T-14 Armata 3D tisk

Odpovědět
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

Zdravím,
rád by som sa podelil s mojou práve vznikajúcou prvotinou.modelár zatiaľ určite niesom - robil som iba 1:72 volakedy na základnej škole.venujem sa 3D tlači, využívam ju hlavne doma a kúsok aj v práci.raz pred polrokom som bol vyhecovaný k tlači tanku, len tak na poličku.nechcel som ale žiadny z tých volne dostupných tankov na tlač.tie môže mať každý.tak som začal kresliť Armatu.ako som kreslil viac a viac tak som začal špekulovať nad väčšou mierkou, potom otáčaním veže a kanónu, odpružením... až sa z toho tak nejak spontánne stal RC tank.aj tak som vždy nejaký chcel :lol: .
okrem klasickej elektroniky a motorov je všetko komplet tlačené, vrátane odpruženia a napínania kolies.momentálne je korba takmer hotová.kým som odpálil prehistorickú henglong tk01 tak to aj jazdilo...

až do minulého mesiaca som nikdy nemal v ruke RC tank, takže som netušil ako má vnútri čo vyzerať.ale to už bola korba dokončená, takže vo výsledku je to celé...iné.asi poviete zvláštne.konštrukčne veľmi odlišné.dizajn neberie ohľad na existujúce RC tanky ale čisto na 3D tlač a jej vlastnosti.napríklad z mnohých dôvodov si nemôžem dovoliť také tenké steny na korbe.jeden príklad - tlačené ABS má len 60% pevnosti oproti odliatemu ABS.
vonkajšie diely sa musia tlačiť tryskou s priemerom maximálne 0,3mm.s väčšou by to nešlo kôli detailom.ich rozmery sú aj pri tejto malej tryske na hrane možností 3D tlače technológoiu FDM.
je potrebné použiť 2-4 rôzne materiály (kto to dokáže alebo/a má vyhrievanú komoru, môže to skúsiť čisto z ABS).ja používam PET(G) na odpruženie a vnútro vane, ABS na mechaniku a pásy, PLA na vonkajšie diely a FLEX pre gumenné zástery.

korba už je takmer hotová.pozostáva zo šiestich podzostáv, ktorésa dajú kedykoľvek rozmontovať.napríklad spodnú vaňu budem ešte vylepšovať.stačí vymeniť ju.nemusím to celé tlačiť znovu.podzostavy sú spojené skrutkami a maticami.ani jedna samorezka.všetko čo sa točí okolo svojej osi je v ložiskách (okrem pojazdových kladiek - hádam sa to tak volá.tie malé kolesá pod pásmi).prieduchy nad motormi som využil na 50mm vetrák (no a čo :D ) a reproduktor.bude aj dym samozrejme.je možné použiť motory s krátkou aj dlhou hriadelou.veža sa bude točiť na torro 360° set 14 (je to asi tá menšia z nich).plánujem airsoft aj IR verziu.práve chystám predné svetlá - číre PLA z vonku nafarbené tam kde to nemá svietiť + 3mm dióda.káble k nim chcem viesť vonkajškom tak ako je to v skutočnosti.cez taký tunel v blatníku až dnu.

na sociálnych sietiach v komunitách venujúcich sa 3D tlači sa to stretlo s (skoro) nečakaným ohlasom, mňa to baví zo všetkého najviac a mysím že by mohlo byť možné venovať sa čisto len tomuto.keď to bude hotové, požiadam UVZ o licenciu a rád by som to predával ako 3D model pripravený na tlač a s pekným a prehľadným návodom.ďalej ročne 1-2 tanky.samozrejme také, ktoré sa kúpiť nikde nedajú.brúsim si zuby na Strv 103 (dostal som nápad ako spraviť tú eleváciu), Bat-Chat 25t napríklad.

ps: prezradím a ukážem všetko, iba systém odpruženia by som si zatiaľ rád nechal pre seba.ak sa teda nikto nenahnevá.predsa len mám s tým komerčný zámer.aj keď nie pre to aby som mal bazén s vodopádom, ale aby som mohol kresliť veľa tankov.

spravil som nejaké albumy na rajčati.je tam aj kúsok návodu na stavbu/tlač a rendre.fotky nič moc.ja proste fotiť neviem.



facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1269
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od Ivan »

Tak to je moje krevní skupina
*OK* *BRAVO*
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 282
Registrován: 14 zář 2014, 08:35
9
Lokalita: Slaný,

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od drozd60 »

Ahoj
Perfektní, no prostě nádhera. Armatu jsem chtěl též postavit. 3D tisk opět trochu posouvá modelařinu někam jinam
Opět jsem zaspal. 3D tisk opět trochu posouvá modelařinu někam jinam. Budeš to někdy nabízet, alespoň k vlastnímu tisku?
Pepa
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

díky.a samozrejme že to budem ponúkať.inak by som nerobil ten návod na stavbu a tlač puffy .od kedy to začalo byť RC tak je to chystané (aj) na predaj.každopádne zatiaľ a možno navždy len ako STL model+návod na stiahnutie.oficiálna cena bude závisieť na dohode s UVZ.čo sa týka predaja stavebnice - to bude závisieť na dopyte.ak teda bude dačo.každopádne cena takej stavebnice by bola dosť vyššia ako pri bežnom modeli ( určite cca 200h tlače).
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
brano
PzKpfw III
PzKpfw III
Příspěvky: 79
Registrován: 31 led 2017, 18:05
7
Lokalita: Jur nad Hronom, SK

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od brano »

