BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Moc díky za zřízení vlákna v sekci Moderní technika. Už mám asi rozhodnuto, co budu stavět následně po mém mazlovi, čímž myslím předchozí model T-72M1.

Inklinuji k modelu BVP-2 zavedeném v ČSLA a předpokládám, že zůstalo i pár kousků v AČR.

Tady je základní nákres (není moje tvorba, našel jsem na netu):

Obrázek

Pokud neodpovídá stroji zavedeném v ČSLA, tak mě prosím opravte.

Výroba asi nepůjde tak rychle, jak by se mohlo zdát (nebo jak bych si přál), protože podkladů je málo a všechno budu muset nejdřív modelovat v 3D, ale snad se s tím poperu a budu moct tady zase ukazovat, jak jsem pokročil.

Zatím ale nejsem úplně rozhodnut o celkové funkčnosti modelu, tzn. co všechno by asi měl umět. Už ale dopředu říkám, že nevím, zda bude plavat (tak jak si představuje kremak :lol:), ale tuhle možnost přímo nevylučuji. Má to ovšem několik, řekl bych i docela hodně háčků, které by se musely řešit, aby tam netekla voda. A to by chtělo opravdu velké zamyšlení již od začátku konstrukce. Pravda, zima je před námi a bude dost času se nad tím zamyslet.

Prozatím předpokládám:
- jízdu vpřed a vzad včetně zatáčení, ale to je asi pochopitelné,
- otáčení věže + náměr kanonu, a to je taky asi jasné,
- funkčnost osvětlení (hlavní světlomety a poziční osvětlení),
- světelný efekt při střelbě z třiceti milimetrového kanonu (nebo spíš kulometu?), bude-li vyřešena otázka i úměrně synchronizovaného zákluzu a tím si jist vůbec nejsem (U BVP-1 byla ráže tuším 75 mm a dalo by se s tím něco dělat ve smyslu záblesku a zákluzu, tady to bude znatelně horší)
- že by světelný efekt střelby samopalu z bočního okénka ještě zvážím,
- jestli by se podařilo i sklápění vlnolamu, toť otázka,
- budou-li otevírací dveře na zádi BVP, aby "roj bigošů mohl vystoupit" (a skutečně myšleno v uvozovkách) je na zvážení, protože by to obnášelo vymodelovat model i částečně uvnitř, aby byly zřejmé detaily v prostoru roje (včetně osvětlení, aby to vůbec bylo vidět), čímž bych se asi zase okradl o cenný prostor pro interní díly modelu, jako je baterie, či řídící modul apod. A musel bych všechny interní díly nacpat do přední části modelu, z čehož je zase jasné, že by došlo k velkému nevyvážení modelu (snad bych se odvážil říct, že by to kvůli tomu bylo těžký na čumák), což opět vede k problematice rozdílného "napružení" pojezdový kol, a o řešení plavby s čumákem do vody se uvažovat asi úplně nedá. No a nejsem "loďař", abych uměl spočítat výtlak :lol:
- no a "povrchové" detaily (s tím se myslím poperu) by měly být minimálně na úrovni mého předchozího modelu.

Další důležitou otázkou, pakliže by to mělo plavat, jestli korba má být kovová, či plastová. To je další základní otázka na kterou zatím neznám odpověď.

Co ale vím jistě, tak jako u předchozího modelu předpokládám, že to bude na začátku "leštěnka" a jakmile se provozem trochu otluče, tak by model dostal patinu provozní.

No je to výzva.

Další fůra překážek, které se musí vyřešit, např. provedení "rychlejšího opakovaného zákluzu rychlopalného 30-ti milimetrového kanonu, aby to vypadalo aspoň trochu reálně. U BVP-1 byla ráže tuším 75 mm a dalo se s tím něco dělat ve smyslu záblesku a zákluzu (tam to tak rychlé nebylo). Tady v případě BVP-2 to zas tak jasné není.

Takže přivítám jakékoliv nápady, jako to rozumně udělat (cokoliv), aby to bylo funkční a efektní zároveň.

