T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Max »

Také sleduji a opravdu to je sci-fi.
Ty detaily tanku to je extrém.
Klobouk dolů kolego. ahoj
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Díky moc za chválu. Blázen asi nejsem (aspoň doufám), ale snažím se, aby to trochu vypadalo a vydrželo to nějaký ten provoz a ne jen na koberci.

Ta horší část mě teprve čeká - "spodní záclony", ale už jsem se s tím popral. Bohužel používám modelovací nástroj FreeCAD (Open source, kde není úplné spolehnutí se na software) a šel jsem blbec do betaverze 0.19 (chyba) a tím pádem se mi rozhodily všechny výkresy :roll: Tak jsem to musel nějakou dobu dávat dohromady, abych mohl pokračovat v tvorbě. Tak se mi konečně podařila domodelovat vnitřní část záclon. Jde o to, že záclony jsou z měkkého plastu o šířce 0,3 mm, což by primárně nevadilo, ale při manipulaci s horní částí korby při výměně baterie by díky omezené délce kabelů docházelo k deformaci tenké stěny záclony, což nechci. Tak jsem zauvažoval a nakonec jsem došel k řešení hliníkového profilu tvaru L, který bude samozřejmě odlehčen (kvůli hmotnosti). Takže profil bude zespodu připevněn k blatníku a ty "stojiny" jsou přesně v prostoru, kde se dělí jednotlivé části záclon. Tím dosáhnu toho, že to bude pevnější a mohu tak celý vršek opřít o tyto stojiny a záclona by se neměla bortit. Tady posílám nákres:

Obrázek

Navíc při správném zalepení vlastních záclon dosáhnu toho, že budou trochu prohnuté, tak jak je to v reálu.

Teď už zbývá to jenom vyrobit :shock:

P.S.: Jinak nová "tvarovaná" a samozřejmě plastová vyprošťovací kláda je už na svém místě:

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1167
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

U těch "záclon" bych trochu nabádal k opatrnosti, tuším že jsi viděl s jakým problémem jsem měnil baterii v Pantheru v Brně, mám na něm též boční schurzeny které jsem líný (spíš slepý) sundávat, při výměně baterie stejně jako u Tvého Téčka musím sejmout horní část vany a mám též co nejkratší kabely, čili vršek vany pokládám příčně na spodní část v oblasti krabice repráku a tam mi vadí právě ty schurzeny, mám je sice dělané z plechu, ale držáky se můžou odlomit nebo deformovat páč ta korba stojí na nich. Stejný problém bude nejspíš i s gumovými záclonkami na T-72. Pokud by to byla deformovatelná guma tak by to nevadilo, pokud to chceš ale udělat z plastu nebo resinu tak bych spíše volil klínový průřez aby byly co nejpevnější a nedošlo k jejich poškození (u upínací části na blatník nemodelově široké, není to tam vidět a u spodní části do modelové šířky), řešení je i tenký plech například z kanystříků na technický benzín a L profil který popisuješ, navíc ten plech je dostatečně tvárný a půjdou naimitovat deformace jako u origo gumových záclonek. Nebo nejlepší by bylo použít gumu. Teď jsem stavěl kamion a zadní zástěrky by mohly být v tloušťce vyhovující pro ony zástěrky.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

"Drejku" moc díky za nabídku možností. Já zkusím to, co jsem navrhl (pokud to nevyjde, tak budu laborovat dál ;-)). Myslím, že L profil o tloušťce 2 mm bude pro zpevnění dostačující. Navíc asi nebudu muset při výměně baterie otáčet horní část korby o 90°, takže mi stačí, aby se spodek hliníkových výztuh na "záclonách" opřel podélně o pásy. Sice jsem to nezkoušel, ale snad to rozměrově vyjde. Tak mám první 2 záclonky téměř hotové:

Obrázek

Ale ještě toho fůra chybí. Bude sranda tam nějak přichytit spony (zrovna je tisknu s tryskou 0,25 mm). Spony jsem musel upravit ve výkresu, abych to vůbec dokázal vzít do ruky a nějak dobrousit před nástřikem. První pokus se mi moc nelíbil:

Obrázek

a musel bych opět přidat dalších 108 špendlíků, coby imitace šroubů, což by zase "neznatelně" zvedlo hmotnost celého modelu a opět bych musel vážně uvažovat o zvýšení tuhosti pružin :lol:

A to neluvím o tom, že by na každém špendlíku měl být závit a na něm matička :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Myslím, že i to prohnutí "záclon" by mohlo vyhovovat ;-)
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1167
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

Vypadá to moc hezky ahoj Ty počty špendlíkošroubů jsou neuvěřitelné :D
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Jsou, ale snažím se to občůrat. Sem to vymodeloval tak, abych tam dával kvůli zpevnění jen 2 špendlíky na každou sponu, takže to bude vypadat asi takto (pouze 2 špendlíky na každou sponu):

Obrázek

Doufám, že to tiskárna dá srol , a já vlastně taky :lol: :lol: :lol:

Horší bude to sesadit, aby to sedlo. Sem si radši vytiskl z 3D výkresu a vystřihl z papíru zadek záclon, abych měl jistotu, že to tam nějak padne, než to vyříznu z originál materiálu (naštěstí sedí):

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem laboroval a nevyšlo to. Ta plastová imitace koženky, ze které jsem to chtěl udělat byla za A) moc lesklá a za B) jakákoliv nepřesnost v lepení tzn. lehce vyteklé lepidlo, nechalo na jejím povrchu nesmazatelné stopy.

Tak šla dolů a byl jsem opět na začátku.

Ale pak mě osvítila myšlenka (spíše vnuknutá "Drejkem" - moc díky), že by to mohlo být z gumy. Objevil jsem ve staré prošlé autolékárničce gumové škrtidlo, které je hodně pružné a má tloušťku cca 0,3 až 0,4 mm. Tak jsem se vrhl na pravou část blatníků, protože levou musím předělat. Snad se mi podařilo to připevnit tak, aby to aspoň trochu vypadalo jako reál. Tady je výsledek mého snažení:

Obrázek

Posuďte sami. Samozřejmě tam ještě není všude barva, ale naštěstí ta guma je dost slušně porézní a podle prvních pokusů s nástřikem to vypadá tak, že by i černá matná barva na té gumě mohla něco vydržet.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
rmichalbarna
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1345
Registrován: 09 říj 2016, 07:34
7
Lokalita: Most

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od rmichalbarna »

Míro to je nádhera! Je to jak originál. Zkus pod barvu striknout reaktivní základ.
Tatra 141,T34/85
http://www.mujtank.tym.cz

Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Faly »

Ahoj,

Ano, guma je dobrá, na Drozdově t-90 drží už od roku 2016



L.
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Takže guma je dobrá volba. Tak zbývá jen tu šedivou gumu něčím nastříkat. Rýsuje se určité řešení, ale čekám na dodávku z internetu.
Mezitím jsem přemýšlel, jak vyřešit přichycení gumového pásku, jako konce té celé "záclony" k blatníku. Původní myšlenka byla taková, že to bude stejné jako je to v reálu, ale při tloušťce gumy by to nevypadalo hezky. Tak jsem přikročil k řešení náhradnímu, tzn., že místo umístění gumy pod pásek a její přichycení "špendlíkošroubky" (jak trefně vytvořil nové slovo Drake), tak tam bude přichycen pouze vytvarovaný měděný plech 0,2 mm a teprve na něj bude ta guma přilepena. Základ bude vypadat takto:

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „T-72“