Rychlooddělávací korba - Panzer III

Zeptejte se ostatních uživatelů nato, co Vás zajímá, nebo s čím potřebujete pomoct.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Silver_Eagle
PzKpfw I
PzKpfw I
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2018, 18:36
5
Lokalita: Brno

Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od Silver_Eagle »

Zdarec ahoj

Pořídíl jsem Torro Panzera III s plastovou vanou a první věc co na něm chci předělat v rámci posunu od "high level hračky k low-level modelu" je horní přístup k mechanismům - jednak mě z modelářského hlediska samozřejmě neskutečně irituje základní řešení vyžadující převracení tanku pro vložení baterky (nemluvě o vypínačích a poťáku repráku), jednak na budoucí rýpání určitě budu potřebovat otevřenější přístup ke kouřáku, převodovkám a vlastně všemu.
Nemluvě o tom, že takové řešení umožní vanu utěsnit a vyztužit :) .

Koukal jsem se, že se dá koupit systém co používá origo kovová vana (jmenovitě toto), ale nechce se mi platit poštovné kvůli jedné položce, navíc se mi ten systém od oka zdá mírně fórový.

Při laborování s vodorovně rozpůleným tankem jsem ale dostal nápad, že by mohlo být velice elegantním řešením uchytit přední hranu na panty, takže by se dala odklápět dopředu a nahoru. (v kombinaci se západkou s hmatníkem skrytým třeba vzadu pod sukýnkou u výfuků). šrouby, popř. zpevňující plíšky které tam ty panty budou držet se krásně skryjí pod náhradní pásy.

No a samozřejmě jsem narazil na problém: Panzer III má sice výhodně umístěné náhradní články, ale pokud chci, aby se korba hladce odklápěla kolem blatníků etc, osa otáčení pantů vychází víceméně v přední hraně, možná i lehce venku - Chtělo by to zkrátka něco sofistikovanějšího, než klasický "jednočepový" pant. A nebo by mohlo fungovat, kdybych tam prostě fláknul kus powertapky, ale to bych se už nikdy nemohl považovat za modeláře :D

Nezkoušel jste někdo podobné řešení? Nevíte někdo o nějakém dostatečně malém pantu co se umí otevírat "za roh", jako třeba dvířka od ikea skříňky, nebo odklápěcí válenda?
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3206
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od sakulajda »

Zapremyslej nad systemem magnetu.
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 282
Registrován: 14 zář 2014, 08:35
9
Lokalita: Slaný,

Re: Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od drozd60 »

Taky jsem chtěl poradit magnety
Pepa
Uživatelský avatar
Silver_Eagle
PzKpfw I
PzKpfw I
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2018, 18:36
5
Lokalita: Brno

Re: Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od Silver_Eagle »

Magnety jistě, ale nebude to mít vliv na elektroniku?

Jak se tak dívám to té korby:
Je tam dohromady 7 šteftů (komínků) na šrouby - pokud je trošku snížím a přišroubuji na ně toto,
s patřičnými protikusy na druhé straně (možná by stačily prostě obyč šroubky)...
Ale musel bych dát jenom 5 spojů, přímo mezi předposledním párem šteftů sedí přijímač na baterkové kleci (kterou chci prozatím zachovat, pouze zalepit zespodu a otevřít zvrchu), takže tam bych magnety fakt neriskoval - místo nich bych tam šoupl nějaké čepy jako aretaci aby se korba nesesouvala v rovině spojení magnetů.

Asi to vyzkouším, jako strojař bych tam sice měl radši něco mechanického jako ten pant, ale v takovém případě by ty štefty stejně šly asi pryč


otázka: zkoušel někdo přejet takovým magnetem přímo nad tou řídící jednotkou? (což se teoreticky může stát, pokud mi při nasazování nebo spíš sesazování sklouzne ruka)
mám důvodné obavy, že by to nemusela přežít :roll:
Uživatelský avatar
solo
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1230
Registrován: 04 dub 2013, 16:38
10
Lokalita: Poprad

Re: Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od solo »

Ja to mám takto...
Tiger 1.
Tie strieborné krúžka sú neodymové magnety.
Treba dať pozor akú majú silu lebo to nemusíš otvoriť.
Ja mám kombináciu magnet a oproti skrutka.
Skúsim skopírovať fotku.
Dám neskôr ....https://mujtank.tym.cz//viewtopic.php?f ... 190#p43930

solo
Naposledy upravil(a) solo dne 04 led 2019, 22:12, celkem upraveno 3 x.
,,Z tohto klubu sa neodchádza, buď Ťa vyhodia,alebo ,,Tu,, zomrieš....,,
Machip
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 214
Registrován: 01 led 2018, 18:55
6
Lokalita: Tábor

Re: Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od Machip »

většina modelů má řídící jednotku hned vedle repráku kde je magnet jako prase velkej a nic to nedělá tak si myslim že by to neměl být problém .Pepa
Uživatelský avatar
Silver_Eagle
PzKpfw I
PzKpfw I
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2018, 18:36
5
Lokalita: Brno

Re: Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od Silver_Eagle »

dobrá pánové, díky za rady!

