Moduly TK22 CLARK

Uživatelský avatar
Ody
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 562
Registrován: 12 kvě 2012, 10:08
11
Lokalita: Plzeň

Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od Ody »

V tomto vláknu bych rád shromažďoval informace a zkušenosti s provozováním modulů TK22 CLARK.

http://www.clark-model.com/eng/index_e.html

Jedná se o řídící jednotku pro modely tanků velikosti RX18 (jde tedy použít i spodní část plastového krytu RX18), která je napojena na přijímač a dospělou (minimálně čtyřkanálovou) RC soupravu. Na rozdíl od Tamiye nemá problém s 2,4GHz a digitáními trimy. (já používám Hitec Optic 6 Sport 2,4GHz). Modul obsahuje "napevno" vestavěné zvuky (22kHz 8bit) pro konkrétní typ tanku - zvuky není možné měnit. Výrobce na svých stránkách uvádí, že při odběru min. 3ks je schopen nahrát do jednotky libovolné dodané zvuky. V současné době jsou dostupné tyto "zvukové" varianty TK22:

TK22 - T1 - Tiger I
TK22 - T55A -T-55A
TK22 - RU - T-34/85
TK22 - US - Sherman (Continental R975-C4 Engine)
TK22 - M41 - US M41 Walker Bulldog
TK22 - KV - KV-1
TK22 -PZ3 - Pz.III
TK22 - PZ4 - Pz.IV + Stug IIIG
TK22 - PAN - Panther
TK22 - L2 - Leopard I

Při zapnutí tanku a vysílačky jsou ihned všechny ovládací prvky funkční - lze otáčet věží (proporcionální), měnit náměr (proporcionální, umí měnit polaritu motoru tzn. při malé změně zapojení u ovládání Heng Long lze toto ovládat oběma směry), lze zapínat světla, střelbu z kulometu a střelbu hlavní zbraně. Zvuk motoru se startuje/vypíná zcela nezávisle - ozve se zvuk startování a následně přejde do volnoběhu, při jízdě se zvuk mění s otáčkami, lze ho i vypnout. Modul zvládá přehrávání několika zvuků současně. Modul umožnuje použití zákluzu Heng Long, záblesku Heng Long. Pozor - nepodporuje zákluz Asiatam. Elektronika umožnuje ovládat náměr a zákluz servy, což asi bude ta nejlepší cesta do budoucna (zatím nevyzkoušeno).

Na těchto stránkách je popis instalace modulu do Pz.IV včetně použití původních plastových částí zákluzu Heng Long pro vestavbu serv:

http://gassembly.wordpress.com/2013/02/ ... long-tank/

Modul má poměrně bohatou možnost konfigurace - provádí se to tak, že se připojí IR jednotka (Heng Long), nastaví se jeden jumper (tím se jednotka dostane do konfiguračního režimu) a dále se jednotka konfiguruje pomocí dálkového ovládání standardu SONY. Lze např. zapnout nebo vypnout "cukání" pásů při výstřelu, nastavit jeho intenzitu, zapnout/vypnout zvuk nabíjení hlavní zbraně, zapnout efekt setrvačnosti, zvolit režim ovládání pásů např. zrušit možnost protiběžného chodu pásů, který je pro tanky z WWII většinou nereálný apod. - vše popsáno na stránkách výrobce. Trochu problém je sehnat "to správné" ovládání SONY - existuje možnost použít univerzální ovladač a nakonfigurovat potřebná tlačítka.

Pro mě příjemné zjištění je, že modul bez problémů funguje z nízkými převodovkami z Asiatamu z Pz.III/IV.

Celkově bych toto řešení viděl jako určitě lepší než RX18 a Taigen 2,4GHz v podstatě mi i vyhovuje více než elektronika Tamiya. Možností konfigurace El-modu nedosahuje, ale poměr cena/výkon je velmi zajímavý.
Naposledy upravil(a) Ody dne 07 lis 2014, 12:42, celkem upraveno 2 x.
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od sakulajda »

Super to tu chybělo - díky za to.
Vypadá to dobře.
Můžeš sem vrazit ještě nějaké foto, ať to není jen text.
A jak se ti jeví ovládání 4-kanály dvě páky - když se dívám na tu tabulku, tak na první pohled mi přijde zmatená, ale to neznamená, že by to nebylo logické.
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ody
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 562
Registrován: 12 kvě 2012, 10:08
11
Lokalita: Plzeň

