T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
rmichalbarna
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1345
Registrován: 09 říj 2016, 07:34
7
Lokalita: Most

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od rmichalbarna »

Nádhera! *THUMBS UP* *BRAVO* *THUMBS UP* *BRAVO* *THUMBS UP* *BRAVO*
Tatra 141,T34/85
http://www.mujtank.tym.cz

Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Míšo, děkuju.
už mě nebavila věžička velitele, tak jsem začal malovat v 3D (to mi snad jde).
Přední hlavní světlomet je taky nářez. Snad se mi to po částech podaří vytisknout. Mým cílem je, aby se světlomet synchronně hýbal spolu s kanonen, tak jako je v originálu, a aby dokonce svítil. Tak to možná ještě budu muset přemalovat, aby se to tam všechno vešlo. Ale zatím aspoň takhle:

Obrázek

Obrázek

Je otázkou, kdy se k tomu dostanu. Čeká mě opich (nějakou speciální směsí "čehosi") do kořenového nervu u šestého krčního obratle. Anžto mě kvůli němu brní celá levá ruka a nejsem schopen pořádně nic dělat (to co jste dosud viděli, tak páchám s tou bolavou rukou :-(). Tak to snad dopadne dobře. Jinak, pokud to nevyjde, tak mě čeká operace vyhřezlé plotýnky na tom hloupým obratli a Bůh suď jak to dopadne.
Držte mi palce, jsem objednán na 25. října. Tak potom, až budu schopen reagovat, dám vědět.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Doja72
Příspěvky: 3
Registrován: 08 dub 2019, 15:37
5
Lokalita: Praha 10 - Vršovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Doja72 »

Ahoj,

tak to pořádně držím palce ať vše dopadne dobře, abychom se dočkali úspěšného konce neskutečné stavby.

Doja72
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Moc díky za podporu. Snad to dopadne.
Nicméně operace je za týden, takže se snažím ještě něco udělat i s tím hendicapem co mám. Tak jsem donutil svou tiskárnu vytisknout několik dílů hlavního světlometu podle výše zobrazeného výkresu v 3D a po vybroušení se mi to snad podaří dát i dohromady. Trochu jsem se vztekal u "sklíčka" světlometu a pak jsem ve starých zásobách z minulosti našel starý displej z notebooku, který byl na pohled lesklý, tak jsem se jal dělat sklíčko světlometu z přední "pevnější" části displeje toho notebooku. Blbec jsem si naběhl, páč ta první vrstva byla sice lesklá (možná teoreticky odolnější), ale poměrně křehká, takže se mi to lámalo, ale po zásahu mé úhlové brusky od Proxxonu jsem zjistil, že je to vlastně hloupé plexisklo (možná povrchově lépe upravené), a tak jsem opatrně brousil a brousil a brousil......, než jsem dosáhl jakéhosi kulatého tvaru, který "natěsno" (odborníci by řekli, že to sedí, jako ložisko na hřídel s přesností H7) dosedl do vnějšího předního krytu světlometu. Po pravdě jsem ho tam musel natlačit :-D, ale drží a myslím, že ho tam asi ani nemusím lepit.

No a vnitřní parabola světlometu byla taky zábava a kapitola sama o sobě. Chtěl jsem to vybrousit do "vysokého lesku" :lol: :lol: :lol: , což u černého PETG materiálu asi moc nejde. Nu což.

Avšak tady musím konstatovat, že první nátěr barvy stříbřenkou nedopadl úplně hrozně. Mám výbornýho zeťáka (taky modeláře), kterej našel ve svých zásobách starou stříbřenku od Humbrolu a tak jsem byl schopen štětečkem domalovat vnitřní parabolu světlometu, a tak to s prvním nátěrem (myslím) nevypadá úplně zle:

Obrázek

Teď přemýšlím, jak k té LED diodě přivést napájení. Udělal jsem tam "průchod" od té diody skrz tělo světlometu (teda já ho namaloval a tiskárna to zvládla) o průměru 1,2 mm a potřebuji ideálně takovej kablík , kterej by měl kruhový průměr max. 1,2 mm. A nemám nápad, jak to spáchat kde ho vzít a udělat tak, aby to vypadlo aspoň trochu jako originál na tanku. Má někdo nějaký nápad, kde takovej kablík pořídit?

