BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

TO: Jenda26 - Tohle video znám, ale má to háček. Všichni řidiči byli v pochodové poloze, takže v těchto případech se jezdí naprosto parádně, protože vidíš dost dopředu a i přes to bláto téměř všechno. A ano průchodnost a schopnosti tohohle stroje jsou naprosto bravurní, pokud to umí někdo řídit. Já jen doufám, že tenhle můj výtvor se aspoň vzdáleně v jízdních vlastnostech bude podobat originálu.

Horší situace je, když jedeš v bojové poloze s tím deklem nad kuklou a periskopem, kde při jízdě dolů vidíš broučky a při jízdě směrem vzhůru vidíš zase ptáčky, takže jsem si kdysi, co jsem na tuhle potvoru dělal řidičák, zafixoval akorát sousloví "broučci - ptáčci, broučci - ptáčci......." :lol: Pozn.: Asi jsem nebyl úplně dobrý řidič, když jsem při jízdách ve Vyškově (tehdy s BVP-1) dokázal svlíknout levý pás při prudké zatáčce :lol: :lol: :lol: Nicméně ta zelená vojenská vložka do tehdy skládacího "růžovoučkého" řidičáku (pamětníci asi ví, o čem píši) obsahovala, krom tanků a OT-64 i možnost řídit BVP-1 a 2. Pravda, už jsem to dávno zapomněl, ale po přečtení příručky řidiče (Příručka řidiče vydaná Institutem dopravní výchovy AČR z Vyškova z roku 2008, který mám v PDF), bych to asi dokázal dostat do krve. Horší by bylo se s tím současným břichem nasoukat do řidičského prostoru :lol:

TO: LK88 - neberu to vůbec zle a taky už se těším, až začnu něco produkovat. Ale je tu velké ALE. Jsem taky starej konzervativec, takže naopak se snažím to všechno nejdřív vymodelovat, protože přeci nebudu tisknout něco, co bych dopředu věděl, že vyhodím. Ne, že by filament byl strašně drahý, ale přeci jenom ten tisk něco spotřebuje (hlavně čas a nervy).

Neboj všechno přijde. Já vím jde to pomalu. A podkladů není úplně moc, Občas musím i zpětně opravovat rozměry, když náhodou zjistím z jiné fotky, že je to jinak, než jsem vymodeloval. Nemám k dispozici výrobní dokumentaci, takže jedu z dostupných materiálů, což není úplně ideální (z napsaného je tedy zřejmé, že fakt nepostavím model motoru UTD-20, aby poháněl model v tomhle měřítku, na tož, aby měl 2 vyvažovací hřídele na klikovce).

Já musím řešit kromě bižuterie i vnitřnosti, takže musím komplexně uvažovat, jaké motory a jaké převodovky tam dám, aby se to chovalo při jízdě aspoň trochu podobalo originálu (o odpružení jsem radši ani neuvažoval, to bude oříšek sám pro sebe).

Takže prosím o trpělivost. Já ty obrázky zveřejňuji primárně proto, aby znalci a fandové tohoto stroje mi dokázali včas napsat, že to mám blbě, což očekávám (ale zatím se tak nestalo). To jen abych se nemusel moc v čase vracet k základním rozměrům, protože od nich se odvíjí rozměry ostatní bižuterie a kdo si v mém věku má pamatovat, kde co mám zpětně změnit :roll: No a co pak soudruzi v Číně. Taky na ně musím brát ohled, aby to dokázali včas okopírovat ;)

Tady jsem dokončil další část velitelské věžičky a teď se mi hlavou honí myšlenky, jak to fyzicky spáchat, aby to bylo relativně jednoduše rozebíratelné, v případě nutnosti nějaké budoucí opravy, tzn. uvažuji tak, aby se třeba celý poklop velitele dal bez velké námahy jednoduše vysunout vzhůru i s pantem (tak, jak to mám i u své dvaasedmy). Takže zase pošlu obrázek ;) :

Obrázek

Už jsem tam i naznačil mosazná futra, aby se víko mohlo lehčeji otáčet.

Ale pokud to někomu překáží, tak tady toho nechám a vytvořím si někde v hloubce fóra nové vlákno nazvané třeba "Konstrukční kancelář", kde bych teoreticky mohl jako strojař konzultovat právě takovéto "modelářské 3D vyfikundace". Nápadů podle mě není nikdy dost a předpokládám, že tohle fórum je primárně o výměně informací a nápadů (aspoň si to dosud myslím), ale možná se mýlím. Nejsnazší cesta, jak tomuto zabránit je pochopitelně nic nezveřejňovat a nechat si to pro sebe a vzít si to do hrobu.

TO: Rob - můžu Tě ubezpečit, že ani figurka v měřítku 1/16 by se do tohohle poklopu se "sumkama" nevešla
Naposledy upravil(a) CuMeL dne 31 bře 2021, 23:15, celkem upraveno 4 x.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Už mi systém fóra nahlásil, že jsem překročil maximální počet znaků v příspěvku (4200), tak se omlouvám, páč sem se móóóc rozepsal, takže pardóóóón. Příště se budu "snad krotit". Ale chtěl jsem tady dnes napsat román :lol:
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak opět lehký pokrok. Dokončuji velitelskou věžičku:

Obrázek

Už mi chybí akorát konektory v přední části věžičky a zajišťovací mechanismus poklopu velitele.