LARS - aha, ďalší do "klubu" :D

super práca! Armata je aj moja srdcovka, 1:35 od Zvezda je už doma pár mesiacov, len chýba čas na meranie a prevedenie mierky na 1:16...

ale raz príde :)
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

vďaka.ja som si najprv urobil komplet zostavu v mierke 1:1 a odvodzoval diely z nej.teda až potom som to začal "krájať" a zmenšovať na 1:16.ten prvotný model 1:1 zabral tak 3-4 mesiace.zohnal som plno fotiek a aj nejaké iné 3D modely, ktorými som si pomohol.taký 3D model, ktorý by mi vyhovoval a stačil detailmi a presnosťou som nenašiel.takže pomerať všetko čo som našiel, spriemerovať, porovnať s fotkami a nakresliť.
inak s tou zvezdou to tiež neni 100%.každý model, či už plastový alebo len 3D je originál.tu na fotke sú všetky 3 modely dostupné v mierke 1:35 a schválne - nájdi 10 rozdielov :D

na zvezde mi dáko nesedia tie palivové nádrže.zdajú sa mi malé.ale tie malé prieduchy za vežou (2 menšie štvorcové rošty) má zase iba zvezda správne.

Obrázek
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 15 čer 2017, 16:11, celkem upraveno 2 x.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

prudko pracujem čo to dá aby som stihol 100 tankov pre Bystricu.
keď si dá človek termín, všetko zvykne ísť o dosť rýchlejšie.povedal som si, že po víkende musí byť veža z velkej časti rozdelená na diely pre tlač.
samozrejme že neni :D
zmyslel som si totižto, že tá malá pozorovacia veža sa musí dať ovládať.tak som sa teda zdržal, vymýšlal ako tam napchám servo.
vežička bude v ložisku, ktoré neni zalisované, ale prikrútené v objímke, ktorá sa priskrutkuje priamo o vežu.
so servami ale nemám skoro žiadne skúsenosti, tak by som sa chcel popýtať:
prevod je kuželové ozubené koleso, prevod 3:1 (bude celé zápúzdrené, aby nevytekala vazelína)
servá zvyknú mať rýchlosť cca 0.12 sekúnd/ 60 stupňov = 0,72 sekundy na 1 otáčku x 3 = 2,16 sekúnd na 1 otáčku minivežičky
dobre počítam?taká rýchlosť by asi vyhovovala.

rýchlosť serva je ale udávaná pri 4.8V - keď pôjde na 7,2V tak pôjde rýchlejšie?
ak áno, dá sa servo spomaliť odporčekom? (do elektriky som debil)
a ako servo ovládať klasickou RX-18?je to vôbec možné?
majú všetky mikro servá unifikované otvory a určité rozmery?montážnych prvkov hlavne?dajú sa medzi sebou zameniť?

pripájam nejaké obrázky usporiadania veže.kanón je od darcu orgánov - HL Tigra.cez velký servisný poklop na vrchu veže sa budú sypať airsoftové guličky - na tom začnem robiť teraz a konečne vežu rozdelím a vytlačím, nech to teda stihnem.

facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
zander
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1448
Registrován: 25 čer 2010, 18:47
13
Lokalita: Praha 5 Radotín

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od zander »

I když jsem spíše fanda techniky WWII.
Tak rozhodně bych to nedělal na kuličky, to je tady na fóru, ta nejhorší varianta, a nikdo jí prakticky nepoužívá.
Takže to je cesta, kterou bych nešel, neboť tu nenajdete moc následovníků.
Pokud chcete souboje tak zkusit IR.
Jinak jasně zákluz a záblesk.
Samozřejmě držím palce a budu sledovat, jak Vám to půjde.
Michal
"Rytířský v boji, bdělí v míru"
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

IR bude.všetko bude :D
budú verzie pre motory s krátkou hriadelou, s dlhou hriadelou,
s mojimi pásmi, s pásmi z Heng Long T-90
s okrúhlym reproduktorom, hranatým reproduktorom
s gumennými zásterami, s plastovými zásterami
rôzne alternatívy pre rôznu elektroniku, rôzne tlačiarne a rôznych ľudí.
IR príjmač by som chcel skryť práve do tej mini vežičky.aký sa používa najčastejšie?Tamyia či HL?aby som bol kompatibilný s fórom.
ja tiež neplánujem používať airsoft verziu ale robím s tým čo mám a aj tak musím postaviť všetky verzie, aby som overil funkcie.navyše airsoft jednotka je takmer totožná so záklzovou, potrebuje ale hlavne kôli guličkám viac zásahou do konštrukcie veže, takže aj preto najprv tú "deštrukčnejšiu" verziu.vložiť IR potom nebude problém.
diódka na záblesk už je navyše doma - ešte raz vďaka, Solo.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: T-14 Armata 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

po dlhom čase som zase čosi pofotil.robím na tanku vždy keď sa dá ale fotím zriedka.hlavne preto, že to neviem :D
80% času mi zaberá kreslenie, každopádne hrubá stavba je už takmer hotová.veža je pred dokončením.práve teraz tlačím ľavú (náročnejšiu) stranu panciera veže.rozdelím pravú na diely, vytlačím a hrubá stavba je hotová (korba je pripravená ale je rozobratá).
tým pádom bude pojazdná na 100 tankov pre Bystricu.
inak ide všetko ako som plánoval.malá vežička je motorizovaná a poklop na vrchu veže sa otvára.

facebook.com/warprints
Odpovědět

Zpět na „T-14 Armata“