Kouřový generátor

Návody na úpravy tanku
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin M
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 107
Registrován: 22 úno 2009, 23:19
15
Lokalita: Zlín

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od Martin M »

No není můj,jeto z německého foŕa.Jen jsem to udělal po svém,díky.Ty tělíska mám k dispozici,našel jsem v práci ještě další.Musím ještě odzkoušet,jak dlouho vydrží nápln,ale olej jsem doplnil jen jednou a už to má naběhané asi 5 až 10 min.
Uživatelský avatar
Pepin
PzKpfw III
PzKpfw III
Příspěvky: 71
Registrován: 16 led 2009, 19:28
15
Lokalita: Praha

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od Pepin »

Ten odporový drátek v originálním kouřáku má odpor 3ohmy.Hledám nějakou lepší náhradu.
Pepin
Uživatelský avatar
Barraka
Zakladatel
Zakladatel
Příspěvky: 208
Registrován: 15 led 2009, 12:02
15
Lokalita: Chrást u Poříčan (nedaleko Českého brodu)

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od Barraka »

Martin M píše:Zde je mnou upravený kouř. generátor.Malý ventilátorek do pc,zatažený k původní části do smrštˇ.bužírky.Původní knotek odstraněn,ponechal jsem jen vatu na spodku.Co je však hlavní,na destičku ,kde byl původní odporový drátek,jsem připájel novou topnou spirálku.Ta je použita z tělíska do mikropájky ERS 50.Jsou ho použita asi 2/3 z jeho původní délky.Tělíska jdou ještě sehnat,mám asi 3 ks.Do série ke spirálce,kterou je třeba vhodně natvarovat,aby se nedotýkala boků krabičky,ale jen vaty s olejem je přpájený omezovací odpor 1 ohm/5W.Pak je celkový odběr generátoru okolo cca 1 ampéru,což je ještě rozumný max. příkon,kdo chce kouře mínˇpoužije odpor 1,5 ohmu.Dobré by bylo realizovat celé zapojení proporcionálně,ale na to nemám zatím dostatek času.Ještě k použitému ventilátorku,je na 5 V,rozměr25/25/10mm.
Tak to mám víceméně pokupě, akorát ten odpor zatím nemám. Nemůžu se nějak dostat do Gmka.
skoušel jsem to tedy zatím bez něj a ani tak se spirálka dostatečně nezahřeje a motorek se točí jen tak silou vůle.
Nechci se zatím unáhlovat takže počkám až budu mít odpor a pak budu muset asi spirálku poněkud zkrátit.
Mám podezření jestli nehraje roli, že připojení drátků tohoto kouřáku mám udělané čokoládou (protože pájení je muj nepřítel), tak nevím jesli ta čokoláda nemá sama o sobě moc velký odpor.
Njn z elektrotechnikou já nejsem kamarád - zlatá technika. :?
----------------------------------------------------------------------------
Můj tank : Tiger I - časná verze - (101/501 Batalion "LAH")
Uživatelský avatar
Martin M
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 107
Registrován: 22 úno 2009, 23:19
15
Lokalita: Zlín

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od Martin M »

Pozor,já tu zapomněl uvést,že kouřák mám připojen napřímo k baterii přes nový spínač.V zapojení tak mám jen ten svůj rezistor 1ohm.Našel jsem na desce ze spodu konektor,kde je vyvedeno napětí 7,2 V přímo z baterie.Je to ten na obrázku vlevo.Viz. foto.Mám desku RX 14.Číňan připravil jak je vidět zespodu konektory,ale nakonec všechny vodiče připájel z vrchu přímo na desku.Tak jsou tyto ponechány volné.Další jsou pro motory.Dám sem pak nějaké jednoduché schémátko.Není to tak složité,jak se jeví.Odpor mojí odpor. spirálky je 6 ohmů.Můžu jich pár dodat už hotových pro naše potřeby,mám ty tělíska z kterých je připravím.
Uživatelský avatar
Martin M
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 107
Registrován: 22 úno 2009, 23:19
15
Lokalita: Zlín