Předem moc díky za nápady, mě už v tomto směru dochází, ale snad bude líp :D

P.S.: Ten lesk sklíčka předního krytu světlometu na fotce je hloupý odraz světla při focení. Je to pochopitelně průhledné....
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
mladas
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 34
Registrován: 20 led 2012, 19:54
12
Lokalita: Bechyně

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od mladas »

Neměl by ten světlomet mít černé sklo? Jedné se o tzv Lunu - používala se pro prisviceni v noci pro prostředky nočního vidění - tedy infra...
Uživatelský avatar
Radovan Preč
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 221
Registrován: 11 črc 2016, 14:24
7
Lokalita: Ostrava

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Radovan Preč »

ahoj Ahoj na tvůj dotaz kde vzít kablík o průměru do 1,20mm takový je na všech malých a standartních servech ten přívodní, tet ho měřím a má 1,15mm. A nebo další možnost vést optický vláknem které je pružné jako rybářský vlasec, tet to také řeším u nového projektu, kupoval jsem ho u Conrada návin na cívce je 25m a průměr je 0,50mm a klidně ti kousek věnuji.A optické hranoly na rozvod světla vybrousíš a vyleštíš z plexiskla. A stejným způsobem můžeš udělat i ty malé světýlka na korbě. ;)
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

To Radovan Preč:

Díky moc za radu, ale já se blbě vyjádřil (i když nevím, jak vypadá kablík na servu). Ten kablík o průměru max 1.2 mm by měl být dvoužilový, ideálně 1 žíla + stínění, aby průřez zůstal kruhový. Vím, vymýšlím si, ale nerad bych tam tahal dvoužilový "placatý" kablík. To by se mi tam asi nelíbilo, když je to nahoře na věži a bylo by to asi hodně vidět. Pokud nic neseženu, tak to budu muset řešit nějak jinak.

Jinak poziční osvětlení na věži jsem už namaloval a standardní LED dioda se mi tam vejde. tady je nákres mého malování:

Obrázek

I když jsem uvažoval o optickém vláknu (a mám ho od PetraNC), které je stále ještě ve hře, protože pokud zalepím diodu do toho plastu a ona se odebere do křemíkového nebe, tak bych byl nahranej a musel bych rozebrat a poničit část věže, což by se mi asi úplně nechtělo. Je to otázka, nakolik budu věřit deklarované životnosti té diody. je možné, že mě přežije :D :D :D

To: mladas

Děkuju za upozornění, ale asi existuje několik verzí. Asi záleží na tom, co je tam v originále přišroubované, jestli víko s průhledným sklem nebo černým sklem. Já vyrábím tuhle:

Obrázek

Ale pokud se mi nepodaří nějak rozumně udělat přívod napájení (je vidět, jak vystupuje z levé horní části světlometu na předchozím obrázku), tak je možné, že zvolím tuhle variantu:

Obrázek

a nebude to svítit vůbec :-))

Apropo, zrovna u té mé verze je černé sklo u světlometu střelce ;-)
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
rmichalbarna
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1345
Registrován: 09 říj 2016, 07:34
7
Lokalita: Most

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od rmichalbarna »

Míro a co kabel ze sluchátek od Vietnamce? Chtějí 50 Kč, tak budeš mít hodně kabelu. Je to jen nápad.
Tatra 141,T34/85
http://www.mujtank.tym.cz

Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Vidíš, to mě nenapadlo a při tom jich mám poničenejch doma hromadu. Míšo, moc díky, tak se pokusím změřit kablík na sluchátku. Ale myslím, že i kdyby byl trochu tlustší, tak radši upravím výkres a vytisknu to znova :D :D :D
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak kablík sluchátka má v průměru 1,4 mm, což je paráda, to už upravím. Super. Ještě jednou díky za radu.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „T-72“