úpravy M41 (DK1?)

jirik.dobi
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 11
Registrován: 10 srp 2014, 20:26
9
Lokalita: Ostrava

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od jirik.dobi »

Díky za podporu :)

Před tím, než jsem se do odlévání pustil, jsem hledal různé odlévací písky, ale u nás dostupné nebyly žádné. Pak jsem narazil na tento:
http://www.efkoart.cz/index.php?go=shop ... _tovar=819
Je to jemnozrnný písek pojený nějakým olejem, původně je určený k odlévání cínu ale je odolný až do 1200°C takže není problém ani s hliníkem..
Nepřijde mi ani moc drahý, akorát další stovka poštovné.. Teď lituju, že jsem si objednal jen jeden kyblík...

Na internetu je dost návodů jak si odlévací písek vyrobit.. hledej: greensand, dělají to z normálního písku a cosi k tomu přimíchávají, ale ten se hodí spíš na větší odlitky, neudělá tak dokonalé detaily, jako písek olejový..

Při každém lití vždy písek bezprostředně kolem odlitku zčerná- vypálí se z něj ten olej, spálený písek odškrabu do jiné nádobky a zbytek písku je pak znovu použitelný.. Jinak oni tam prodávají i jakýsi přípravek, kterým se dá znovu nějak zprovoznit ten vypálený písek, ale stojí skoro stejně jako nový kyblík písku a kvalita "opraveného" písku určitě nebude stejná..
Uživatelský avatar
Shotek
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1047
Registrován: 19 bře 2013, 10:21
11
Lokalita: Praha 9

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od Shotek »

Ahoj,
díky za odkaz, ta cena je v pohodě, myslel jsem, že to bude horší. Myslím, že se to v takovém případě ani nevyplatí si to míchat doma, leda by se jednalo o nějaký větší kusy. Ale na malé díly bych řekl, že tohle balení bude ideální i s ohledem na ty detaily jak píšeš.

Každopádně se těším na video, to napoví víc ohledně jednotlivých kroků. ;)
Držím palce.
jirik.dobi
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 11
Registrován: 10 srp 2014, 20:26
9
Lokalita: Ostrava

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od jirik.dobi »

Určitě je na malé části výhodnější si písek koupit..

No od videa radši moc nečekejte :D je to jen záběr jak to vytáhnu z pece a naliju do formy.. :D a moc tam toho není vidět...
Uživatelský avatar
sourekv
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 878
Registrován: 22 zář 2009, 21:49
14
Lokalita: Praha

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od sourekv »

Takovéhle pěkné odlévání tu ještě nebylo. Moc se mi to líbí. V.
Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky
jirik.dobi
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 11
Registrován: 10 srp 2014, 20:26
9
Lokalita: Ostrava

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od jirik.dobi »

Zdravím tankisty!
omlouvám se za zpoždění, začal školní rok a nevím kam dřív skočit..
tady je to slibované video, moc tam toho sice není vidět, ale aspoň něco. :(
http://www.youtube.com/watch?v=wuDdLyWgYd0

A ještě přidávám pár věcí, které jsem minule zapomněl nafotit.. :)
jedná se o přední krajní a zadní světla/kryty světel..
Obrázek

originál:
Obrázek

a zadní světla (brzdová, blinkry)
Obrázek
Obrázek

a originál:
Obrázek

Všechny světýlka jsou funkční, přemýšlím akorát nad tím, jestli do předního krytu světel (s tím bočním blinkrem) dávat funkční světlo a nebo jen maketu, protože stejně primárně asi budou svítit ta čtyři velká normální bulldogovská světla..

No.. doufám že se k tanku aspoň jednou za čas dostanu a přes zimu zvládnu alespoň něco vylepšit..

Tankům zdar! ahoj
Uživatelský avatar
baca
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 676
Registrován: 12 bře 2010, 20:50
14
Lokalita: Ořechov

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od baca »

Tak to je liga.... ahoj
jirik.dobi
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 11
Registrován: 10 srp 2014, 20:26
9
Lokalita: Ostrava

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od jirik.dobi »

