Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Odpovědět
Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od Radek »

Krátké pojednání o tom, jak se může změnit obyčejná výměna napínacích kol a poháněcích kol u tanku v horor.
Ježíšek mi donesl pod stromek nová kovová napínací a poháněcí kola na KV-1. Ta původní od Heng Longu jsem v Ořechově díky kvalitnímu písku dobře očesal. Písek se dostal do otvorů v pásech a zuby poháněcích kol se některé úplně rozpadly při tlaku na kamínek, některé se poničily částečně.
Originál od Heng Longu má v napínacím kole v krytce otvor, kterým se utahuje upevňovací šroub. Poháněcí kolo má krytku z plastu.
Moje sada, která se označuje u Beami Trade jako Taigen, u RC Kingul jako Torro díly. Napínací kolo je se dvěma ložisky a s čepem s oplošením, poháněcí kolo má kovovou krytku bez otvoru.
Napínací kolo nebylo problém, vyklepl jsem přes čepy krytky kol, čepy jsem nahradil šrouby a přes kovové vložky se závitem upevnil.
Kolo poháněcí Taigen vypadá na první pohled stejně jako od Heng Longu. Jen jsou přiloženy pro upevnění imbusové šrouby M4 s podložkami. Toto řešení je podle mě lepší než se šrouby M3 od Heng Longu.
Pak jsem ale začal zjišťovat problémy:
• Kola Taigen nezapadnou do otvorů v pásech Heng Long
• Kola Taigen jsou dělána asi pro převodovky s kratší výstupní hřídelí – oproti originálu od Heng Long
• Kola Taigen mají asi o 1 mm větší hlavový průměr kružnice zubů, asi 1,5 mm větší patní průměr kružnice zubů, poněkud jiný tvar zubů
A tak jsem dva večery upravoval:
• Zkrátil jsem hřídele původních kovových převodovek Heng Long (ozubená kola ze zinkoslitiny)
• Prodloužil jsem drážky na hřídelích převodovek
• Opracoval jsem pilníkem hlavovou kružnici zubů
• Trochu jsem upravil profil zubů, srazil hrany
• Opracoval jsem patní kružnici zubů cca o 1,5 mm na průměru
• Zkrátil jsem přírubu na kolech o cca 4 mm, aby se dostala do roviny s vodícími koly, protože mám hřídel převodovky podepřené ložisky
• Převrtal jsem otvory ve výstupních hřídelích převodovky tak, aby se dalo provést upevnění imbusovými šrouby M4 s pérovou podložkou.
Celá předělávka probíhala systémem pokus – omyl. Bylo to o nervy. Jako kontrolu jsem prováděl navinutí pásu na kolo a kontrolu jak zapadají zuby. Vše neprobíhalo v pořadí jak jsem popsal výše, spíše jsem vždy na něco narazil a to jsem upravoval.
Hlavní poznatek je, že pokud se neupraví spodní dosedací průměr, můžete na to, že pásy nasadíte po celém obvodu poháněcího kola tak, aby zapadly do zubů zapomenout.
Odtud plyne pro mě poučení, že se vyskytují na trhu výrobky, u kterých se píše, že jsou pro nějaký typ tanku, ale nemusí s tím, co už člověk má vůbec pasovat. Je řada výrobců, Heng Long, Torro, Taigen, věci nejsou vzájemně kompatibilní. A například prodejce RC KING do dnes nemá u dílů pro tanky obrázky tanků, uvádí jen typové číslo tanku podle Heng Long, a zvlášť má díly od Torra, jako tuningové díly, ale u jiných prodejců jsou některé díly uváděny jako od Taigenu. Nechci dělat reklamu Beami Trade, ale tady jsou alespoň věci podle typu tanku – například vše pro Tigr, je uvedeno, co je od Heng Longu, co od Torra, co od Taigenu. Kdybych věci kupoval tady, asi bych tak tvrdě nenarazil.
Nadějí je objednávat jen sadu pásy s koly v jednom balení, ale i tady jsem už četl, že někteří narazili na situaci, že to nepasovalo a zboží vraceli. Smůla je, že těch prodejců u nás moc není a nějaké znalosti o zboží, co k čemu pasuje, to nikoho moc netrápí. O návodech na montáž ani nemluvím, ty se neposílají, přijde balíček s „něčím v pytlíku“ a k tomu faktura. Chtěl bych tímto každého do budoucna varovat, aby nepodcenil jako já, a pamatoval na kompatibilitu.
Už vidím, jak se někteří budete smát, protože na totéž už jste narazili a také se pěkně potrápili. Je nás bohužel málo a na nějakou výchovu prodejců můžeme zapomenout. ssad

