T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Faly »

jojo, tento systém používáme už od stavby IS-3, asi nejjednodušší a funkční řešení,

L.
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Lukáši, máš naprostou pravdu. Moc se mi ten systém líbí. Pravda, musel jsem poměrně hodně upravit sedlo ramene pojezdového kola, aby to pasovalo na původní rozměry, ale myslím, že to mám:

[youtube]AlY8UD1N6fw[/youtube]

Tak teď už to jen dodělat a vyměnit všechna sedla na korbě :lol:

P.S.: A moc mě to baví - zas trochu strojařské a zámečnické práce

P.S.2: Musím podotknout, že čínská výroba, co se týče přesnosti, taky není nic moc. Odlitky pojezdových kol a i jejich ramen nejsou aspoň trochu stejné, tak to bude ještě fůra přeměřování a možná i soustružení :shock:
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem začal řádit. Povozek šel skoro komplet pryč (zůstaly akorát kladky) a vybrakoval jsem celý vnitřek modelu. Odstranil vnitřní pružiny a ubrousil původní "účko", takže je z něj jen "elko" (čímž se zvětšil vnitřní prostor o 36 mm).
Rozbořil jsem trochu dno zespoda, protože musím posunout motory s převodovkami a tím pádem udělat jejich nové uložení:

Obrázek

Vlastní uchycení ramen pojezdových kol jsem řešil trochu jinak, než HL, který má zajištěna ramena pomocí šroubů o průměru 4 mm, které jsou samořezně zašroubovány do plastové korby. Ten šroub vypadá jako šroub do nábytku tzv. konfirmát, ale takovýto průměr není v Česku k sehnání a čekat na dodávku z Číny se mi nechce. Tak jsem využil přebytečné nerezové šrouby, co mi zůstaly ze stavby 3D tiskárny a celé je to uchycené obráceně než HL:

Obrázek

Obrázek

kolmost ke korbě je myslím zaručena a vlastní sedlo jsem vytiskl s různými otvory, abych později mohl lépe nastavovat tuhost pružin, ale hlavně s otvorem pro matici:

Obrázek

aby sedlo ramene akorát dosedlo až ke korbě:

Obrázek

No a proto, že otvor v rameni je 4 mm a průměr šroubu pouhé 3 mm, tak jsem tam vložil mosaznou vložku o správné délce, aby i při pořádném utažení byla vůle minimální:

Obrázek

Tak jedno rameno hotovo. Ještě 11 takových a můžu začít opět skládat.

P.S.: Zapomněl jsem podotknout, že rameno bude jištěno dvěma maticemi do kontra, aby nemohlo kolo upadnou za jízdy. A aby se to tam vešlo, tak je pro jistotu zbrousím na polovinu výšky
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Radek »

Neměl by jsi lepší samojistící matice?

Radek
drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 282
Registrován: 14 zář 2014, 08:35
9
Lokalita: Slaný,

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od drozd60 »

Mi jsme všechny samořezné šrouby, které držely rameny v našich modelech nahradili šrouby m3 a v dlouhodobém provozu u IS 3 to drží perfektně. Viz moje video ve stavbě IS7. Akorát vyřežu závit M3 do protikusu ramene na podvozku. Používám závitní M3 max označený dvěma pruhy.
Pepa
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Samojistící matice - bezva nápad. S těmi šrouby, Pepo, mě to napadlo taky, ale já už tam mám díry 3 mm od původních osiček, takže to u mě asi tak, jak píšeš nepůjde. Navíc není dost masy v bočním "pancíři", aby tam šroub v závitu držel. Tam je tloušťka pouhý 1 mm a nechci opět zmenšovat vnitřní prostor tím, že bych tam vlepil nějaký hranolový výtisk z plastu, do kterého bych to mohl šroubovat, takže proto jsem volil variantu, kterou jsem dříve předeslal. Ale díky moc za nápady do budoucna
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak těsně před svátky jsem se dokopal k tomu, abych dodělal všechna pojezdová kola spolu s vnějším odpružením zkrutnými pružinami:

Jedna strana:
Obrázek

a druhá:
Obrázek

zatím asi nemá cenu nic zkoušet. Musím to celé poskládat a pak teprve s celkovou hmotností dělat zkoušky v terénu. Věřím, že to pružit bude dobře, ale otázkou je, jak to bude zatáčet, zejména v trávě.

No jsem hodně dopředu. Na to aby to jezdilo, tak musím předělat lože motorů a převodovek, takže první zkoušky budou asi až mezi svátky.

Tak se teď budu oddávat Vánočnímu lenošení u televize.

Jinak samozřejmě přeji Všem klidné a pohodové Vánoce. M
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1159
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

Paráda, časem můžem udělat někdy setkání generací ahoj Pásy tedy nakonec zůstávají?
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Pásy, hnací i vodící kola zůstávají. Musel jsem ale kvůli nim do pojezdových kol zasáhnout trochu soustruhem. Trn článku z pásu na ZTZ-99 je asi o 1 mm širší než na T-72. Tak jsem lehce ubral na vnitřních stranách pojezdových kol. Ještě, že jsou pojezdová kola šroubovací ze dvou částí, tak se to opracovávalo "lépěji".

Jinak jsem dokončil lože motorů s převodovkami:

Obrázek

usadil a připevnil na své místo:

Obrázek

A aby toho nebylo málo, tak jsem musel vytočit nové koncové hřídele převodovek, by hnací kola byla v ose s pojezdovými koly.

EDIT: Myslím, že do konce roku bude první zkušební jízda
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Shotek
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1047
Registrován: 19 bře 2013, 10:21
11
Lokalita: Praha 9

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Shotek »

dyk už to bylo hotový a teď z toho máš zase prvočinitele...
*SCRATCH*
%)
Odpovědět

Zpět na „T-72“