T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od PetrNC »

Také jsem to už hledal a snad jsem to nespletl ..... :lol: Tu fotku ber jako inspiraci. Máš k ruce právě to "třidéčko", takže fyzická realizace návrhu ja poměrně snadná. Můžeš si sestavit kanón, kde bude "cuknutí" dozadu rychlé a dopředu pomalé .... Vlastní konstrukce není složitá ...... cool
kremak432
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 467
Registrován: 19 říj 2015, 09:14
8
Lokalita: Starý plzenec

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od kremak432 »

Tady máš taky něco pro inspiraci

https://www.youtube.com/watch?v=K1UDr_fgGzc
Uživatelský avatar
Shotek
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1047
Registrován: 19 bře 2013, 10:21
11
Lokalita: Praha 9

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Shotek »

K tomu otáčení věže a problému s místem mrkni třeba i sem
https://mujtank.tym.cz//viewtopic.php?f ... &start=170

Na téčku s tím bojuju taky a problémy s místem jsou u obou typů dost podobné. Přesunutím motoru pohonu nahoru do věže a ozubeného věnce napevno na korbu bys to možná mohl vyŕešit i ty, i když 72 má věž menší, za úvahu to možná stojí..
Kousek dál najdeš pro inspiraci i další podobu řešení zákluzu servem a vnitřek korby se střevy. Já musel jít kvůli úspoře místa do LiPolky, abych to tam vůbec nějak narval.
Jen si nejsem jistý, jestli jí umí i Taigen jednotka, tu nemám...
A co se týká rozložení váhy kolem středové osy korby, toho bych se asi nebál. Aspoň já žádný vliv na cokoli nepozoruju ;)

ahoj
drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 282
Registrován: 14 zář 2014, 08:35
9
Lokalita: Slaný,

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od drozd60 »

Ahoj
Já jsem stavěl T 90, v podstatě stejný podvozek viz. https://mujtank.tym.cz/viewtopic.php?f=92&t=3016
Problémy s místem jsem vyřešil přesunutím systému otáčení do přední části tanku a o jenom protože jsem použil převodovky s redukcemi a ty jsou vyšší. Samozřejmě zákluz a dioda v kanonu. Řešení zákluzu jsme zde popsali.
Jinak je v tanku místa dost.
Pepa
Naposledy upravil(a) drozd60 dne 21 říj 2018, 15:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Milan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 2784
Registrován: 28 led 2009, 23:54
15
Lokalita: Cvrčovice,Brno-venkov

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Milan »

Pěkné video k T-72.Dobrý je to zahlubovací zařízení asi v 8 minutě na videu.
https://www.youtube.com/watch?v=EqYupAqiVro
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Díky za video, ale už jsem ho viděl, protože je je tady kousek vedle :-)
https://mujtank.tym.cz/viewtopic.php?f=118&t=3971
Je velmi poučné.
Já trochu pokročil v kreslení. Z pohledu zákluzu jsem to asi vyřešil tak, že jsem objednal hotový kus na https://www.forgebeartanks.com/store/p4 ... _Tank.html a už mi napsali, že to poslali, takže jsem pln očekávání. Podle rozměrů se mi to vejde do věže úplně nádherně, čímž nemusím dál řešit problém, že se mi to nevejde do korby. Tak jsem začal finalizovat umístění akumulátoru.
Obrázek
Tak můžu začít tisknout
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem své malůvky musel trochu revidovat. 2 pružiny na otevírací mechanismus byly zbytečné. Tak jsem to přemaloval a vytiskl.
Obrázek

Teď box na akumulátor budu dávat postupně budu dávat dohromady.
Tady je základ víka boxu:

Obrázek

A tady vlastní box:


Obrázek

Ještě, že mám 3D tiskárnu. Dělat tohle z plechu, tak by můj výtvor spatřil světlo světa tak za 10 let :D
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
kremak432
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 467
Registrován: 19 říj 2015, 09:14
8
Lokalita: Starý plzenec

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od kremak432 »

Což o to, máš to pěkný, ale myslím si, že pracné vyvíjení boxu na baterii je škoda práce. Já a spoustu dalších zde upřednostňujeme baterii uvnitř korby, kde je lépe chráněná proti vlhkosti. Zároveň je korba tužší, když je vcelku bez zbytečných děr a s modelem můžeš jezdit i v blátě.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Já se toho úplně nebojím. Jednak bude korba vyztužená U profily, ve kterých budou usazeny systémy odpružení pojezdových kol a jednak spodní víko bude plechové a bude "lícovat" (teda aspoň se o to budu snažit). Navíc nelze nikdy úplně dosáhnout úplného utěsnění. Třeba můj systém napínání pásu bude zakryt zevnitř pouze molitanem, viz obrázek

Obrázek

Navíc plánuji udělat otvor nad víkem chladiče, aby bylo možno lehce doplňovat tekutinu pro kouřový modul:

Obrázek

Snad se mi to povede utěsnit, aby to zvládalo standardní terénní podmínky ;)
Pokud to nepůjde, tak není zas takový problém to celé uzavřít a přistupovat k vnitřnostem odklopením horní části korby. Je to tak vlastně i od začátku koncipované
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem konečně obdržel z Anglie systém zákluzu a náměru kanonu. Měl jsem z toho trochu strach, ale nakonec to došlo všechno v pořádku. Tak jsem to přeměřil a zakreslil, takže můžu přetvořit původní záměr. Zapracuji do věže i futra na ložiska od Ivana. Moc velké díky za inspiraci. Sice v Solidworks nedělám, ale umím to převést na STL na následně importovat do FreeCADu, ve kterém dělám. Tvůrci mi však s tím FreeCADem dali, co proto. Povýšili verzi a všechno, co jsem vytvořil je mi k ničemu a prakticky to můžu předělat. Nicméně zase výhody nové verze jsou nepochybné. Občas to sice spadne, ale už to dělá věci, které se blíží drahým konkurentům. Tak se chci podělit z tepla svého obýváku o obrázek systému náměru a zákluzu. Jakmile to klapne, tak se zavřu do sklepa a budu tvořit. Co je potěšitelné, tak by se to mělo do věže kompletně vejít a místo původního systému náměru od TAIGENa mi zbude prostor, který mohu do budoucna nějak využít. Přemýšlel jsem o systému stabilizace kanonu a věže. Na Youtube jsem viděl videa, že to jde, ale nemám s tím vůbec žádné zkušenosti. Poradí někdo? Teda zatím to nespěchá, nemůžu říct, že bych se nudil, ale do budoucna by se to mohlo aplikovat a na případných srazech bych s takovouto funkcionalitou mohl teoreticky bodovat :D
Takže slíbený obrázek:
Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „T-72“