Jakou používáte nabíječku?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sylva
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 306
Registrován: 06 črc 2012, 13:02
11
Lokalita: Ostrava - Dubina

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od Sylva »

Zdravím, tak ta nabíječka je Jamara X-Peak 50 Bal.
Čus Ivo
Uživatelský avatar
dzenda7
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 44
Registrován: 30 pro 2012, 15:24
11
Lokalita: Orlová

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od dzenda7 »

Ďanka cool
Do tanku v tank ...
World of Tanks
Uživatelský avatar
dzenda7
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 44
Registrován: 30 pro 2012, 15:24
11
Lokalita: Orlová

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od dzenda7 »

Mám koupenou nabíječku Equilibrium 3.5 nabíječ 50W, zatím spokojenost, teď zbývá přijít na to, jakým proudem nabíjet baterky. Nemá někdo obecné pravidlo? Třeba autobaterie by se měla nabíjet proudem 1/8 až 1/10 kapacity.....tak nevím jestli to platí i pro Ni-cd nebo Ni-mh baterie.
Do tanku v tank ...
World of Tanks
Uživatelský avatar
spitfiremk1
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2011, 17:38
13
Lokalita: Bochoř Bezručova 287 750 00 okres Přerov

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od spitfiremk1 »

dzenda7 píše:Mám koupenou nabíječku Equilibrium 3.5 nabíječ 50W, zatím spokojenost, teď zbývá přijít na to, jakým proudem nabíjet baterky. Nemá někdo obecné pravidlo? Třeba autobaterie by se měla nabíjet proudem 1/8 až 1/10 kapacity.....tak nevím jestli to platí i pro Ni-cd nebo Ni-mh baterie.

Obecně platí, že: autoaku nabíjíme desetinou kapacity cca 10h, nabíjecí nicd a nimh baterky mají mít na sobě údaj o nabíjecích a vybíjecích proudech v miliampérech, nebo v "C". C znamená celková kapacita baterie..Takže pokud na baterii není jiný údaj, než kolik má kapacitu po úplném nabití, nabíjí se zásadně v režimu standart, tzn. onou desetinou po dobu 10-12 h. Příklad: 1000 mah článek nabíjím 0,1 A po stanovenou dobu. Některé články mají ještě tzv.zrychlené nabíjení a hodnota je tam uvedena. Obecně se jedná o polovinu kratší dobu, např 0,3 A u zmiňované jednoampérové baterie. Dodržet se ale musí údaj na obalu. Existují i nicd a nimh články jež je dovoleno nabíjet proudem o celkové kapacitě článku, takže 1A článek valím jednou ampérou a je za cca40 min.nabit. Zde je ale třeba mít intelig.nabíječ, jež pohlídá ohřev článku a přibrzdí velikost dodávaného náboje, pokud je třeba, anebo hlídat teplotu manuálně (nepřesahovat 40st.popř.odpojit a počkat, nebo snížit proud a pokračovat) Tyto články mají označení SCR (od sanya-jiné nepoužívám) Lipolky snáší daleko víc, ale nedoporučuji příliš přehánět...Tyto mají vždy údaje na sobě psané v "céčkách".Tzn.1000 mah 20 C znamená, že je lze zatížit vybíjecím proudem 20x vyšším, než je kapacita baterie(20A). Další údaj je o maximálním nabíjecím proudu, obvykle 1C. Dnes se už objevují baterie se schopností nabíjení až 5C, ale výrobce i prodejci pouze uvádí, že to vydrží, ne že to doporučují...takže pokud někde na soutěži spěchám a chci mít nabito na další soutěžní let nabíjím max 3C. toto vasoké nabíjení ale i vybíjení v maximálních mezích, stejně vede k drastickému snižování výdrže a nab.cyklů a potom se projevuje vše nafukováním jednotlivých článků tak, že se nevejdou do letadla...a potom je raději převážet a skladovat tyto lipolky v kovové kasičce, anebo je už vyřadit (nebezpečí exploze a požáru). Proto vždy nabíjím lipoly i ostatní nimh a nicd na bezpečném místě přes noc, nebo dobu kdy jsem v práci. V sobotu vstanu a mám nabito, nebo příjdu z rachoty a rovněž mám nabito. Pokud jsem na letišti, mohu trochu přitvrdit pod dozorem. Východiskem je mít tak tři akupaky od každé kapacity lítat, nabíjet a lítat. Ještě jen připomenu i skladování během modelářské nečinnosti. Nimh a lipolky se skladují nabité na 75 proc.kapacity, kdežto nicd vybité cca na 0,9-1 V na článek...No doufám, že jsem tě neznervoznil hromadou mnohaleté praxe. :P Za našeho mládí byly jen trafonabíječky se standartním proudem bez jakéhokoliv ovládání, takže odtud to trpělivé čekání na nabití..Holt psal se rok 1980... ;)
nejde li o život, jde o hov .......
Uživatelský avatar
dzenda7
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 44
Registrován: 30 pro 2012, 15:24
11
Lokalita: Orlová