Zdravím pánové (možná i dámy)!! ahoj
Po dlouhé odmlce spojené s maturitou a jinýma ptákovinama jsem se konečně dostal opět k úpravám svého tanku..
Konečně jsem dokončil již dlouho vyvíjený systém napínání pásů!! Inspiraci jsem čerpal (víceméně jsem to celé obšlehl :lol: ) odsud: http://www.rc-panzerketten-forum.com/wb ... adid=16567
První jsem si vytvořil předlohy z původních dvou závěsů kolo a podle nich odlil potřebné součástky ze slitiny hliníku, zinku a mědi (snad se to nerozpadne :D )
Obrázek
musím říct, že s úpravou odlitků jsem neměl moc práce, odlili se pěkně bez nějakých větších otřepů. Jsem především zvědav, jak bude pevná ta slitina kterou jsem namíchal :D je to hliník s 10% Zn a 5%Cu.. no uvidíme
Obrázek
Kromě odlitých dílů bylo potřeba vyrobit ten třmínek (nebo jak tomu budeme říkat?!) z ocelového plechu a mosazné osy na vzájemné pohyblivé propojení dílů.
Jelikož nepatřím mezi ty šťastlivce obdařené malým soustruhem :cry: tak jsem musel zaimprovizovat:
Obrázek :D
..a ono to fungovalo :lol: udělal jsem co jsem potřeboval a ani jsem se nezranil a nic nezničil cool
Tady je vidět rozebraný pravý napínák (chybí ten imbus šroub na dopínání)
Obrázek
A zde je pohled na zatím veškeré vnitřní výztuže a součástky, které jsem dodělal.. K dvěma bočním profilům jsem v místech uchycení napínáku přidal ještě jednu vrstvu plechu, ty zároveň spojují boční profily s novým předním vyztužením. Šrouby připojující napínáky jsem udělal delší a protáhl je i těmi plastovými sloupky, přes které se sešroubovává horní a dolní část korby (já tam mám dané magnety), už jenom tím se závěsy ani nehnou a nijak se nevychylují, i přes to jsem je ale přitáhl k boční vyztužené stěně korby samosvornou matkou.
Obrázek
jirik.dobi
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 11
Registrován: 10 srp 2014, 20:26
9
Lokalita: Ostrava

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od jirik.dobi »

prý to je moc dlouhé tak na 2 díly..

A konečně napínák v celé své kráse:
Obrázek
Mám udělaný pěkný GIF jak se to hezky hýbe, ale nevím, jak ho tu dostat.. :? Každopádně asi každý pochopí, jak to funguje. Při stlačení prvního pojezdového kola je dopředu posunuto i (teď nevím jak se tomu česky říká..) napínací kolo :?: , nedochází tedy k povolení pásu. Jak to teď ale testuji, tak jsem zjistil, že pás je dopínán posunem napínacího kola víc, než se povoluje při zvednutí pojezdového kola.. to způsobuje, že odpor prvního pojezdového kola je při stlačení větší než u ostatních a při úplném stlačení dojde k zvedání zadního pojezdového kola hned před rozetou, což poskytne dostatek pásu pro vysunutí napínacího kola dopředu. asi to vyřeším přidáním pružiny na ten dopínací imbus (na fotkách tam je, ale teď tam mám jen tu matku bez pružiny).. Musím sehnat pružinu o malé délce ale s dostatečnou silou (na fotce je pružina z prupisky, ale ta je slabá..) Někdo nějaký nápad :?:

Ještě k těm odlitkům.. jediné slabé místo se ukázaly ty věci na přichycení tlumiče, nejenže se špatně formují při odlívání, ale snažil jsem se do toho blbec udělat závit a ono mi to prasklo a kousek se uštípl.. :) no i tak to v tom tlumiči drží ale do budoucna se těch tlumičů stejně plánuju zbavit a odpružení vyřešit nějak uvnitř korby.. ale to už zase moc předbíhám :)

No o víkendu s ním pořádím na chatě a uvidím jak on si povede.. :D
ještě tam je pár fotek co jsem tu nedal.. http://jirikdobi.rajce.idnes.cz/m41

Ještě jsem se chtěl zeptat na pár věcí jestli někdo bude vědět.:
Kde by se daly sehnat za rozumnou cenu šrouby M1,6? Nejlíp v Ově, ve Feroně mají nejmenší M2..
Jaké serva jsou nejlepší na recoil a náměr děla?
Dají se serva na těchto místech řídit i s původní elektronikou, nebo budu muset počkat až pořídím něco nového?

Díky za případné odpovědi a prozatím tankům zdar! ahoj
Naposledy upravil(a) jirik.dobi dne 31 črc 2015, 23:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
slavik
PzKpfw III
PzKpfw III
Příspěvky: 60
Registrován: 10 čer 2015, 17:07
8
Lokalita: Česká Lípa

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od slavik »

Děláš to krásně.Taky upravuji M41 a napínání pasů mě ještě čeká.Šrouby m1,6 mají tady: http://pojezdy.eu/eshop/117-zavit-m16
Uživatelský avatar
baca
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 676
Registrován: 12 bře 2010, 20:50
14
Lokalita: Ořechov

Re: úpravy M41 (DK1?)

Příspěvek od baca »

Pěkná práce england
Odpovědět

Zpět na „M41 Walker Bulldog“