Raketový granát (Raketen-Sprenggranate) 38 cm pro Sturmtiger

Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Raketový granát (Raketen-Sprenggranate) 38 cm pro Sturmtiger

Příspěvek od CuMeL »

I když bylo vyrobeno reálně pouze 18 kusů tohoto samohybného raketometu RW61, tak získal pro svoji zvláštnost oblibu u mnoha modelářů. A já dostal domácí úkol takovout raketu vyrobit :lol:
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
solo
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1235
Registrován: 04 dub 2013, 16:38
11
Lokalita: Poprad

Re: Raketový granát (Raketen-Sprenggranate) 38 cm pro Sturmtiger

Příspěvek od solo »

Tu je veľká skromnosť.
Je za tým kopu hodín kreslenia a ,,mudrovania,,.
Viem o čom hovorím,lebo na túto objednávku sa mi,, ho ,, podarilo prehovoriť.
Verím ,že čoskoro pribudnú fotografie a ak bude záujem radi by sme boli za dobrú debatu medzi modelármi a doplnkami.

solo

P.s.Je to asi to najlepšie čo som videl ...
Teším sa...
,,Z tohto klubu sa neodchádza, buď Ťa vyhodia,alebo ,,Tu,, zomrieš....,,
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: Raketový granát (Raketen-Sprenggranate) 38 cm pro Sturmtiger

Příspěvek od CuMeL »

Solo díky. Já se tedy pokusím sdělit, jak jsem to tvořil a přidám pár obrázků a fotografií.

Tak jsem se pustil do modelování. Podle z internetu získaného obrázku s rozměry jsem zjistil, že délka rakety je 1440 mm (bez špičky). Ráže byla také jasná, takže vznikl výkres v měřítku 1/16:

Obrázek

Rozměry v tomto měřítku jsou 90 mm na délku bez špičky a 23,75 mm co do průměru.

Pak jsem teprve začal uvažovat, jak to vtipně rozdělit, aby se to dalo vytisknout na 3D tiskárně a dospěl jsem k závěru, že budou třeba 4 díly:

- špička (ve verzi ostré a transportní)
- horní díl
- střední díl
- pata s křidélky

Prakticky jsou dělící roviny uspořádány tak, aby odpovídaly spojům na reálné raketě. Výsledek je na obrázku níže:

Obrázek

Celé je to pojaté tak, aby byla co nejmenší spotřeba filamentu, tzn. že raketa je dutá. Případný vlastník si ji může naplnit, čím chce ;)

Takže jsem ve výkresu vytvořil raketu a dvě odlišné špičky. Špička je vyndavací a zastamdací, tedy vzájemně zaměnitelná.
Ale pro úplnost přikládám obrázek s oběma špičkami:

Obrázek

No a pak už začala řádit moje tiskárna:

Obrázek

BTW moc dlouho neřádila, páč mi odešel krokový motor v ose Y, takže jsem mohl pokračovat až po jeho koupi a výměně :lol:

No a postupně dochází k postprocesingu, zatímco se tisknou další díly:

Obrázek

A takhle vypadá výsledek mého snažení:

Obrázek

Co se týče dodržení rozměrů měřítka jsem úmyslně ve výkresu raketu zmenšil, protože bylo nutno počítat s tloušťkou barvy, ale myslím, že jsem dosáhl kýženého výsledku:

Obrázek

Je samozřejmé, že tam ještě 0,15 mm v průměru chybí, ale předpokládám, že na raketu ještě přijdou obtisky a pak finální nástřik lakem, takže by celkový průměr měl odpovídat reálné raketě v měřítku.

No a možná jste si všimli menších kloboučků před raketami. Dalším požadavkem totiž bylo, aby bylo možno část rakety zasunout do hlavně modelu raketometu. Tady je situace trochu složitější, protože každý výrobce tohoto modelu má jiný průměr. Například Asiatam má průměr laufu 24,3 mm, ale Torro má 26,3 mm. Tak musela vzniknout zkrácená a zúžená verze, která se do laufu vejde a podle přání ji lze kdykoliv vyjmout:

Obrázek

Tady je správně "ostrá" špička, protože se montovala až těsně před odpálením. No to je asi myslím vše.
Pokud má někdo zájem tak pište na SZ.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sturmtiger“