Kdyby čirou náhodou někdo měl (nebo narazil na webu) na nějakou kompletnější a i zřetelnější fotografii této velitelské věžičky, a poslal mi ji, tak bych byl moc rád. Aspoň by to bylo přesnější. Já zatím nacházím na webu akorát fotky, kde vždy něco chybí, třeba zrovna ty konektory v přední levé části věžičky. Tam jsem díky Robovo fotce domodeloval čepičku jednoho z otvorů, ale u druhého otvoru je jakýsi "rozmazaný celkem vysoký pahýlek" (těžko to nazvat jinak), kde nejsem schopen určit ani přibližný tvar, na tož jeho účel.

Obrázek

Na obrázku jsem šipkou naznačil základní část, kde zkrátka ještě něco chybí směrem nahoru.
Pomůže prosím někdo?
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

Miro ono to celkově vypadá trošku jinak než to máš namodelovaný. Poptám se Williho ze 74.mpr jestli jim už navezli do parku ty "nový" befka co vytáhli z kopřiv a zrevitalizovali je. Pokud je už mají tak by mi to nafotil. Jde ti o takovej ten bazmeg co je na tom detailu co hodím pod post?

Obrázek
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

Jinak tam kde máš šipku je uzavřená matice....vedle ní je takovej komínek. Omlouvám se já prostě nejsem befkař tak to popisuju netechnicky.
Jinak ještě posílám detail očesanýho deklu, je to po demontáži dvou periskopů a bez přísvitu.
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Moc díky Drejku za fotky. Na té horní je to to samé, co mám na jiných fotkách k dispozici, tzn. "hentýonýbazmek" tam není dobře vidět :lol:

Jinak si myslím, že to modeluji dobře. Pokud myslíš, že krytka zaměřovače TKN-3B velitele je stejná jako u střelce operátora tzn. u kombinovaného zaměřovače BPK-2-42, tak to jsem viděl na jedné fotce:

Obrázek

Ale podle znaku jde o ruský stroj a pravděpodobně nějaký novější model. Já bych rád dosáhl toho, co mám v nadpisu tohoto vlákna tj. BVP-2 provozovaného v ČSLA tzn. abych to upřesnil, tak stroj, který byl vyráběn licenčně v ČSSR. A těch bylo myslím něco kolem 440 kusů. Našel jsem několik fotek, z nichž vybírám jednu, na které je zřejmé, že krytka zaměřovače velitele je jiná než u toho ruského stroje:

Obrázek

A podle znaku je to stroj, se kterým se tady jezdilo ;)

Dokonce i vojenský předpis "Tank-26-12 BVP-2 Popis" ve své obrazové příloze mi dává za pravdu, protože je tam velitelská věžička v řezu a tvar krytu TKN-3B je nízký, stejně jak jsem to namodeloval:

Obrázek

Na rozdíl od ruské varianty z dokumentu КОРПУС И БАШНЯ БОЕВОЙ МАШИНЫ ПЕХОТЫ БМП-2:

Obrázek

kde je evidentně vidět, že ta krytka stejného zaměřovače je podstatně vyšší a tvarově odpovídá krytu kombinovaného zaměřovače střelce operátora.

Takže jestli u 74. mpr mají pouze nové stroje, které mají jinou krytku, než jsem namodeloval, tak to asi nebude úplně to pravý ořechový. Nicméně budu rád, za jakoukoliv pomoc.

Ještě jednou díky. M
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od Drake »

Miro omlouvám se já vycházel na té druhé fotce přesně ze stroje ruského který jsi potom napostoval také. Ten má jinou krytku zaměřovače. Já pak koukal ještě na youtube těsně před spaním a už se mi to nechtělo postovat. Jinak v Bučkách dostanou revitalizované stroje z uloženek.........takže jen načančané a zprovozněné vraky. Minulej rok odevzdali všechna Iveca i čtyři průzkumné Pandury s tím že budou od letoška "těžká" vybavená novými BVP která měla vzejít s tendru......jak ten bohužel probíhá a v jakém stavu je tak to víme asi všichni. Čili vidina nových strojů je v nedohlednu tak se to velení rozhodlo řešit dodávkou 15ks BVP-2 z uloženek alespoň pro výcvik. Dnes jsem mu psal a odpověděl mi že je ještě u útvaru nemají předaná.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Neomlouvej se, to je v pohodě. Jsem rád, za každý námět vedoucí k diskusi.

Jinak já už našel celkem slušnou fotku toho "bazmeku". Je to vlastně na sebe našroubovaná směsice matic a pouzder, jejímž účelem je chránit přívodní kabel, co napájí světlomet velitele. Tak takhle to vypadá:

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak vnější část velitelské věžičky je komplet. Snad mi tam nic nechybí:



A jak je vidět, tak i otevírání poklopu by mohlo být funkční, akorát musím dodělat vnitřní část poklopu
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 282
Registrován: 14 zář 2014, 08:35
9
Lokalita: Slaný,

Re: BVP-2 ČSLA 1/16 vlastní výroba

Příspěvek od drozd60 »

Ahoj
To je přímo puntičkářská práce. Perfect.
Odpovědět

Zpět na „BVP-1/2“