Fotogrammetrie

Návody na úpravy tanku
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Fotogrammetrie

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem ve svém vláknu T-72M1 (kdyby někdo nevěděl) se trochu odmlčel, protože jsem se intenzivně (bohužel kromě práce, která mě živí) zabýval i tzv. fotogrammetrií. Nechtělo se mi v 3D programu malovat poměrně složitě tvarovanou věž svého modelu tanku, kterou jsem laminoval před "X" lety, tak jsem pokoušel tuhle technologii ;)

A musím říct, že je to docela paráda. Zkoušel jsem několik programů značky opensource (např. Meshroom), ale bohužel téměř všechny vyžadovaly grafickou kartu nVidia (k tomu tzv. Cuda engine), což byl u mého, byť nabušeného notebooku "dost velký problém", páč mám jen hloupý DELL s integrovanou grafickou kartou značky Intel přímo v procesoru.

Páral jsem se s tím docela dlouho, ale nakonec jsem našel fantastický program Agisoft Photoscan. Ten totiž umí kromě Cuda engine od značky nVidia taky pracovat s prostředím OpenCL, a to už můj intelácký grafický čip na mém notebooku zvládl (pravda, trvalo mu to déle). Ten program ale bohužel není zadarmo a neptejte se mě, jak jsem k němu přišel.

Nicméně jsem udělal asi 100 fotek věže mého modelu tanku a začal proces tvorby. Tak tady je několik náhledů:

Nejdřív náhled tzv. "mračna bodů":

Obrázek

pak finální vizualizace:

Obrázek

No a z tohohle:

Obrázek

a z tohohle:

Obrázek

teprve budu teprve dělat soubor, kterému rozumí můj 3D Program (FreeCAD), takže to budu muset ještě exportovat do nějakého smysluplného formátu, tak mám co dělat. Bohužel budu muset upravovat měřítko asi v programu MeshLab, aby to "měřítkově" sedělo a fůru dalších "chujovinek", o který ani nevím a snad ani nechci vědět. Bohužel mě to asi nemine. Tak mi držte palce.

P.S.: Kdyby měl někdo zájem to tuhle technologii, tak jsem k dispozici se vším, co, zatím vím, ale zatím toho není mnoho. Tak studuji dál, protože to je docela zajímavá technologie.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3206
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od sakulajda »

se picnu ;)
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od Radek »

"A to ste akou rečou hovoril Kefalín?" Ty pojmy o kterých píšeš jsem v životě neslyšel a po pravdě řečeno ani nepotřeboval. Co jsem z toho pochopil je, že existuje něco, co by v budoucnu umožnilo skenovat objekty pro tisk přes 3D tiskárnu. Ideální by bylo, kdyby to umožnilo skenování objektů přímo v realitě. Obešel bych muzeum techniky, naskenoval bych, co mě zajímá a pak doma v měřítku vytiskl. Zatím je to sen, ale myslím, že ta doba není daleko, kdy to někdo spustí.
Na každý pád před Tebou smekám klobouk, já na něco takového vybavením ani vzděláním nemám. ahoj

Radek
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 520
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od Faly »

Ano, toto je velmi dobra moznost, treba vetsina modelu world of tanks je vytvorena touto technologii,

Problem je ze ted mas prakticky jen mesh body, ktere tak jako tak pro lepsi pouziti budes muset prekreslit.

Jen tak dal
Lukas
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od CuMeL »

Radku, ta technologie už existuje a je docela propracovaná. Vycházel jsem původně z návodu do Josefa Průši viz:

https://josefprusa.cz/fotogrammetrie-2- ... -kdy-driv/

A potom jsem narazil na programy, které umí z fotografií z mobilu udělat 3D model třeba i baráku nebo dokonce mapu. Na Youtube je taky fůra odkazů.

Je to vlastně taková podstatně levnější náhrada drahého 3D skeneru. A není to zas tak složité ;)
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
mladas
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 34
Registrován: 20 led 2012, 19:54
12
Lokalita: Bechyně

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od mladas »

Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od Radek »

CuMeL píše: 11 pro 2019, 09:03 Radku, ta technologie už existuje a je docela propracovaná. Vycházel jsem původně z návodu do Josefa Průši viz:

https://josefprusa.cz/fotogrammetrie-2- ... -kdy-driv/

A potom jsem narazil na programy, které umí z fotografií z mobilu udělat 3D model třeba i baráku nebo dokonce mapu. Na Youtube je taky fůra odkazů.

Je to vlastně taková podstatně levnější náhrada drahého 3D skeneru. A není to zas tak složité ;)
A potom zpívají v nějaké písničce : "Průša je úchyl". Měli by se jít omluvit. :lol: Je to úžasné, kam se tato technologie posunuje a co vše je možné udělat. Mě to nějak minulo, ale je dobré vědět, že to existuje a je možné něco takového realizovat. Ten příklad s tím hydrantem je úžasný. ahoj

Radek
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od Ivan »

S fotogrammetrií jsem se poprvé setkal v r. 1989 v rámci své dizertační práce.
Tehdy jsem navázal spolupráci s Katedrou geodézie a kartografie.
Měli tam letecké stereometriké fotografie a (obrovský) přístroj na jejich vyhodnocování. Po jejich vložení do přístroje obsluha v okulárech viděla 3D model terénu s možností ručního nastavení bodu a následného ručního odečtu výškových souřadnic.
Na zařízení jsem našel jakési konektory a se svým zdokonaleným 8-mi bitový počítačem Sord M5 se mi podařilo k tomuto připojit.
V Basic-u Napsal jsem komunikační SW a SW pro snímání naměřených výškových souřadnic a jejich následné automatické ukládání do předem definované matice.
Poté bylo možno celý nasnímaný model zobrazit např. v kosoúhlém promítání.
Odečet byl pro obsluhu nesmírně náročný jak psychicky, tak časově.

Dnes se ale asi všichni setkáváte s touto technologií, aniž byste to třeba věděli.
Kdysi jsem byl na prezentaci firmy...
Jedná se o obrazy z Mapy.cz. A to konkrétně při přepnutí do režimu Panorama.
Možná, že jste se setkali s jedoucím vozidlem, které má na střeše složité zařízení vč. radaru.
To monitoruje okolní prostření a vytváří mraky dat. Tyto se pak doplňuji fotografiemi a následně jsou vytvářeny uvedené obrazy panoramatu.

Sord M5.



Floppy mechaniku jsme ale měli vlastní konstrukce za využití TEAC FD-55GFR.

Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od PetrNC »

No vida co zvládla 8-mi bitová technika. Hlavně nebylo "kde stahovat" a když někdo cokoliv potřeboval, aby počítač dělal, tak si to musel naprogramovat sám. Klobouk dolů a je vidět, že dobrým kodérem jsi stále ..... ahoj ahoj ahoj

Trochu OT - SORDa znám, nebyl to špatný počítač, jen nebyl ( oproti Spectru ) tolik rozšířený.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: Fotogrammetrie

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem trochu pokročil. Byla to hromada času, ale výsledek stojí za to. Musel jsem použít program Meshmixer od Autodesku, který je zdarma. A výsledek vypadá takto:

Obrázek

Už jsem se pokoušel to importovat do svého FreeCADu, ale výsledný soubor je dost veliký, protože výstupní soubor z Meshmixeru má přes 370 tisíc trianglů (trojúhelníků) a tak to budu muset redukovat
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Návody“