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od Martin M »

Tento a jiné podobné konektory pro "nepřátele pájení".Viz http://www.ges.cz. Modelářský konektor tamiya-mini.Piny stačí při trošce šikovnosti jen namáčknout malými kleštičkami. :idea: :D
Uživatelský avatar
Barraka
Zakladatel
Zakladatel
Příspěvky: 208
Registrován: 15 led 2009, 12:02
15
Lokalita: Chrást u Poříčan (nedaleko Českého brodu)

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od Barraka »

Martin M píše:Pozor,já tu zapomněl uvést,že kouřák mám připojen napřímo k baterii přes nový spínač.V zapojení tak mám jen ten svůj rezistor 1ohm.
No já to taky zkoušel připojením přímo na akumulátor, né z běžícím tankem (to bude až daší fáze).
Pak jsem to zkoušel i přes nabíječku, ale výsledek stejný...
----------------------------------------------------------------------------
Můj tank : Tiger I - časná verze - (101/501 Batalion "LAH")
Uživatelský avatar
Martin M
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 107
Registrován: 22 úno 2009, 23:19
15
Lokalita: Zlín

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od Martin M »

Je nutné to asi upravit přesně jak popisuju.Já se k tomuto výsledku dopídil až po mnoha obměnách a jedině takto udělané to fakt začalo uspokojivě fungovat.Odporový drátek je spirálový,ale možná by stačil i rovný a nějak ho natvarovat.Měl by mít odpor 6 ohmů a dotýkat se vaty na spodku.Jo a vedle té dírky ve válci navrtat další 2 otvory vrtákem 2,5 mm !Dost důležité,já na to zapomněl.Větráček musí být na 5 voltů,12 V fouká málo...
Uživatelský avatar
Barraka
Zakladatel
Zakladatel
Příspěvky: 208
Registrován: 15 led 2009, 12:02
15
Lokalita: Chrást u Poříčan (nedaleko Českého brodu)

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od Barraka »

Doplňuji dosavadní zkušenosti z výroby kouřáku s pájkovou spirálkou. Spirálku jsem ještě zkrátil asi na 1/2 původní celkové délky. (spirálka má 3 segmenty, takže je použit jeden celý a půl dalšího segmentu)
Takhle to funguje ale dlouho tvá než se spirálka zahřeje. Zkusil jsem to honit 12v a to je to pravý ořechový, takže asi udělám pomocný zdroj jen na spirálu (spínaný relátkem) a motorek asi budu honit z toho klasického obvodu na 7,5v. Chci zkusit můstkové zapojení proporciálního kouře ze začátku tohoto tématu.
Jestli je zde někdo zdatný elektrotechnik dalo by se to upravit tak, aby šel i ten motor na silnější baterku? Tzn. aby to na volnoběh jelo na cca těch 7-8v a na plnej plyn na plnej výkon akumulátoru? (předpokládám 12v ale ještě nevím, jestli seženu takový který se vejde do tanku).
----------------------------------------------------------------------------
Můj tank : Tiger I - časná verze - (101/501 Batalion "LAH")
pajak7

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od pajak7 »

Kluci vy shaníte nahradu do kouřáku a tady v Jizerkách i običejnej hospodskej to umí takhle:-)) puffy cool slol srol ssad :oops: :oops: :oops:
DSC00006.JPG
Uživatelský avatar
LARS
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 440
Registrován: 02 úno 2009, 21:41
15
Lokalita: Nudvojovice

Re: Kouřový generátor

Příspěvek od LARS »

pajak7 píše:Kluci vy shaníte nahradu do kouřáku a tady v Jizerkách i običejnej hospodskej to umí takhle:-)) puffy cool slol srol ssad :oops: :oops: :oops:
DSC00006.JPG
Slušnej dým akorát nechápu jak chceš ten Dakon narvat do toho tanku. Já jsem na ten problém s kouřem šel trochu víc od lesa
DSC00001_exposure.jpg
[█۞███████]▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▅█████████▅▄▃▂
I███████████████████]
.◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤
Odpovědět

Zpět na „Návody“