3D tisk

Zde můžete klábosit o všem co Vám slina na jazyk přinesla k tématu i zcela mimo.

Moderátor: sakulajda

Odpovědět
Faly
PzKpfw IV
PzKpfw IV

Re: 3D tisk

Příspěvek od Faly » 01 led 2019, 12:11

Je to přesně jak píšou kluci, kreativitě - vytvořím si něco co neexistuje/není dostupné/vyrobím si to levněji,

Ja sám jsem se taky naučil modelovat z youtube, a není to jen o malování čárek, ale také o tom to vymyslet, aby to věrně vypadalo a fungovalo,

A jak by řekl Drozd, stroj to sice vytiskne, ale je za tím ještě spoustu ruční práce:),

Modelům zdar,
Lukáš
V týmu s Drozd60,
Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ

Max
PzKpfw IV
PzKpfw IV

Příspěvek od Max » 01 led 2019, 12:15

S tim, že to 3D tisk je pomocník a jde v tom udělat věci co by ručně šlo udělat obtížně s tim souhlasím.
S tim zbytkem je věc názoru každé osoby v tomto oboru se pohybující a jen bych se jen opakoval co jsem již několikrát psal a to, že.." Vim, a jde to s dobou a tak to prostě je."

Faly - také jsou použil pro mé modelovací informace videa z youtube. Názorný pohled na věc jak to tvoří jiný kolega je dle mě lepší bud osobně vidět nebo video než dlouhé stránky plné textu.
ahoj "Papír snese všechno", horší je to s "fyzikou" cool

drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV

Příspěvek od drozd60 » 01 led 2019, 13:45

Ahoj
Rád bych reagoval na některé názory zde na foru
- 3D tisk není všespasitelný, stále zbývá spousta klasické modelařiny, například vany a podvozky z kovu apod. Stále si myslím, že kovová vana tanku je
zatím to nejlepší
- 3 d tisk znamená spoustu dalších úprav, například aceton, broušení, tmelení, znovu broušení atd. Por rovné plochy je jednodušší použít desku z ABS,
tedy zase klasická modelařina
- 3d tisk umožňuje dělat tvary na které bych dříve potřeboval soustruh a frézku. Tedy zařízení daleko dražší. Mimochodem proti cnc strojům tady nikdo
námitky neměl
- 3d tisk snad přitáhne k modelařině i mladší generaci :P
- pomocí 3d tisku mohu postavit modely od A až do Z a nepotřebuji předražené stavebnice
Uf, to jsem se rozepsal. Spolu s Lukášem jsme schopni postavit cokoliv. Spojení 3d tisku a klasické modelařiny bude vždy nutné.
Přeji hodně zdraví a úspěchů v novém roce.
Mimochodem už dva dny jsem se trápil s přerušeným kabelem na tiskárně. Když jsem ho změřil vše v pohodě. Při tisku lotroviny.

Max
PzKpfw IV
PzKpfw IV

Příspěvek od Max » 01 led 2019, 13:57

Děkuji kolego za obsáhlé vyjádření. Popsal jsi to dokonale. ahoj

50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 50koruny » 01 led 2019, 15:41

Tiež súhlasím s Drozdom, okrem vety "Spojení 3d tisku a klasické modelařiny bude vždy nutné."
Ja pravdepodobne nepoužívam žiadnu z techník, ktoré si predstavíte pod pojmom klasická modelarina.
Ani by som v žiadnom prípade nechcel rezať tabulky plast, ohýbať plechy, ani nič vyrezávať/obrezávať.
Každý diel mojich tankov skrátka vylezie s 3D tlačiarne a nevidím na tom nič zlé.
Mne plne tlačené tanky skrátka fungujú a snáď ani vzhľadom nezaostávajú oproti priemerným RC tankom.

Je to len niečo ako imunitný systém každej komunity, nové veci sú vždy považované za niečo menej cenné alebo rovno zlé.
Tiež to môže frustrovať ľudí, ktorí nemôžu alebo nechcú tlačiť a rovnaký na výsledok potrebujú 20x viac času a energie.
Potom sa šomre na menejcennú techniku kreslenia čiarok.

