3D tisk

Zde můžete klábosit o všem co Vám slina na jazyk přinesla k tématu i zcela mimo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

To: Max - lokalizaci nehledej. Ta už je přímo v programu, kde lze v nastavení vybrat konkrétní jazykovou mutaci, ale výhodnější mi připadá používat anglickou jazykovou verzi, protože návodů pro FreeCAD na internetu je v češtině poskrovnu. Zato v angličtině je jich habakuk a tam je lepší mít anglické menu, aby se návod lépe "chápal". A v zásadě je asi jedno jestli je objekt tzv. SOLID nebo česky TĚLESO. Je to jen o zvyku.

Co se týče materiálu k tisku, tak PLA jsem při výrobě dílů na model úplně opustil a dnes používám PETG, který je také poměrně houževnatý a odolnější vůči teplotě. Má samozřejmě své mouchy. Především se oproti ABS hůře opracovává. Tady holt acetonové výpary nefungují. Nicméně na vlásečnice vzniklé při tisku lze docela rozumně použít horkovzdušnou pistoli (dokonce i Průša na svém nějakém webu toto doporučuje). Já konkrétně mám horkovzduch na SMD součástky, kde navíc mohu regulovat teplotu. Co mi přijde dobré, tak na PETG docela dobře drží barva. S ostatními tiskovými materiály dosud nemám zkušenosti (mám tiskárnu teprve rok :D )
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Faly »

Max píše:Pro Faly - uzavřeném prostoru? To kvůli dodržení teploty a chladnutí materiálu?

Stalost teploty a bez pruvanu, abs je nachylne na smrstovani a praskani, cim stalejsi teplota (vyssi teplota) tim lepe a zadny ofuk, ktery je treba nutny u pla
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Max »

Model vypadá dobře. To se musí nechat.

Ohledně toho Sliceru jsem koukal, že má drobnou chybou ve výpočtu dat pro G-Code. V jednom parametru dochází k chybě výpočtu a dokáže to z několika hodinového výtvorů udelat pěkný zmetek a nevzhledný patvar.
Ten box na tiskárnu mě zaujal, ale nebude tam vysoká teplota aby nedošlo k požáru?
Přeci jen je ta teplota uvnitř boxu je vyšší než okolní a je to uzavřený prostor.
Viděl jsem pár tiskáren kde to pěkně zahořelo.

Faly - to by to PLA bylo lepší k výrobě modelu než ABS co praská. Nebo se pletu?
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Nemá tam v podstatě co hořet. Je to z hliníku. Možná to plexisklo vepředu, ale teplota mi nikdy nepřekročila 35°C. Teda prozatím. Nicméně uvažuji o tzv. hasící kouli
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od 50koruny »

Hasiaca gula je super.Vie zachrániť obydlie.Nestojí až tak veľa, ale na druhej strane tiež musí byť celkom nepríjemné keď taká gula zaplní svojim obsahom izbu (okruh 3m tuším).

A k tým pokusom s ABS - zabudni na to, odlož to niekde hlboko do skrine a zožeň si ASA, najlepšie od Fillamentum.
Mimochodom - pri ABS mimoriadne záleží na výrobcovi materiálu.Pri žiadnom inom materiáli neuvidíš také rozdielne kvality ako pri ABS.
Kvalitného a použiteľného ABS je veľmi málo.Ja keď som ešte vo veľkom používal ABS, tak som mal jeden konkrétny typ a výrobcu na malé objekty a úplne iné ABS od iného výrobcu na veľké diely.Od koho máš to ABS?

A samozrejme HD PLA je nezmysel, lebo vytlačený objekt v trúbe zmení rozmery a mierne sa určite zdeformuje aj tvar.
Očakávam samozrejme že sa ohľadne tohoto tradične ozve Jenda26 - ak by si to mal v pláne, tak prosím rovno s kusom zmeraným pred a po kúre v peci.
Vopred prezradím, že zmrštenie v rúre nebude ani náhodou konštantné.Je to dobré akurát tak na vázičky.