P.S.: Nebojte, ještě jsem s modelem T-72M1 neskončil, ještě je tam dost věcí k vylepšení, ale v zásadě po vizuální stránce je hotov, ještě to chce trochu doladit po stránce odpružení a možná i po stránce převodovek, ale to mi v mezičase nebrání přemýšlet na tím, co jsem napsal výše.

ufff. sem se nějak rozepsal, ale nemějte mi to za zlé. Nápady na funkčnost a popř. provedení vřele vítány ;)
Naposledy upravil(a) CuMeL dne 02 pro 2020, 19:15, celkem upraveno 1 x.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

Zdravím Miro, koukám že Krémák má dar přesvědčování a přesvědčil by i jalovou krávu aby porodila tele :D (samozřejmě myšleno v dobrém :) ) AčR pokud vynecháme speciály, tak jede už jen výhradně na BVP-2, jedničky se vyřazovaly když jsem končil s kontraktem tj tuším po roce 1995. Na podvozku jedničky zůstaly jen vyprošťováky, Svatavy, nevím jestli Sněžky a Bečvy.....ty snad byly už na podvozku dvojky.
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od PetrNC »

Teda Míro, těším se na sledování stavby ( a nebudu sám ) a model samotný, bude to pecka ..... ahoj ahoj ahoj
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Ivan »

Ahoj Mirku.
Normálně Ti závidím.
Mě by se BVP nehodilo do mého portfólia k německým tankům. Jinak bych se do něj také pustil.
Moc držím palce !!!!!!
Těším se s Tebou a ostatními
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

Veliteli i Bundeswehr používal BMP-1 které zdědil po Východoněmecké armádě. Někde bych i našel fotky ze cvičení když jsme tam měli západoněmecké soudruhy. měli tehdy Leo 2A4, Mardery a BMP-1.
Nahodím i foto z internetu.
Obrázek
Vítek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 780
Registrován: 14 bře 2020, 12:35
4
Lokalita: Týn nad Vltavou

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Vítek »

Těším se bude to krásný model. Korba by byla dobrá kovová ale těžko by se utěsňovala, když plastová tak by se asi musela vyztužit.
Co se týče kanónu tak zákluz kulometného kanónu je vyřešený na rc35tank u luchse
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Vítek píše: 02 pro 2020, 22:15 Těším se bude to krásný model. Korba by byla dobrá kovová ale těžko by se utěsňovala, když plastová tak by se asi musela vyztužit.
Co se týče kanónu tak zákluz kulometného kanónu je vyřešený na rc35tank u luchse
Vítku díky, zkouknul jsem to na youtube a je to asi nejrozumnější a docela schůdná varianta, i když kadence kanonu je v reálu razantně vyšší, ale je třeba asi dělat kompromisy, tak uvidím, co se dá udělat
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Ivan »

Korbu bych si nechal neřezat laserem z plechu AlSiMg, tl. 1 mm a nechal to hned naohýbat. Spoje zalepil epoxydem.
Plavání bych asi neřešil. Bylo by mě líto ho hnát do vody a bláta
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Silver_Eagle
PzKpfw I
PzKpfw I
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2018, 18:36
5
Lokalita: Brno

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Silver_Eagle »

Některé internetové armyshopy levně (kolem cca 50 CZK) prodávají malou ale o to tlustší knížečku:
"PŘÍRUČKA VODIČA BVP-2 " (strýček Google najde)

Je v tom opravdu hodně detailních nákresů a popisů (hlavně z pohledu "uživatelské údržby") detaily např. periskopů, teleskopického komínku sání, elektroinstalace...
a také spousta velice podrobných dat ve stylu kolik má být vezeno jakých nábojů a kde přesně mají být uloženy etc.

Mohl by to být celkem šikovný zdroj ;)
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak to moc díky za podklady. Určitě se na to mrknu. Já jsem taky nelenil, oživil svou ruštinu a našel konečně aspoň v hrubém nákresu bok korby:

Obrázek


není to sice kvalitní obrázek, ale pro začátek to stačí.

No a soudruzi na Ukrajině vůbec nejsou skoupí, tak jsem našel toto:

Obrázek

jinak převzato ze serveru http://armor.kiev.ua/Tanks/Modern/BMP1/bmp2armor/

což mi dává konečně možnost se od něčeho odpíchnut v 3D modelu.

Tak se na to vrhnu ;)
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „BVP-1/2“