálu na zuboch je nízka.evidentne pán výrobca také veci veľmi nerieši.u nás sa súčiastka rozreže a hustota sa skúma v labáku.neni sranda dodržať hustotu na zuboch.
- spečené to tiež nebude úplne dobre.vnútri je to zrnité ako sa na čínsku práškovú metalurgiu patrí.

ALE situácia je taká, že pokiaľ oni potrebujú dajme tomu 6-7 druhov kolies a z každého určite menej ako 10 tisíc kusov tak sa im na to každá seriózna firma z vysoka... (velmi velmi malá séria)
len nástroje na každé koleso budú stáť cca 10-20 tisíc ako som spomínal.cena nástroja sa rozpočíta v súčiastkách.koľko bude také koliesko stáť keď chcú napríklad 2000 kusov z každého?
bohužial.
dobrá konštrukcia doplatila na vyhotovenie.
každopádne - ako sa tu už spomínalo - dajú sa kúpiť polotovary s modulom 0,7 - pasujú na všetky kolesá okrem tých na hriadeli motora- tie majú velmi malý priemer otvoru na hriadel a taký som nikde nenašiel.ak by mi ale očesalo aj kolesá vnútri v prevodovke, tak nakúpim polotovary a vymením úplne všetky kolesá a bude pokoj.

ps: aj tak sa mi tie prevodovky páčia :D
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: Waltersons

Příspěvek od PetrNC »

Polotovar kola modulu 0,7 můžeš použít i pro motorek. Jen zalepíš do středového otvoru hřídelku z automatovky, upneš za nábu ( je to přesné ) a vyvrtáš nový otvor, ale to všechno asi znáš ..... ;)
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: Waltersons

Příspěvek od 50koruny »

ani nie.nikdy som nerobil trieskové obrábanie.ja len elektroeróziu.ani diery si nerobím na vŕtačke ale na vyiskrovačke :D
keby to mám robiť, tak by som si tam prerezal kužel, vyvložkoval to a zakolíkoval.a to je rovnako práce ako vyrobiť nové.
a majú polotovary mosadzné?
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: Waltersons

Příspěvek od PetrNC »

Ne, u TeaTechniku jen ocelové, ale kvalitní. Sám je používám řadu let.
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: Waltersons

Příspěvek od 50koruny »

nepochybujem že budú velmi dobré.a ceny?aspoň orientačne?
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: Waltersons

Příspěvek od PetrNC »

Je to samozřejmě podle velikosti, ale je to řádově několik stokorun ( od 150,- Kč výše ) za kolečko. Kolečka jdou koupit i např. u Conrada, ale jejich kvalitu neznám.

https://www.conrad.cz/vyhledavani?text= ... xes_show=1
mladas
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 34
Registrován: 20 led 2012, 19:54
12
Lokalita: Bechyně

Re: Waltersons

Příspěvek od mladas »

A co tyhle ozub. kolečka:
http://www.retezyolomouc.cz/data/produkty/files/193.pdf
Jsou sice široký, ale to se dá upravit, popř. z jednoho udělat dvě :D
Ale ceny jsou luxusní: http://shop.retezyolomouc.cz/ozubena-ko ... m-ozubenim
Odpovědět

Zpět na „Převodovky“