Ložiska výstupních hřídelí

Návody na úpravy tanku
Odpovědět
Uživatelský avatar
Milan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 2784
Registrován: 28 led 2009, 23:54
15
Lokalita: Cvrčovice,Brno-venkov

Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od Milan »

Na výstupní hřídele převodovek montuji ložiska 8x16x4 zhruba za 70 Kč kus.Běžně je možno koupit v prodejně s ložisky.
Někde na netu jsem četl že je nutno dát hřídel na přesný rozměr přesoustružit.Já vymontuji převodovky ale nechám je zapojené a smirkovým papírem je dostanu do potřebného rozměru.Druhá osoba musí spustit chod opracovávané převodovky.
U Tigra a Panhera se musí odstranit výstupek kolem hřídele(plast).Ložisko poté nasadím na hřídel a pro jeho zajištění použiji plastelínovou hmotu která po promísení vytvrdne.Je to asi za 30 minut.Používám buďto Patex který je tvrdší,ale velice dobře se mi osvědčil Ceys super epoxy plast 52 gramů za 195 Kč.Je o něco měkší ale hlavně se skvěle přilepí na plast.
Výstupní hřídel.JPG
Celá akce zabere asi hodinu.Tank po tomto zákroku získá na ovladatelnosti,protože převod síly na pásy je plynulejší a lehčí.Přeji hodně zábavy.
Uživatelský avatar
Martin M
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 107
Registrován: 22 úno 2009, 23:19
15
Lokalita: Zlín

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od Martin M »

Já na to šel takto:Na každou převodovku jsem připájel kousek mosazné trubky,vnitřní průměr 12 mm a do každé vložil po dvou kusech kul. ložisek 12/8/4 mm.Mohu tak převodovky kdykoliv vyjmout z modelu!Viz. foto!
Uživatelský avatar
Martin M
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 107
Registrován: 22 úno 2009, 23:19
15
Lokalita: Zlín

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od Martin M »

Další foto
Uživatelský avatar
Milan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 2784
Registrován: 28 led 2009, 23:54
15
Lokalita: Cvrčovice,Brno-venkov

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od Milan »

Jo taky dobrý.A proto tu jsme.
Uživatelský avatar
Martin M
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 107
Registrován: 22 úno 2009, 23:19
15
Lokalita: Zlín

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od Martin M »

Ten nápad s plastelínou je lepší,je totiž rychlejší a dostupný pro každého.Já jsem z tohoto foŕa zatím nadšený,jen tak dál!
Uživatelský avatar
Zlordstvo
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 34
Registrován: 16 led 2013, 08:49
11
Lokalita: opava

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od Zlordstvo »

perfektni budu dělat hned po utěsnění guferama....paráda tohle forum !!!!
Uživatelský avatar
spitfiremk1
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2011, 17:38
13
Lokalita: Bochoř Bezručova 287 750 00 okres Přerov

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od spitfiremk1 »

Martin M píše:Já na to šel takto:Na každou převodovku jsem připájel kousek mosazné trubky,vnitřní průměr 12 mm a do každé vložil po dvou kusech kul. ložisek 12/8/4 mm.Mohu tak převodovky kdykoliv vyjmout z modelu!Viz. foto!

Toto se mi líbí dost hodně...Řeší to demontáž a montáž převodovek, ale po zkušenostech s původním řešením letmého průchodu hřídelí přes bočnici tanku, bez podepření od HL, to vidím ještě na kovovou vanu, nebo řádný "šusplech" pod obě převodovky najednou. I když to máš krásně vyfutrovaný a souosý, časem se u plastových van projeví vyhnutí převodovek z osy kolmé na podélnou osu pásu (berme pohledem zhora na pás) Ta síla co působí na neuložený hřídel v bočnici modelu, se u plastového základu Např. tigera, tolik nevidí, ale jakmile začnou tanky, tak jako i my , časem těžknout :mrgreen: Dochází k páčení šroubků držících převodovku ve vaně, jejich povolování a následnému vyhýbání celé převodky. Což není hned poznat a vede to k přeskakování pásu na hnacím kole (především na vnější rozetě hnacího kola) a v nejhorším případě zaskočení vodících zubů pásu do vnitřku napínacího kola vzadu..Tohle jsem u Téčka nepoznal ani v základu... :!: tiger je potvora náchylná na jakékoliv odchylky v souoosostech všeho na všechno, pokud vyjede mimo linoleum :( Ale je to krásná kočena a jakákoliv vylepšení ji cpe o dost levelů nahoru). Mám sice nové 5:1 beami převody s ložisky na hřídelích hnacích kol, ale ložiska na kastli dám ve stylu "vojtiš"(tímto ho zdravím) puffy ,aby se daly převody bez problémů vyjmout--jinak nápad máš dobrý, sám uvidíš, třeba máš víc zkušeností. Já jsem tady teprve rok, Tigra mám od dubna, ale problémy jsem pečlivě pozoroval a hned řešil odpočátku.Nejlepší zkušebnou těchto problémů, jsou tanky v kroužku kluků, co vedu u mne v práci. A jelikož děcka dokážou zlomit i kovadlinu, tak tyto problémy jsme diagnostikovali čtvrt roku po zahájení našeho "Tankového praporu"
Ať se dílo daří...
nejde li o život, jde o hov .......
Uživatelský avatar
Vojtiš
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 699
Registrován: 17 led 2011, 20:44
13
Lokalita: Přerov

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od Vojtiš »

Děkuji Richarde za pozdrav, tohle řešení upevnění převodovek do ložisek k vaně není můj nápad, ale kluků z fóra a je víhoda že se všechno dá odmontovat a odšroubovat a vyměnit za nové, nic není tzv. natvrdo a přitom je vše perfektně pevné :lol: (snad!) ukáže až čas a najeté kilometry :lol: čau Vojtiš.
KDO NEZAŽIL NEPOCHOPÍ !!!
Uživatelský avatar
spitfiremk1
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2011, 17:38
13
Lokalita: Bochoř Bezručova 287 750 00 okres Přerov

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od spitfiremk1 »

Zlordstvo píše:perfektni budu dělat hned po utěsnění guferama....paráda tohle forum !!!!

...To víš, že je to parádní forum, proto nám napiš co pořád napřed utěsňuješ těma guferama.. :D Nemusí se asi jednat o výstupní hřídele..To musíš potom zacpat všechny otvory pérování, pro baterii, držák článků na čele vany a všechny díry vypínačů vespod. Na víc jsem si honem nevzpoměl..Hele každý zlepšovák, byť sebemenší je zde podnět na další rozvinutí. Tak piš, piš, fotografuj.. ;)
nejde li o život, jde o hov .......
Uživatelský avatar
dzenda7
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 44
Registrován: 30 pro 2012, 15:24
11
Lokalita: Orlová

Re: Ložiska výstupních hřídelí

Příspěvek od dzenda7 »

Já uložil ložiska do vany a pak vsunul do ložiska hřídel.
Obrázek
Do tanku v tank ...
World of Tanks
Odpovědět

Zpět na „Návody“