Či sa to niekomu páči alebo nie, len veľmi ťažko rozoznáte tlačený tank od bežne kúpeného.
Dovolím si povedať, že oproti tomu úplne ručne vyrobenému z narezaných tabuliek plastu (úplne najstaršia škola) vyzerá tlačený tank skrátka lepšie.Hrany sú ostrejšie, roviny sú rovnejšie, detaily detailnejšie...

A ešte by som trochu ďalej posunul ďalšiu Drozdovu myšlienku - lebo 3D tlač nám dovoľuje vyrobiť tvary, ktoré pred tým neboli vôbec mysliteľné a to ani pri použití CNC, NC sústruhu alebo čohokoľvek čo odoberá materiál.

Neberte si to nikto osobne a hlavne trochu s rezervou.Som tu možno jediný, kto robí RC tanky kôli 3D tlači a nie 3D tlač kôli RC tankom.
facebook.com/warprints

Max
PzKpfw IV
PzKpfw IV

Příspěvek od Max » 01 led 2019, 18:13

Mě nic nefrustruje a s 3D tiskem mám zkušenosti.
Tisknout mohu ale i nemusím.
Jak se říká v pořekadle. " Co člověk to názor. "

CuMeL
PzKpfw III
PzKpfw III

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL » 30 led 2019, 10:17

To: Max - lokalizaci nehledej. Ta už je přímo v programu, kde lze v nastavení vybrat konkrétní jazykovou mutaci, ale výhodnější mi připadá používat anglickou jazykovou verzi, protože návodů pro FreeCAD na internetu je v češtině poskrovnu. Zato v angličtině je jich habakuk a tam je lepší mít anglické menu, aby se návod lépe "chápal". A v zásadě je asi jedno jestli je objekt tzv. SOLID nebo česky TĚLESO. Je to jen o zvyku.

Co se týče materiálu k tisku, tak PLA jsem při výrobě dílů na model úplně opustil a dnes používám PETG, který je také poměrně houževnatý a odolnější vůči teplotě. Má samozřejmě své mouchy. Především se oproti ABS hůře opracovává. Tady holt acetonové výpary nefungují. Nicméně na vlásečnice vzniklé při tisku lze docela rozumně použít horkovzdušnou pistoli (dokonce i Průša na svém nějakém webu toto doporučuje). Já konkrétně mám horkovzduch na SMD součástky, kde navíc mohu regulovat teplotu. Co mi přijde dobré, tak na PETG docela dobře drží barva. S ostatními tiskovými materiály dosud nemám zkušenosti (mám tiskárnu teprve rok :D )

Faly
PzKpfw IV
PzKpfw IV

Příspěvek od Faly » 30 led 2019, 10:52

Max píše:Pro Faly - uzavřeném prostoru? To kvůli dodržení teploty a chladnutí materiálu?

Stalost teploty a bez pruvanu, abs je nachylne na smrstovani a praskani, cim stalejsi teplota (vyssi teplota) tim lepe a zadny ofuk, ktery je treba nutny u pla
V týmu s Drozd60,
Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ

Max
PzKpfw IV
PzKpfw IV

Příspěvek od Max » 30 led 2019, 15:18

Model vypadá dobře. To se musí nechat.

Ohledně toho Sliceru jsem koukal, že má drobnou chybou ve výpočtu dat pro G-Code. V jednom parametru dochází k chybě výpočtu a dokáže to z několika hodinového výtvorů udelat pěkný zmetek a nevzhledný patvar.
Ten box na tiskárnu mě zaujal, ale nebude tam vysoká teplota aby nedošlo k požáru?
Přeci jen je ta teplota uvnitř boxu je vyšší než okolní a je to uzavřený prostor.
Viděl jsem pár tiskáren kde to pěkně zahořelo.

Faly - to by to PLA bylo lepší k výrobě modelu než ABS co praská. Nebo se pletu?

CuMeL
PzKpfw III
PzKpfw III

Příspěvek od CuMeL » 30 led 2019, 15:23

Nemá tam v podstatě co hořet. Je to z hliníku. Možná to plexisklo vepředu, ale teplota mi nikdy nepřekročila 35°C. Teda prozatím. Nicméně uvažuji o tzv. hasící kouli

Odpovědět

Zpět na „Hospoda u tankisty“