3D tisk

Zde můžete klábosit o všem co Vám slina na jazyk přinesla k tématu i zcela mimo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D tisk

Příspěvek od CuMeL »

Ale svítí to docela dobře :-)
Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D tisk

Příspěvek od CuMeL »

A takhle to svítí v boxu ;)

Obrázek

Konečně zase vidím pořádně :lol:
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: 3D tisk

Příspěvek od Max »

Dobrá práce.
Jak koukám na tu fotku dost mě to inspiruje k vytvoření podobné skříňky. cool
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

Serus,
dostal som sa do situácie, kedy "nevyhnutne potrebujem" aspoň jednu-dve ďalšie tlačiarne.

Chcel som niečo, čo bude tlačiť s čo najmenšou potrebou dodatočného postprocessingu, teda kvalita tlače bola pre mňa prvoradá.
Rozhodol som sa pre Anycubic Kossel Linear Plus.
Delta má pre kvailtný povrch najlepšie predpoklady, aj keď som tušil že za 200€ to nebude úplne také ako si predstavujem.

Samozrejme že sa mi po zostavení potvrdilo to, čo je zrejmé už na pohľad.
Delta nikdy nedosiahne presnosť bežných kartézskych tlačiarní, pokiaľ nebude skutočne dokonale zostavená a skalibrovaná.

Dlho sa mi nedarilo dostať tento stroj do stavu, kedy tlačí dostatočne presne (+-0,1mm).
Desať dní som skúmal mechaniku a osvojoval si zvláštnosti delty, kým som na to prišiel.

Začal som od gruntu:

Predzostavený vrchný a spodný trojuholník (základňa) niesú zostavené poriadne.
Plastové rohové diely na vrchnom trojuholníku mali v mojej stavebnici veľké a nezačistené hranky, ktoré vznikli pri odliatí dielov z formy.Tie bránia správnemu dorazu hliníkových profilov o tieto rohy.
Tieto som teda začistil, premeral dĺžku profilov a celú vrchnú základňu som presne zostavil a skontroloval geometriu.
Potom som položil túto vrchnú základňu na spodnú, na ktorej som povolil všetky skrutky.
Tri vertikálne profily som zasunul tak, aby prešli cez obe základne a pritiahol som všetky povolené skrutky.
Takto sa spodná základňa, vycentrovala s vrchnou.
Od výroby boli základne zostavené tak, že keď boli položené priamo na sebe, nebolo možné do nich vsunúť vertikálne profily, teda boli zostavené evidentne zle.Boli jasne viditeľné medzery medzi AL profilmi a rohmi.Niekde aj viac ako 1mm veľké.

Ďalej som sa pustil do lineárnych pojazdov.Tie som pomocou 4mm johansonky nainštaloval tak, aby boli absolútne rovnobežné s hliníkovými profilmi.S digitálnou šublerou to podľa mňa neni možné urobiť dostatočne presne.

Všetky tri endstopy musia byť nastavené na rovnakú vzdialenosť.
Tu som už použil šubleru, s johansonky som si spravil na ňu doraz na vrchu veže a donekonečna meral a šteloval, kým všetky endstopy nezastavovali na +-0,02mm rovnakej vzdialenosti.

Remene musia byť samozrejme rovnako napnuté.
Nastal čas zmerať a nastaviť presné kroky motorov.
Základné nastavenie je 80 krokov na mm.Mne vyšli hodnoty okolo 80,4 kroka na mm.Hodnoty sa pre každú os prirodzene mierne líšia.U mňa cca o 0,1 krok.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

Hneď som vymenil pôvodný firmware za Marlin 1.1.9, hlavne z dôvodu, že v ňom môžem meniť dôležité hodnoty.
To bolo dôležité v ďalšom kroku, kedy som musel doladiť konečný rozmer pomocou korekcie dĺžky jednotlivých diagonálnych tyčí vo firmware.
Kalibroval som na dĺžke 150mm a nakoniec sa mi pomocou tejto korekcie podarilo dosiahnuť vytúženú presnosť.