Objednávám hromadu magnetů a jelikož jsem tu nic takového nenašel, zkusím nějak zdokumentovat montáž a dát to do Návodů
Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

Re: Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od Radek »

Magnety nejsou špatné, ale přední část upevni tak, aby se do něčeho zasouval kousek plechu, tak to mají ostatně všechny tanky, které se prodávají s oddělitelnou horní části s věží od dolní vanoy. Na panty zapomeň, byl by jsi pvní komu by to fungovalo.

Přední částí se inspiruj zde:
https://heng-long-panzer.de/de/Metall-- ... -1199.html
V předná části je vidět desku s hákem do zadu, ten slouží k zaklesnutí horní části s věží.

Já mám teď na Tigrovi novou kovovou vanu a na všech fotkách je tato vana vidět bez výztuhy v přední části. Jde o to zafixovat, aby šířka vany vpředu i vzadu byla stejná. Každý víme, že všechny vany od Heng Longu jsou málo pevné. Nemám po ruce fo'ták, poslal bych Ti fotku.
Moje kovová vana se při montování vzpěry v přední části musela roztáhnout asi o 3 mm aby zapadly šrouby do připravených otvorů. Vzpěra je přibližně 5 cm od čela vany (u Tigra).

Existovalo ještě jedno řešení uzavření vany v zadní části před napínacími koly na zarážky, já jsem si ho vyrobil sám, ale ve srovnání s tím, co se dnes prodává, je toto řešení horší. Princip byl v tom, že se na kolíky uvnitř na horní díl vany s věží připevnily zarážky s pružinkami, v bocích dolní vany se udělaly otvory, do kterých zapadaly západky pod pružinou a vana se otevítrala šroubovákem stisknutím západky na jedné a druhé straně.
Myslím, ale, že toto řešení bylo skoro stejně pracné jako vyrovit z plechu to, co se dnes k plechovým dolním vanám dodává, u nového řešení není potřeba k otevření šroubovák a navíc to lépe drží, funguje a vyztužuje zadní část vany.

To jsou mé zkušenosti, které ber jen jako inspiraci. Co zvolíš, záleží nakonec na Tobě.


Radek
Uživatelský avatar
Silver_Eagle
PzKpfw I
PzKpfw I
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2018, 18:36
5
Lokalita: Brno

Re: Rychlooddělávací korba - Panzer III

Příspěvek od Silver_Eagle »

Zdarec

Po těchto řešeních už jsem se díval - na rctank.de dokonce prodávají samotnou tu sadu spojovacích plíšků a u té verze se šroubováky z boku tvrdí, že je novější... a je i vyfocená v manuálu k mému tanku (je společný pro verzi, co má kov. vanu v základu)
Samozřejmě bych to chtěl udělat elegantněji a tlačítka či páčky schovat třeba pod zadní převis korby, trojka tam má hromadu místa.


Nicméně prozatím už to mám na magnetech, které jsem tam přidělal s bohatým využitím progresivní metody "ŽaVeS"... a tak nějak to drží, zatím. Uvidím, co to bude dělat v terénu a případně s kamerou na věži, ale prvně musím vytmelit všechny ty díry ve spodku vany, zakrytovat převodovky, předělat uložení přijímačoreglu a vrátit do tanku všechno, co jsem vykuchal...

Pokud se síla magnetů ukáže nedostačující pro divočejší jízdu, možná stvořím nějaký hybridní systém... a nebo rovnou praštím do té kovové vany, i když je to na moje tankování zatím zbytečná pálka.

A jestli se to osvědčí, udělám ten slíbený článek do Návodů.

EDIT: Sorry, špatně jsem se podíval, ta LATEST VERSION je bez šrobováků z boku... ale je mi záhadou, jak se to teda otvírá.
Naposledy upravil(a) Silver_Eagle dne 18 led 2019, 18:51, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Poradna“