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od dzenda7 »

Díky za vyčerpávající odpověď. Trochu jsem dělal několik let v oboru elektro, takže některé věci si oživuji.Přesně jak píšeš, za nás bylo jen trafo a daný proud a tím to haslo puffy Včera jsem něco hledal ohledně toho nabíjení na netu a zjistil jsem, že je to docela zajímavé počteníčko :) Člověk se učí celý život. Nabíječka je luxusní, jen k ní chybí trochu lepší manuál. Zatím budu nabíjet, nastavovat proudy, časy a koukat jak to krásně nabíjí a sledovat jak která baterka vydrží dávat šťávu.
Do tanku v tank ...
World of Tanks
Uživatelský avatar
Milan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 2784
Registrován: 28 led 2009, 23:54
15
Lokalita: Cvrčovice,Brno-venkov

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od Milan »

Nejlepší ( pro mě) byl tento návod a poučné počtení.
http://www.pelikandaniel.com/?sec=page&id=13
Udělal jsem si tahák k nabíječce jak co nabíjet,ale ten němec mě ho zase někam schoval,takže jsem zase v p....i . :P
Uživatelský avatar
spitfiremk1
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2011, 17:38
13
Lokalita: Bochoř Bezručova 287 750 00 okres Přerov

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od spitfiremk1 »

Milan píše:Nejlepší ( pro mě) byl tento návod a poučné počtení.
http://www.pelikandaniel.com/?sec=page&id=13
Udělal jsem si tahák k nabíječce jak co nabíjet,ale ten němec mě ho zase někam schoval,takže jsem zase v p....i . :P

...Hlavně, že tady skoro všichni lezeme němcům s jejich panzery do pr....Smrt fašismu a Alzheimerovi... :D
nejde li o život, jde o hov .......
Uživatelský avatar
bean
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 164
Registrován: 05 srp 2010, 22:55
13
Lokalita: Černošice, Praha západ

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od bean »

Čau, já mám i RC auta a loď a používám Ultramat 15 od Graupnera.
Spokojenost největší, ale nedá se nabíjet pomalé, například baterky do vysílače.
Na to používám dělanou nabíječku (zakoupil jsem pouze osazenej tišťák a zdroj a krabici jsem si dělal sám - můžu nafotit když bude zájem) u firmy Bel u pana Budínského a to je machr na nabíječky, vybíječky a veškerou elektroniku. Pokud někdo nemáte a váháte, doporučuju.
http://www.bel-shop.eu/cz-kategorie_17- ... nstvi.html
Michal
Uživatelský avatar
dzenda7
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 44
Registrován: 30 pro 2012, 15:24
11
Lokalita: Orlová

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od dzenda7 »

S těmi panzery......je to tak, že je to prostě Rolls Royce mezi tanky v dané době. cool
Do tanku v tank ...
World of Tanks
Uživatelský avatar
dzenda7
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 44
Registrován: 30 pro 2012, 15:24
11
Lokalita: Orlová

Re: Jakou používáte nabíječku?

Příspěvek od dzenda7 »

Zajímalo by mě, jestli při používání Li-Pol baterií s RX-18 je u RX-18 nějaká podpěťová ochrana, která by chránila Li-Pol-ku před nežádoucímu poklesu napětí pod 3V/článek.
Do tanku v tank ...
World of Tanks
Odpovědět

Zpět na „Elektronika“