BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 520
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Faly »

Mas to pekny Miro, mas zcela odlisny pristup jak ja, tedy ja resim vzdy zakladni veci - jak to vytisknu, jak to spojim, jak udelam mechaniku a az pak delam detaily, je pravda, ze uz me tento muj pristup tisk pred dokoncenim modelu parkrat zklamal, ale je to tzv agile pristup k vyvoji, kdy se ke konecnemu vysledku dostavas vyvojem hlavnich funkcnich modulu:)), za me stale nejvetsi otazka jsou pasy. Drzim palec

L.
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Ahoj Lukáši. Moc díky za odezvu. Musím ale říct, že se náš postup zas tak moc neliší. Jen zveřejňuji obrázky celkového pohledu a občas i detailů, toť vše. Tímhle příspěvkem Vás všechny popustím maličko do své 3D kuchyně a způsobu svého přemýšlení.

Přesně, jak si psal, že přemýšlíš o základech pro tisk, tak i já se od začátku modelování zaobírám touto otázkou, protože tohle BVP má na délku přes 420 mm a to moje tiskárna v celku nedá, i kdybych se rozkrájel. Takže už od začátku mám rozvrženu korbu na tři části, tak aby se to dalo vytisknout. A spojení všech částí pak bude stejné, jako je to u Vašeho podvozku prototypu IS-7, tzn. slepeno a sešroubováno (ten nápad z videa montáže podvozku se mi moc líbil, tak ho s dovolením použiji i u svého BVP).

Jako příklad dám obrázek prostřední části korby:

Obrázek

Takhle ale tisknuta určitě nebude. Proto modeluji veškerou bižuterii, abych věděl, kde pro ni budou v korbě už při tisku otvory, abych to nemusel pak dost obtížně doměřovat. Tak tam zkrátka už v modelu vytvořím otvory na správných místech a v konečné fázi je pouze lehce opracuji.

Jde o to, že korbu budu tisknout nahrubo tryskou 0,4 mm a výškou vrstvy 0,2 mm, a to by při opracování některé detaily úplně zanikly a při tisku menší tryskou a menší vrstvou by to zase trvalo neúměrně dlouho. Takže bude tištěna samotná korba s otvory či vybráními a po celkovém opracování do ní teprve budu vlepovat dílky vytištěné na druhé tiskárně s tryskou 0,25 mm (nebo i experimentální E3D tryskou 0,15 mm), abych dosáhl vysoké přesnosti a minima opracování, protože mým oblíbeným materiálem je PETG, takže mi acetonové výpary nepomohou.

Ku příkladu předkládám obrázky, jak bude tvořen otvor střílny řidiče. Otvor bude vytištěn už při tisku příslušné části korby (obrázek vlevo) a následně pak opracován. A teprve do něj pak vlepím samotné přesně vytištěné víko (obrázek vpravo):

Obrázek

Víc toho ukazovat nechci, aby to zase soudruzi v Číně neměli při kopírování tak jednoduché :lol: :lol: :lol:

A můžu Tě ubezpečit, že při modelování zároveň uvažuji i o vnitřním uspořádání. Já si v průběhu tvorby v 3D dělám knihovnu jednotlivých dílů, které pak používám. Teď při modelování věže jsem si zkoušel, jak vlastně dosáhnu toho, aby se otáčela. Tak jsem si udělal vedlejší výkres, kde jsem zjistil, že i ozubené kolo věže i s pohonem z mého tanku T-72M1 se tam krásně vejde, takže dosáhnu i otáčení věže o 360°. No a je volně prodejné, tak nemusím řešit problémy tohoto druhu:

Obrázek

P.S.: Jo a neboj i pásy jsem už řešil ;) a myslím úspěšně. Spíš jsem zatím nevyřešil problém, jak spáchat zákluz (byť krátký) rychlopalného kanonu ve věži, o zvucích nemluvě. To řídící modul ElMod zatím neumí, ale třeba nějaký jiný existuje. Zatím nevím, jak to řešit, protože výstřel krátkou dávkou v reálu (2 až 3 výstřely) z tohoto kanonu si myslím, že by jakékoliv servo nedokázalo ustíhat v té kadenci, která by se aspoň vzdáleně podobala reálu. A ani si nejsem jist, zda by řešení Arduiem pomohlo. Tak to možná nakonec skončí bez zákluzu, ale nevím a uvítám jakékoliv nápady.