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od Ody »

Časem bych sem chtěl nějaké informace doplňovat. Co se týče ovládání, tak ten způsob, který je naznačen na obrázcích na webu CLARK, mi nevyhovuje. Ale dá se to naštěstí zapojit a nakonfigurovat jinak. Základem je zapojit kanály přijímače podle návodu, ale ne dle jejich implicitní varianty, ale dle módu 1. Na jednom kanálu jsem zapínal revers. Já mám nyní ovládání takto:

- pravá páka dopředu/dozadu plyn
- pravá páka doleva/doprava zatáčení
- levá páka doleva/doprava otáčení věže
- levá páka dopředu - výstřel kanónu
- levá páka půl výchylka nahoru a pak vlevo/vpravo - kanón nahoru/dolů
- levá páka půl výchylka dolů a vlevo - zap./ vyp. světel
- levá páka dolů a doleva - střelba kulometu
- levá páka dolů a doprava - startování a zhasínání motoru (zvuku)
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od sakulajda »

Ody píše: - pravá páka dopředu/dozadu plyn
- pravá páka doleva/doprava zatáčení
- levá páka doleva/doprava otáčení věže
- levá páka dopředu - výstřel kanónu
- levá páka půl výchylka nahoru a pak vlevo/vpravo - kanón nahoru/dolů
- levá páka půl výchylka dolů a vlevo - zap./ vyp. světel
- levá páka dolů a doleva - střelba kulometu
- levá páka dolů a doprava - startování a zhasínání motoru (zvuku)
Takto už bych si to dovedl představit, i když jsem zblbnuté z El-Modu, kde jsou půlvýchylky a plné výchylky do rohů.
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
zander
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1448
Registrován: 25 čer 2010, 18:47
13
Lokalita: Praha 5 Radotín

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od zander »

Velmi zajímavé a dobré vlákno.
Díky
Michal
"Rytířský v boji, bdělí v míru"
Uživatelský avatar
Ody
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 562
Registrován: 12 kvě 2012, 10:08
11
Lokalita: Plzeň

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od Ody »

Našel jsem video, které pěkně ilustruje volbu "momentum effect" v konfiguraci CLARKu:

http://www.youtube.com/watch?v=dezwQzYvWMg
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od sakulajda »

balcin píše:...No,ted jsem nepochopil nic a nebo pochopil,jen to,že tank při přidání jako by plynu páčkou,skáče jako koza a vůbec se nerozjíždí plynule..A nebo to je tak správné,že se staví při rozjezdu,hned na zadní???...I když u některých skutečných tanků jsem to viděl,že šofér zabral za plyn a pustil rychle spojku a tank šel na zadní..
řekl bych, že spíš jde o to, že na modulu lze nastavit setrvačnost, která je na tom videu prezentována
navíc je videt, že páku dává na plno, tím pádem je logické, že i tank jde na plno.
Sám si setrvačnost na ElModu vypínáš, ptotože ti nevyhovuje (ani mě se to nezamlouvá), takže obdobné je to na Clarku.
Hofg
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ody
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 562
Registrován: 12 kvě 2012, 10:08
11
Lokalita: Plzeň

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od Ody »

Vytvořil jsem dvě amatérská videa s CLARKem TK22:

Tiger I s CLARK TK22:


StuG IIIG s CLARK TK22:
Naposledy upravil(a) sourekv dne 22 črc 2014, 23:49, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Ody
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 562
Registrován: 12 kvě 2012, 10:08
11
Lokalita: Plzeň

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od Ody »

Doplním informaci k použití serva zákluzu - lze použít obyčejné servo a není třeba nic vymýšlet - CLARK sám pří výstřelu zařídí rychlý pohyb dozadu a pozvolnější návrat. Případný reverz lze také nastavit na CLARKu.
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: Moduly TK22 CLARK

Příspěvek od sakulajda »

Ody píše:Doplním informaci k použití serva zákluzu - lze použít obyčejné servo a není třeba nic vymýšlet - CLARK sám pří výstřelu zařídí rychlý pohyb dozadu a pozvolnější návrat. Případný reverz lze také nastavit na CLARKu.
Tak sem si to představoval
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Elektronika“