T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Dnes jsem opět zapřáhl tiskárnu a donutil jí vytisknout základ víka motoru včetně části horního pancíře za věží. Zatím jsem vše nahrubo sestavil, aby to všechno k sobě pasovalo. Už mě nebavilo se drbat s "pidičudlíkama", tak jsem udělal něco, co aspoň bude vidět :-D

tady je pokus o letmé usazení věže, jestli mi vychází rozměry (a zatím ano):

Obrázek

A tady sekládaný základ víka motoru a skoro dokončené víko chladiče. Prozatím je otočné, ale asi do budoucna nebude.
Víko motoru jsem musel rozdělit na několik částí, takže budu tisknout a kompletovat dál ;)

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

Dobře polračuješ, nádherné detaily ahoj
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Díky za podporu. Já se přemohl, abych dokončil tu změť zarážek a dalších nesmyslů na desce chladiče. Tak mi na chladiči chybí už jen páka táhla a přední pantíky horních vík, které ale budu dělat později. Tak předkládám svůj výtvor

Obrázek


Obrázek

Dál budu pokračovat s deskou nad motorem, aby byl aspoň trochu vidět nějaký posun ;)
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Shotek
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1047
Registrován: 19 bře 2013, 10:21
11
Lokalita: Praha 9

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Shotek »

ty seš neskutečnej :shock:
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Moc díky za uznání.

Otázkou je, jestli ty drobnosti na mém modelu (a že jich je), které tam páchám, vydrží "náročné podmínky" provozu v terénu nebo na nějaké předváděcí akci, pakliže to dokončím a někam se vydám na spoustu akcí, které se tady na fóru předkládají. Nota bene, zaznamenal jsem tady požadavek, že by bylo hodno někde předvést, jak funguje radlice, byť by hrnula nějaké piliny :-)

Nerad bych, aby se něco ulomilo, ale to asi nikdo tady na fóru. Je to otázka kombimace "kitařiny" a standardního modelářství. Tak je snad vidět z fotek, že "háklivé" věci dělám z plechu a ne z plastu.

Ale asi byl nebyl úplně rád, kdyby můj model po dokončení skončil někde na výstavě na školní lavici, aby se všichni podívali, jak vypadá tank :-)) :-))

Určitě bych se rád se svým výtvorem plnohodnotně pochlubil (bude-li k čemu), ale zase mi to úplně tématicky nejde ke srazům, kde jezdí válečná technika z poslední války (Sakulajda promine, ale "bitvu o Kounice" bych s tím svým výtvorem asi vyhrál, ale asi bych byl úplně mimo :-)))

No nic, budu se snažit to dokončit, ale začíná jarně-letní sezóna a mě moje dražší polovička vede k aktivitám, které se v mém drahém sklepě neodehrávají (tady je vidět, že ani čas není můj největší nepřítel :lol: - myšleno vážně ironicky). A musím říct, že tu nemám žádnou studánku *YAHOO*

Tak, abyste viděli, že se neflákám, tak předkládám lehce, po částech, sestavený kus desky pancíře na motorem. Ještě to dozná (samozřejmě) změn, ale pro začátek mě těší, že to sedí s výkresem (pravda, některé součástky jsem musel velikostně korigovat, protože má tiskárna už odmítala plnit pokyny, které jsem jí poslal >:o )

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
rmichalbarna
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1343
Registrován: 09 říj 2016, 07:34
7
Lokalita: Most

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od rmichalbarna »

Máš to moc pěkný kamaráde! ahoj
Tatra 141,T34/85
http://www.mujtank.tym.cz

Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak mě přestalo bavit dělat s plastem a začal jsem zase trochu mechaniky. Konečně jsem se odvážil na korbě dokreslit, odvrtat a vybrousit otvor pro sedlo věže. Zatím to rozměrově sedí a nic z těch "pidičudlíků" na zadním pancíři nad motorem nepřekáží :D

Obrázek

sedlo věže je na místě:

Obrázek

a tady je zkusmo usazení věže:

Obrázek

a věž otočená o 180°

Obrázek

Už to začíná vypadat jako "očesanej" tank po těžkém boji :-))
Zatím mi to připomíná fotky zničených tanků irácké armády
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Se mi odpoledne ztratil můj rozepsaný příspěvek, páč bylo fórum dočasně nedostupné. Smůla. Ale nic, napíši to znova.

Tak ještě trochu mechaniky. Do vytištěného sedla věže jsem vložil novodurový kroužek uříznutý z odpadní trubky. Naštěstí průměr 110 mm byl ideální :-) Musel jsem to udělat, protože jak je určitě známo, tak 3D tiskárna nedokáže udělat ideální kruh. Není to chyba tiskárny, ale STL souboru, ze kterého se vytváří G-kód, kterému rozumí tiskárna. Byť jsem se snažil sebevíc, tak i při velmi jemném rozlišení, při tvorbě STL souboru, jsem nedosáhl kýženého výsledku. Vždycky tam byly nějaké hrany. Kdybych to nechal jen vytištěné, tak by ložiska při otáčení věže poskakovala "krokově", ne-li by docházelo k zadrhávání, což by ve finále značilo vyšší odběr proudu a tím pádem i nižší výdrž baterie. Sice se se věží tak často neotáčí, ale....

Tak jsem využil vnitřního povrchu té novodurové trubky a na jeho hladkém povrchu se budou odvalovat ložiska věže. Na pořádnou kuličkovou dráhu věže nemám zdroje, tak jsem si vypomohl aspoň tímto způsobem. Fór je v tom, že i neforemný kroužek z novoduru (díky lití při výrobě) se srovnal do skoro ideálního kruhu, čímž jsem snad dosáhl toho, že se odvalování ložisek bude chovat, tak jak má. Uvidím, jak se to bude chovat při testech, ale na to je ještě čas. Teď tisknu upravené části sedla věže, aby to "sedlo".

Níže přikládám pár fotek, jak jsem to spáchal:

Obrázek

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Max »

Teda chlape ty jsi nadšenec. Takové detaily To ani na monitoru nevidím. :D
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Moc díky za pochvalu, je to motor k další práci, byť jde pomalu. Teď musím usadit věž na své místo, abych "připasoval" správně pohon věže a mohl pokračovat v detailech. Mezitím tisknu jako o závod, a brousím a brousím a brousím :-))
Konečně je teplo, takže i ve sklepě se dá vydržet. Snad v dohledné době pošlu další podrobnosti.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „T-72“