EDIT: Ještě mě napadlo, že způsob spojování částí korby k sobě by mohl být systémem používaným u Průšových tiskáren, tzn. do otvoru vtažená matice, pak nátěr lepidlem a pak následné dotažení šroubem

EDIT2: A taky si průběžně kontroluji ve Sliceru, jestli to vůbec půjde tisknout. Tady dávám obrázek části A, kde mi Slicer oznámil při kvalitě tisku 0,2 quality, že se to bude tisknout 6 hodin a 35 minut, což je dobré:


Obrázek

Naštěstí ten Slicer od Průši je fakt dobrej, protože i nepřesnosti z STL souboru exportovaného z výkresu dokáže opravit hodně dobře.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
rmichalbarna
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1343
Registrován: 09 říj 2016, 07:34
7
Lokalita: Most

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od rmichalbarna »

Míro krásně pokracujes! ahoj
Tatra 141,T34/85
http://www.mujtank.tym.cz

Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Michale díky, ale to nejhorší mě ještě furt čeká. Zatím jen blbnu v 3D. Dnes jsem dopáchal kanon i s kryty (vroubkování krytu jsem zatím úmyslně vynechal, aby ukládaný soubor nebyl tak příšerně velký):

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak opět lehký pokrok, tentokrát na věži. Kanon a spřažený kulomet jsou na svém místě. Ještě trochu doznají drobných změn, ale v základu jsou komplet. Přední ochranná deska, spřažený hlavní světlomet a přední úchytová oka věže jsou komplet:

Obrázek

Kvůli rozměrům z nestejnorodých obrázkových plánků jsem to předělával čtyřikrát nebo pětkrát. Už jsem to přestal počítat :shock:

Ale základní rozměry sedí přesně na měřítko (aspoň doufám)
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Rob
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 143
Registrován: 10 pro 2018, 18:37
5
Lokalita: Jindřichův Hradec

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Rob »

Tohle je moc pěkná práce.
Co se týče rychlopalného kanónu, tak kdysi to řešil 35rctank konverzní sadou pro PzKpfw II Luchs. Technicky to tedy proveditelné je.
http://35rctank.com/html/k17.html
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Díky za pochvalu a za nápad. To řešení se solenoidem je velmi zajímavé
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem zkoumal na jútubu a našel videa ostrých střeleb BVP-2 u 71. mpr a 72. mpr a dokonce i střelby našich jednotek KFOR v Albánii (kde si kluci stříleli do plechovek a vraků aut). No. Když jsem se zaměřil na zákluz kulometu Shipunov 2A4A, tak musím konstatovat, že díky mohutné úsťové brzdě na konci kanonu není zákluz skoro znatelný. Takže asi řešit zákluz nebudu. Vede mě k tomu i ta skutečnost, že tenhle kanon byl pevně lafetován i na vrtulník MI-28, kde by zákluz asi dělal problémy.

Snad jen flash light na konci hlavně bych asi vyrobit mohl, ale je tam stejně problém synchronizace zvuků střelby se zábleskem, takže zas mám o čem přemýšlet. Nicméně nápad zákluzu pomocí elektromagnetu se mi moc líbí, takže ještě to úplně nezavrhuji. Je tam však problém, že velikostně dostupné solenoidy mají zdvih asi 4,5 mm, což se mi zdá docela dost.

Ale abych pokročil o kousek dál, tak jsem zbastlil jakýsi držáček "čehosi" na věži a k tomu i základny s dýmovnicemi. Tam předpokládám, že jsou unifikované ve výzbroji, takže jsem použil ty, co mám na své "dvaasedmě". Jen ten držák jsem trochu upravil:

Obrázek

Jo a taky jsem ještě musel upravit horní část věže, páč jsem ji měl původně rovnou, ale ouha ona je k vrcholu mírně zkosena :o

Bude docela psina, až to budu připravovat pro tisk. Zatím páchám je tu bižuterii, abych se tam rozměrově nějak vešel a vypadalo to k světu, aspoň z Milanova "metrového měřítka".

P.S.: Ještě lehký náhled pod "kapotu":

Obrázek

a z druhé strany:

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 520
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Faly »

Dobře jedeš, taky budu muset najít nějakou vůli zase něco nakreslit:-D
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
Rob
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 143
Registrován: 10 pro 2018, 18:37
5
Lokalita: Jindřichův Hradec

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Rob »

Zákluz kulometu neřeš, je v "befku", pokud si dobře vzpomínám, lafetován také napevno.
Vyhrabal jsem doma v PC nějaké fotky i detailů, tak pokud bys měl zájem mužů poslat.
Odpovědět

Zpět na „BVP-1/2“