Max - PLA je na výrobu lepšie iba ak ti ABS praská.Keď ti nepraská tak je to samozrejme podstatne lepšie.Falymu nepraská, tak by určite ani len neuvažoval nad PLA.Aj napriek tomu, že PLA je pevnejšie v smere vrstiev a celkovo tvrdšie.
Znova ale hovorím - na čo by kto dnes používal ABS keď máme ASA :roll:

Ja chápem že PLA bude mať vždy kopu zástancov, hlavne preto že sa to tlačí "samo".Ja ale kategoricky odmietam venovať rok života stavbe RC tanku s teplotnou odolnosťou do 50°
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 30 led 2019, 15:51, celkem upraveno 1 x.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Souhlasím s Tebou. Jinak ABS mám přímo od Průši, resp. z jeho e-shopu a oni ho tuším berou od nějakého českého výrobce. Ale ASA určitě vyzkouším
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Max »

Toho doporučeného výrobce zkusím také najít.

Jinak abych upřesnil to zahoření.
Viděl jsem ne, že by hořelo něco ve stylu stůl, místnost, koberec atd.
To je má chyba měl jsem to upřesnit v textu dříve. Ale jednalo se o kabely tiskárny, držáky součástek, teplotní stolek značně deformovaný atd.
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od 50koruny »

ABS Prúša - to je takmer určite Plasty Mladeč.Len mi neni jasné ktoré z nich je to, lebo PM majú dva druhy ABS.Alebo aj tri, ak ponechali aj výrobu pôvodného ABS, nahradeného neskôr ABS not dead (fakt sa to tak volá).Ak je to klasické, pôvodné ABS PM, tak s tým sa veľa slávy narobiť nedá, aj keď patrí stále medzi kvalitnejšie ABS.Jedine ak by to bolo ABS-T od Plasty Mladeč.To je iná káva.ABS transparent (ABS-T) je naopak jedno z ABS, ktoré občas používam.Základný granulát ABS-T je iný ako pri ABS, má malé zmrštenie a k tomu veľmi dlho udrží teplotu, čo ho predurčuje k tomu, k čomu ho Zemědělské družstvo Haňovice vyvinulo - na tlač väčších dielov.Používam zásadne len natural, bez farby.Na tlač malých dielov sa nehodí, pretože tlač vyžaduje vysokú teplotu, ktorá sa na objekte udrží fakt dlho.
Malé diely sa s ABS-T tlačia veľmi ťažko a v zásade nevyzerajú dobre.
Tam boduje jednoznačne ABS Fillamentum.V tejto cenovej kategórií sa nenájde lepšie ABS na malé diely.

Vlastnosti a kvalita ABS sa medzi výrobcami mimoriadne líši.Rozdiely sú podstatne väčšie ako napríklad medzi rôznymi PET(G) alebo PLA.
Základné granuláty ABS, z ktorých sa vyrábajú filamenty by sme v zásade mohli rozdeliť na ABS pre vstrekovanie (podstatne staršie, rozšírenejšie a lacnejšie) a špeciálne extruzné ABS (podstatne drahšie).ABS na vstrekovanie môže mať zmrštenie až 1,6% ale zmrštenie extruzných typov sa pohybuje okolo 0,4-0,6%.Len pre porovnanie - zmrštitelnost PETG je 0,2-1% (zase závisí od výrobcu).
Väčšina výrobcov používa ako základ pre filament práve ABS určené na vstrekovanie.Niektorí z čistej nevedomosti (áno.aj keď neviem ako je to možné, ale sú aj taký) a väčšina pre výrazný cenový rozdiel (veď to nejako spravíme aditívami).

Vlastnosti materiálu ďalej ovplyvňujú aditíva, ktoré ďalej upravujú rôzne vlastnosti materiálu.Toto si každý výrobca samozrejme stráži.Každopádne zlý základ nimi úplne nenapravíš a výrobcovia najlacnejších ABS používajú samozrejme menej kvalitné a sofistikované aditíva.

