3D tisk

Zde můžete klábosit o všem co Vám slina na jazyk přinesla k tématu i zcela mimo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: 3D tisk

Příspěvek od Ivan »

Už je to tady ...

ANYCUBIC Photon UV Resin SLA / DLP 3D tiskárna

https://www.banggood.com/ANYCUBIC-Photo ... rehouse=CN

Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 282
Registrován: 14 zář 2014, 08:35
9
Lokalita: Slaný,

Re: 3D tisk

Příspěvek od drozd60 »

Ahoj
Na detaily výborné, ale.....
Hezké, zatím moc drahé, malá tisková plocha. Zatím hold budu brousit a stříkat tmelem a brousit.
Pepa
Naposledy upravil(a) drozd60 dne 12 bře 2018, 18:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

tak ono to ešte veľmi dlho (ak vôbec niekedy) nebude vhodné na tlač celej korby napríklad.pre vláčikárov H0 a spol. v tom vidím enormný prínos.u nás jedine v kombinácii FDM na veľké diely a DLP na detaily.
čo sa týka nákladov na materiál tak vždy potrebujeme plnú vaňu.väčšia tlačiareň bude o dosť drahšia na prevádzku.predsa len.potreba mať po 3 (5?) litre každého materiálu nech aj po 80€/ liter je celkom dosť.
materiál sa dá zohnať čoraz viac.toto na mňa hneď prvé vybehlo.
https://eshop.svet-3d-tisku.cz/pryskyrice/
ja sa bojím hlavne o trvácnosť takto vytlačených modelov.po pár rokoch by to mohlo začať krehnúť.
takýchto tlačiarní našťastie pribúda.celkom dobrý by mohol byť aj wanhao D7 v najnovšej verzii.
https://www.aliexpress.com/item/2017-Ne ... 33262.html
aj keď sa rozšíria SLS tlačiarne do domácností (už dnes má autodesk open-source stroj za cca 5000€) tak FDM zostane nezastúpiteľná kôli svojej jednoduchosti a nízkym nákladom.v modelárstve jej ale odzvoní a DLP tiež.SLS v modelárstve pokryje všetko.na to sa teším.
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 12 bře 2018, 20:53, celkem upraveno 1 x.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

Armata je dokončená (už len kamufláž) a zamýšlam sa čo ďalej.veľmi chcem strv-103 ale asi to bude musieť počkať.
nemám totižto nič z druhej svetovej a tak si na akciách bohužial veľmi nezajazdím.
včera ma ale nechali samého doma a vymyslel som to...

budem mať Hetzera slol
pásy vyzerajú použiteľne.ešte pár dní a začnem sa tomu naplno venovať.
otestujem pásy + kolesá a ak to bude dosť funkčné tak bude aj zvyšok škodovky.

Obrázek
Obrázek
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 520
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: 3D tisk

Příspěvek od Faly »

Moc pekne, sem zvedavy na pevnost, az se mezi to dostane pisek
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

nechcem sa toho veľmi chytať keďže T-14 ešte žiada pár hodín pozornosti, ale skúšal som 2 články očistiť.
pasujú do seba pekne, pevnosť samostatného článku je prekvapivá.čakal som krehkejšie.určite tomu napomáha tvar.akurát je to strašne maličké, no.
pásy na Armate sú proti tomuto obrovské (ale zároveň zložené z 5 článkov miesto jedného).
miesto pôvodných kolíkov s priemerom 1mm to bude pravdepodobne chcieť najviac 0,8mm.radšej ešte menej.
poprípade M1 skrutky aj s matičkami.to by bolo super.20mm dĺžka vyzerá byť akurát.

a súhlasím, na spoji pása je miesto kde sa môže zbierať piesok a nepekne ho zničiť.teoreticky.uvidíme.
preto začínam vždy pásom a kolesami.keď to nebude fungovať tak aspoň nestratím toľko zbytočného času.
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 01 dub 2018, 16:31, celkem upraveno 2 x.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 520
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: 3D tisk

Příspěvek od Faly »

Je teda fakt, že na pevnost výtisků z ABS si nemůžeme stěžovat, i když se to občas roztrhne tak stačí přetřít acetonem, ozubená hnací kola na IS-3 drží perfektně, ale pásy jsou použité z KV a to je samozřejmě limitující na další stavby, jsem zvědavý jak to pojede ahoj
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

no tie na T-14 sa zatiaľ hrdinsky držia.aj keď je pravda že veľa hodín jazdy za sebou nemajú a konštrukčne sú veľmi odlišné.
inak tentokrát už nie ABS.je to ASA.klasické fillamentum ABS som tým úplne nahradil a používam už len ABS-T od PM a aj to len na zvláštne príležitosti.
ASA je evolúcia ABS :)
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 01 dub 2018, 16:42, celkem upraveno 1 x.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1271
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
10
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: 3D tisk

Příspěvek od Ivan »

Výzkumníci vyvinuli 3D tiskárnu, která dokáže vyrobit kompletní elektronická zařízení.

Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

tak...a elektronické obvody už nikdy nebudú vyzerať ako pred tým :D
neuveriteľne rýchlo sa to rozvíja.a stačilo aby vypršala účinnosť jedného patentu (na FDM/FFF tlač)

inak po troch rokoch tlače na mojom podľa seba vyrobenom stroji som si doprial a do práce som si vybral Ultimaker 2+
samozrejme objednali (šéf má také veci rád, ukazuje to návštevám potom) a musím povedať že aj keď stojí cca 2300€ s jedným extruderom, tak stojí za to.
vylezie zo škatule a tlačí bez kompromisov.mne ide vždy hlavne o čo najrovnejšie steny na výtisku a táto podmienka bola splnená do bodky.
aj keď som zvyknutý na osi vsadené v presných kovových držiakoch, tak napodiv ukotvenie tyčí u Ultimakera je dostačujúce.
geometria je dokonalá aj napriek stolu jazdiacemu len na dvoch tyčiach a pre mňa málo "CNC" konštrukcii.vždy v tom vidím prvý ultimaker z balzy :D
všetky plastové diely tlačiarne sú klasické, z foriem - nič neni tlačené.v tejto kategórii tlačiarní sa to nepatrí a nikto komu huba neodpadne nemôže tvrdiť že tlačené diely sú lepšie.
použitie 3mm filamentu je pre mňa tiež novinka a niektoré druhy plastu sa zháňajú ťažšie.pri bowdenovom extrudéri je ale väčší priemer nezanedbateľná výhoda.doma mám 1,75mm bowden tak môžem porovnávať.extruder je z plastovej formy, jednoduchý a účinný.podáva nekompromisne aj vďaka netypyckej podávacej zubaticy ktorá má miesto klasického ozubenia typu mk7/8 na povrchu ihlany.extruder je sprevodovaný, zatiaľ odhadom na 3:1.ešte som bohužiaľ nemal čas tlačiareň rozobrať a preskúmať bližšie.
hotend používa vlastnej konštrukcie s Olssonovým blokom z medi.meď používam aj na domácom stroji na vyhrievanie trysky.má podstatne vyššiu tepelnú vodivosť ako hliník.
teplota pri vyhrievaní stúpa raketovo - odhadom okolo 3-4° za sekundu.hotend má teflonovú vložku so životnosťou cca 300 hodín (!) a celkovo pôsobí dosť exoticky.extruzia je ukážková a komplet s extruderom je oproti riešeniu od E3D o niečo lepší čo sa týka kvality tlače a blbuvzdornosti.oboje, extruder aj hotend znesú fakt prasácke zaobchádzanie.na škodu je len krátka životnosť PTFE vložky.výmena trysky je najjednoduchšia aká môže byť.HE sa nahreje a tryska sa proste odkrúti kľúčom.
mám verziu tlačiarne bez autolevelingu, ktorý z princípu odmietam a nikdy mať nebudem na žiadnej tlačiarni.naopak vždy budem mať rovnú podložku.
neviem si zvyknúť na divný homing Z a celkovo princíp určovania nulového bodu podložky, postupne si ale zvykám.
celkovo je ovládanie aj konštrukcia veľmi odlišná od mojej domácej tlačiarne a mám pocit akoby ma posadili do anglického auta a kázali mi robiť taxikára v Londýne :D
firmware je od repetieru veľmi odlišný, menu tiež.v niečom lepšie, v niečom horšie.výmena filamentu je riešená fakt luxusne.doma sa nadrem kým to tam napchám.ešte furt som si nespravil script na automatické podanie filamentu k hlave takže to tam rvem ručne :|
každopádne pre tých, ktorý rozmýšľajú nad kúpou trochu lepšej tlačiarne odporúčam zvážiť túto možnosť.aj keď vyšiel Ultimaker 3 za vyše 3000€ a podpora pre dvojku upadá.teflonové vložky bude za krátky čas problém zohnať.aj keď verím že pre desaťtisíce tlačiarní v prevádzke to niekto musí predávať.zatiaľ som nepátral.
ďalšia zaujímavá možnosť je BCN3D Sigma a Raise 3D ale pre naše potreby v nástrojárni mi prišiel ultimaker najvhodnejší kôli konštrukcii a tomu že je open-source.
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 20 dub 2018, 16:59, celkem upraveno 1 x.
facebook.com/warprints
Odpovědět

Zpět na „Hospoda u tankisty“