Radek puffy
LK88
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1598
Registrován: 23 dub 2015, 18:28
8
Lokalita: praha 9 vysočany

Re: Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od LK88 »

Mas uplnou pravdu, akorat ani ta sada a ani beami trade neni vyhra,koupil jsem tam jak rikas ,sadu pasy a kola a druhy den jsem s tim pelasil na postu, jedine co je reseni - rc rank.de a vyrobky oznacene jako HQ, vse sedi a funguje bez problemu
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3206
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od sakulajda »

jj, je v tom guláš - taky sem si tím prošel
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
kremak432
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 467
Registrován: 19 říj 2015, 09:14
8
Lokalita: Starý plzenec

Re: Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od kremak432 »

Já už nakupuji pouze z rctank.de. Bohužel čeští prodejci si s takovýmto problémem hlavu nelámou, hlavně že je zisk!!! A můj pocit je, že prodávají nějakou druhou jakost co někde nakoupili v bazaru nebo modelářském sekáči.
cobra77
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 14
Registrován: 12 kvě 2016, 22:38
7
Lokalita: Malženice

Re: Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od cobra77 »

Čaute chlapci,chcem sa opýtať na pásy ku KV-ečku vyrábajú skoršiu aj neskoršiu verziu?
Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

Re: Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od Radek »

Nevím, jestli správně odpovím na Tvůj dotaz. Ranou a pozdní verzi jsem našel na http://www.asiatan.de. Pokud mě zrak nešálí, tak pozdní verze je tady:
http://www.asiatam.com/product_info.php ... rsion.html
Tady se mi zdá, že jsou právě ta napínací a poháněcí kola, se kterými se potýkal já. U Beami Trade jsou tato kola zde:
http://www.beami-trade.eu/military-rcmo ... N-d293.htm
Tato kola jsou uváděna jako Taigen a tudíž k nim patří asi pásy Taigen tady:
http://www.beami-trade.eu/military-rcmo ... N-d445.htm

Jak je to s ranou verzí jsem nevyzkoumal.

Nevím , jestli Ti to, co jsem napsal něco pomůže. Upozorňuju, že pro tuto vana je potřeba koupit také převodovky s odpovídající délkou hřídele.

Radek
Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

Re: Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od Radek »

Ještě jsem trochu pátral po tom raném a pozdním podvozku.
Podle mě se liší jen tím, jestli se použijí pojezdová kola a horní kladky pro ranou verzi tyto:
https://heng-long-panzer.de/de/ZUBEHOeR ... -1119.html

nebo pro pozdní verzi tyto:
https://heng-long-panzer.de/de/ZUBEHOeR ... -Long.html

Pásy ale podle mě určují napínací kola a poháněcí kola a ta by měla být někde označovaná Taigen, někde Torro. A k tomu příslušné pásy někde označované jako Taigen.

Vše je pochopitelně pro kovovou tuningovou vanu.

Je v tom zkrátka chaos. Snad Ti to pomůže.

Radek
cobra77
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 14
Registrován: 12 kvě 2016, 22:38
7
Lokalita: Malženice

Re: Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od cobra77 »

Dakujem,vanu na KV-ečko som kúpil z asiatanu a na spodu vane je TAIGEN takže k tomu asi pásy od Taigenu ,ešte raz dakujem za pomoc, Dík
LK88
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1598
Registrován: 23 dub 2015, 18:28
8
Lokalita: praha 9 vysočany

Re: Kompatibilita prodávaných kol a pásů na KV-1

Příspěvek od LK88 »

Kup si pasy HQ na RC tank.de , proste to tak je cool
Odpovědět

Zpět na „KV-1/85/2 (MT-1)/2/3/4/5“