Skrátka, na výrobu použiteľného ABS treba veľa znalostí a veľa práce.Rovnako je výroba pekne drahá oproti napríklad PLA (kde základný granulát pre celý svet v podstate vyrába jedna firma).Hotová alchýmia.

To už nehovorím o tom, ako dokážu výsledok tlače s ABS (myslím hlavne praskanie) ovplyvniť parametre tlače.Hlavne teplota, rýchlosť ale aj výška vrstvy.

O ABS ale aj iných materiáloch je dostupná hromada zaujímavého čítania ale aj viacerých prednášok - aj v Češtine, veď z Čiech je jeden z najlepších vývojárov materiálov pre 3D tlač - Pán Josef Doleček.
Toto určite stojí za zhliadnutie


Tieto veci by sme ale radšej mohli rozoberať v téme 3D tisk, aby si nemal vo vlákne o T-72 zbytočný offtopic (čiastočný :D )
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 30 led 2019, 17:43, celkem upraveno 4 x.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Max »

Zajímavé a poučné kolego. Rád bych se optal na pár věcí ale máš pravdu, že by bylo lepší toto téma nechat adminem do správného tématu.
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda26
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 25 pro 2014, 01:37
9
Lokalita: Brandýs nad Labem

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Jenda26 »

50koruny píše:.....Očakávam samozrejme že sa ohľadne tohoto tradične ozve Jenda26......
Hoš som tu so svojou troškou do mliena. :P
Nechci ti tu plnit vlákno ničím co nemá s T72jkou nic společného, takže jen ve zkratce.
S PLA HD nemám zatím zlušenost a při pohledu na stav materiálu v mém plném skladu zásob filamentu asi ani mít dlouho nebudu ikdyž bych moc rád.
To že se to v troubě při "vytvrzování" nepatrně zdeformuje je možné, ale žíhací teplota má být 80°C, to by se nemělo nějak výrazně projevit.
Velice zajímavé video je tu:

Jestliže ten Z-ULTRAT jde tisknout bez vytvrzování v troubě a vydrží to bez deformace udržet horkou vodu bez jakéhokoliv infilu, já v tom budoucnost domácího tisku vidím dost jasně. :shock:
Ještě kdyby se trochu zlepšila cena, pořád je to 3x dražší než normální PLA.
Proč mám rád tisk z PLA jsi napsal naprosto přesně puffy
50koruny píše: hlavne preto že sa to tlačí "samo"
vážně se to tiskne samo a většinou na první dobrou. Navíc na úplně obyčejné Anetě ještě navíc bez autolevelingu, která dnes stojí pár korun. A že moje modely z PLA nevydrží víc než 50°C? srol Já normálně v sauně se svejma tanka nejezdím, takže mě tohle vůbec netrápí. 8-) Jak už jsem jednou psal, jediné místo kde jsem s tím měl problém bylo v létě v autě na slunci za zadním oknem.
Jinak technologicky máš ABS vážně nastudované precizně. ahoj Já se o něj takto do hloubky nikdy moc nezajímal, protože na moje díly které v práci modeluju je tenhle "lego matroš" nepoužitelný. Já v práci navrhuju díly výhradně z POM, PP, TPV, EPDM, PE, VMQ, PBT, PA6 a PA12.
50koruny píše:ABS Prúša - to je takmer určite Plasty Mladeč.
Pokud jsem dobře postřehl, tak Prusa rozjel výrobu vlastního filamentu, takže nemusí být nutně z Mladče

Hasící koule je super věc, hned se mi líp usíná když tiskárna jede přes noc.
Mám tuhle:
https://www.ebay.com/itm/ERT-Fire-Extin ... 2749.l2649
Tito by ji zpětně asi rádi také měli:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Jenda26 dne 31 led 2019, 01:19, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Hospoda u tankisty“