T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak se mi snad podařilo dotáhnout tvar háku k podobě, která se snad podobá reálu:

Obrázek

a pochopitelně to chce ještě úpravy. Už jsem to tam zkusil dosadit i se záklopkou háku (která brání uvolnění oka)

Jinak už jsem asi přišel na to, k čemu je ta tyč, co jsem se ptal na stránce 44 tohoto vlákna
viz https://mujtank.tym.cz/viewtopic.php?f= ... &start=430

Zadíval jsem se na fotku tanku zepředu a pak mi svitlo. Na předním spodním pancíři je, jak známo, radlice. No a na ní je i oko a pod tímto okem zarážka, které slouží ze zvedání radlice do původní polohy. A to by se asi dalo dělat tou tyčí, kterou jsem zmiňoval. Tady je foto:

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Max »

Oba kolegové, optám se. Na akci jedete s modelem a simulujete nějakou závadu na tanku nebo jiném pásovém modelu.
Jak probíhá simulované odtažení modelu na lanech nebo tyčích? Nebo se varianta táhnutí nepoužívá protože by to takové háky utrhnulo a máte jiný simulovaný odtah modelu?

Jak jsem v uplynulých navštívených tankových akcích viděl tak každý modelář to řeší jinak. Jak to řešíte vy?
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Ahoj Maxi. Simulaci odtahu jsem doposud neřešil. Jednak jsem s tímto tankem ještě nevyjel a jednak nepředpokládám závadu na tanku, páč je to "sovětský" stroj, který závady nemá :lol: :lol: :lol:
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Max »

Rusky stroj, síly zdroj. ahoj
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Jak jinak ;-)¨

Tak jsem se vrhl na poziční osvětlení na předním horním pancíři. Zatím jsem ve stádiu umístění na pancíři. otvory jsem navrtal a frézkou vybrousil do požadovaného úhlu zkosení pancíře. Abych dosáhl svislého postavení držáků osvětlení a jeho správné výšky, tak jsem zespodu pancíře připevnil klínek s otvory:

Obrázek

čímž jsem usoudil, že by bylo vhodné ty držáky osvětlení nechat zasunuté pouze samosvorně v tomto plastovém klínku, aby byla možná pozdější výměna diody i s držákem (kdyby náhodou odešla do křemíkového nebe).

No a takhle to bude vypadat seshora:

Obrázek


Zatím to vypadá nehezky. Jsou tam na diodách nasunuty smršťovací bužírky, abych mohl samostatně i s diodami držák nastříkat. Tak teď aspoň určují směr, kam bude dioda svítit. Dopředu jsem dal diodu zelenou a šikmo dozadu diodu červenou, jak to mám shlédnuto z fotografií

EDIT: Možná si někdo všimne, že držáky osvětlení jsou o něco větší, než by ve skutečnosti měly být. Vycházím z toho, že na modelu by měly být některé díly lehce zvětšeny, aby vynikly. Navíc jsem to poziční osvětlení udělal stejně veliké, aby odpovídalo velikostně ostatním držákům tzn. na věži a na zádi blatníků (a pochopitelně, aby se tam vešla dioda o průměru 3 mm ;-))
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
rmichalbarna
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1343
Registrován: 09 říj 2016, 07:34
7
Lokalita: Most

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od rmichalbarna »

Miro moc pěkný, máš to promyšlené! ahoj
Tatra 141,T34/85
http://www.mujtank.tym.cz

Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Díky za pochvalu. Jo a taky díky všem, co mé vlákno navštěvují. Moc mě těší, že už mám přes 40.000 shlédnutí puffy

Tak jsem se konečně odhodlal naposledy vrtat do korby. To jsou poslední otvory, které mi tam chyběly:

Obrázek

Obrázek

a po úpravě takto:

Obrázek
Obrázek

Ještě mi zbývá poklop řidiče, který chci, aby se při otáčení současně zvedal. Zatím jsem spáchal pouze výkres segmentu poklopu na čepu poklopu řidiče (pochopitelně bude i protikus, po kterém to bude při otáčení klouzat a tím pádem se to bude zvedat). To je zatím ve stádiu pokusů, abych trefil správné stoupání. Výkres vypadá takto:

Obrázek

EDIT: Důvod celého tohoto počínání je prostý. Chci, aby pod tímto poklopem nebyl Grygorij (ze 4 z tanku a pes), ale hlavní vypínač celé elektronické soustavy, která bude uvnitř ;-)
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

A nedalo mi to. Konečně jsem dokončil držák lana na předním horním pancíři. Bylo to peklo, aby ten držák byl stejný (spíše podobný) jako na zádi korby, ale nějak jsem to "sbastlil". Ono vrtat vrtákem 0,5 mm do hřídelky 1.2 mm bylo trochu složitější, ale nakonec se povedlo:

Obrázek

EDIT: Do horního pancíře je to spojeno šroubkem M 1,6 mm, takže věřím, že to i při jízdě neupadne ;-)
Jo a vyčnívající šroubek předpokládám, že bude skryt okem lana, které tam bude. No a spoléhám na Milanovo metrové měřítko :D :D :D
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Milan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 2784
Registrován: 28 led 2009, 23:54
15
Lokalita: Cvrčovice,Brno-venkov

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Milan »

Parádní práce a metrové měřítko tě nezklame.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Díky Milane potěšilo mě Tvá reakce. Doufám, že vyjde nějaký termín v létě, kdy bychom se mohli potkat. Předpokládám, že, když se zmínil Kulda o "Milanovo metrovém měřítku", tak se asi osobně znáte a tím pádem dedukuji, že si někde na jižní Moravě. Já jsem sice teďka Budějičák, ale prožil jsem 30 let na Moravě, teda spíš v Brně, ale Jižní Moravu miluju.

Tak jsem se snažil dát dohromady tzv. "závoru" předního tažného oka na předním horním pancíři, ale nemám štěstí. Pružinku jsem si vyrobil, ale spasovat to zkrátka nešlo. Při montáži jsem náhle dostal škytavku (a nevím proč), a tím pádem nejsem v tuto chvíli schopen to poskládat. Pružinku jsem vyrobil na špendlíku 0,4 mm (na obrázku červeně vyznačeno), ale díky té zkur.. né škytavce nejsem schopen to dosadit do příslušného místa (vyznačeno modře).

Máte někdo patent nebo recept na škytavku?

Obrázek

Anebo se na to mám vysr... at a nechat to tak jako to je?
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „T-72“