T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Aby to bylo super, tak tomu ještě hodně chybí, ale dám to do pořádku.
K té otázce o broušení, aniž bych poškodil vystouplé tvary. Myslím, že to není o pevné ruce. Taky se mi klepou, občas tak, že bych mohl v pekárně makovat housky (tedy posypávat mákem ;)).
Ale k věci:
1. Materiál PETG pro 3D tiskárny je dost houževnatý a nenechá si úplně všechno líbit jako třeba materiál PLA, takže s tím moc problém není.
2. Používám na broušení, kromě diamantových pilníčků, i malé čtverečky šmirglu (spíše smirkový papír víc, než plátno) tzn., že si vždy tu velkou plochu, co se prodává, následně rozstříhám.

Udělal jsem si kdysi takové "udělátko", abych měl pořád vše po ruce a dodnes toho nelituji. Takhle to vypadá:

Obrázek

Po pravdě není to úplně ideální, protože se občas ty malé čtverečky z této krabičky ne úplně snadno vyndavají, takže uvažuji o jiné alternativě, ale ta musí počkat, protože se snažím dokončit ten svůj zázrak (tak zatím pro vyndavání používám pinzetu :lol: ).

Z obrázku je i dále zřejmé, jaké hrubosti používám :D
Jo a taky je vidět podle spotřeby, co používám nejčastěji ;)

EDIT: Zapomněl jsem na důležitou skutečnost. Už při kreslení dělám ty vystouplé tvary o něco maličko větší, aby se to při broušení srovnalo. No a poslední věc. Při broušení používám lupové brýle, abych nebrousil, to co nemám :-))
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Byl jednou jeden blatník.... Tak nějak by mohla začít pohádka, ale pohádka to fakt nebyla :roll:

Sem se s ním pral (na můj vkus dost dlouho), ale měl jsem lehké problémy s rozměry a pak, jak jsem psal, tak se mi to vůbec nelíbilo.

Tak jsem se vrátil do výkresu a musel upravovat některé rozměry a přidávat další komponenty (kterých jsem si z fotek před tím nevšiml), resp. ubírat materiál, aby to vypadalo jako reálný blatník. Třeba jsem musel nakreslit dělící "drážku", aby bylo vidět, kde se vlastně blatník v reálu ohýbá směrem vzhůru, což v předchozích fotkách v tomto vlákně nebylo vidět. On se tedy ohýbat nebude (jak jsem psal dříve), ale nákres vypadá takto:

Obrázek

Dál jsem na výkresu upravoval pant, aby na modelu byly vidět vůbec nějaké drážky a vypadalo to jako pant, protože po prvním nástřiku se ty mezery nakreslené s mezerou 0,2 mm skoro zakryly, což se mi nelíbilo.

Pak jsem taky upravoval vlastní tělo blatníku na jeho levém okraji (přidával jsem na výkresu otvory, abych je nemusel pak ručně vrtat), aby byly na modelu zvýrazněny. Mým cílem je, abych ty otvory využil pro připevnění bočního "gumového krytu".

No a podařilo se mi to i vytisknout:

Obrázek

No drbal jsem se s tím dost dlouho, a to nepočítám to broušení, kitování, broušení, kitování.........

Ale s výsledkem jsem už docela spokojen:

Obrázek

a z druhé strany:

Obrázek

Po vytištění a usazení posledních částeček na teto blatník se budu prát s další částí levého blatníku a s první schránkou. Zatím to ve výkresu vypadá takto (ale není to zdaleka hotové, ještě mi tam fůra věciček chybí :roll: ):

Obrázek

Tak maluju a maluju a maluju.....

P.S.: Mezitím budou řádit mé tiskárny a snad vytvoří pravý blatník. Je to časový opruz, protože levý blatník jsem dohromady tisk asi 10 hodin čistého času :shock:
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Machip
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 214
Registrován: 01 led 2018, 18:55
6
Lokalita: Tábor

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Machip »

tak si říkám jestli se mému lepeni dá říkat modelařeni jak pak řikat tomu co předvádíš ty srol jo ty lupové brýle si asi taky pořídim jaký máš model nebo výrobce.Pepa
david742
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 248
Registrován: 15 črc 2015, 17:50
8
Lokalita: Česká Metuje 110

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od david742 »

Zdravím a smekám ahoj před tvým dílem,
jaké prosím plánuješ pásy ?
Nebudeš tisknout starší verzi - tu která se používá i na našich T-72?
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Pásy neřeším, ty jsem koupil včetně hnacích a vodících kol na rctank.de a pasují na ZTZ-90. Pro mě je důležité, že jsou kovové. Sice úplně neodpovídají tvarem, ale co do velikosti jsou OK.

Obrázek

Jediné, co jsem tiskl jsou 2 články na zadním dolním pancíři:

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem se výkresově snad správně tvarově "dopral" s první schránkou na levém blatníku. Nejdřív jsem musel namalovat žebra blatníku (zelená) a pak pásku, co ji obepíná (světlehnědá), bok blatníku (modrá) a nakonec první pant boku blatníku (oranžová), abych se tam rozměrově trefil. Uff, už mi z těch setin milimetru z výkresu lezou oči z důlků :shock:

Ještě mi tam chybí ta "bižuterie" - prolisy, víko schránky a spony, ale to až na konec. Teď se musím soustředit na celkové rozměry.

Obrázek

Jsem zvědav, co z toho vyleze nakonec na tiskárně. Ale tisknout to budu, až to domaluji do konce levého blatníku, což ještě chvilku bude trvat. Ony ty další dvě schránky jsou potvory kónické. Herdek, jako to ti rusáci svařovali :o
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
rmichalbarna
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1343
Registrován: 09 říj 2016, 07:34
7
Lokalita: Most

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od rmichalbarna »

Míro moc pěkný!
Tatra 141,T34/85
http://www.mujtank.tym.cz

david742
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 248
Registrován: 15 črc 2015, 17:50
8
Lokalita: Česká Metuje 110

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od david742 »

Zdravím ahoj ,
čirou náhodou jsme s klukem objevili na youtube video , kde nějací týpci v Rusku porovnávají T-72 od Heng Long a Deagsotini a všechny tři stroje mají kovové pásy , klasický starý typ , který se používá dodnes na našich T-72.
Je to rc Barmaleuz , T-72 Deagostini ili T-72 Heng Long
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Díky za informaci. Video jsem našel a shlédl. třeba někdy na ty pásy narazím, ale zatím si vystačím s tím, co mám.
Jinak pokračuji v kreslení, ale jde to pomalu. Na tom blatníku je hóóódně věcí (a samý předměty) :D

Tak jsem prozatím dokončil zadní část od výfuku, přes olejovou nádrž a poslední schránku:

Obrázek

Už zas konečně můžu tisknout a mezitím malovat dál
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Shotek
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1047
Registrován: 19 bře 2013, 10:21
11
Lokalita: Praha 9

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Shotek »

Ty jsi nezmar! ;)
Odpovědět

Zpět na „T-72“