Pevný hotbed je síce pekná vec, lenže v mojom prípade bola podložka veľmi na krivo a také vysoké hodnoty (viac ako 1mm) nechcem vyrovnávať samotným autolevelingom.Ten je podľa môjho názoru na vyrovnávanie rozdielov v rádoch desatín.Krivá podložka bude vždy krivá podložka.
Nakreslil som si teda mechanizmus na vyrovnávanie podložky a podložku som vyrovnal.To ale neznamená, že nepoužívam autoleveling.
Divnú podložku od Anycubic som okamžite vymenil za moje obľúbené zrkadlo s kaptonom.Mám 4 kusy, každé je mierne iné a pri vysokých teplotách pracuje aj samotný hliníkový hotbed, teda pred začiatkom tlače vždy stlačím "level bed"

Toľko ma napadá k prvým skúsenostiam s Kossel Linear.
V skratke - stojí viac času ako peňazí.Myslím si ale, že výsledok za to stojí a začínam byť veľmi spokojný.Ak sa mi osvedčí, tak kúpim ešte jednu s tým, že každá bude dokonale vyladená na jeden konkrétny materiál (stále rovnaký výrobca aj farba).

Postupne budem pravdepodobne dosť vecí meniť.Hotend a extruder bude E3D, drivery TMC2208 a remene Gates.
Už som vymenil obyčajný biely bowden za "capricorn".
Zatiaľ som teda celkom spokojný, ešte treba jemne vyladiť profily pre tlač.
Fotky sú veľmi čerstvé, tlačil som prvý krát z mojej obľúbenej ASA.
Extruziu treba doladiť, s retrakciami sa tiež pohrám.Uvidíme čo z toho bude.
Objekty sú jednoduché, pretože som si chcel overiť rozmerovú presnosť pri zmrštení ASA.
To trochu vysvetlím - rozmer vždy kalibrujem pri PLA, pretože nemá zmrštenie.
Potom si podľa použitého materiálu pridávam v Simplify 3D percentá na rozmere, kde bude zmrštenie.
Napríklad pre ASA pridávam 0,3% pre os X a Y.

Vďaka každému, kto došiel až sem.Tento sloh sa mi nezmestil do jedného príspevku :lol:

Obrázek

Obrázek
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: 3D tisk

Příspěvek od Max »

Bedlivě sleduji tvoji práci s tiskem a nastavením tiskárny.

Optam se.: Co je to již zmíněná Johansonka?
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: 3D tisk

Příspěvek od 50koruny »

díky.som rád, snáď to pár ľuďom v niečom pomôže.a keď nie teraz, tak možno do budúcna.

Johansonky majú určite aj spisovný názov.V Češtine píšu na wiki takto: Koncové měrky (též označované jako Johanssonovy měrky nebo základní měrky)

Sú to takéto tehličky s veľmi presným rozmerom.
https://www.nastroje-meridla.cz/zakladn ... rovnobezne
Občas zvyknem používať aj kalené oceľové kolíky.Sú dostatočne rovné a v tolerancii 0 +0,01mm a občas je pohodlnejšie použiť niečo guľaté.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D tisk

Příspěvek od CuMeL »

Heuréka, zvítězil jsem nad tupou hmotou. Dodělal jsem upgrade své i3 MK2.5 na nejnovější i3 MK2.5S

Obrázek

Zároveň jsem při rozborce udělal údržbu a srovnal všechny osy

Obrázek

Teď už zase můžu tisknout ostošest. puffy
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: 3D tisk

Příspěvek od Max »

50koruny - to já sleduji tvoji tvorbu a informace co máš k dispozici. Velice takové zprávy vítám.

Sleduji i kolegu CuMeL.
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D tisk

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem nechal na chvilku modelaření a začal se více věnovat 3D tiskárně. Udělal jsem rozhodnutí ;-) , že pořídím druhou tiskárnu, a proto jsem začal předělávat svůj box, aby se tam obě vešly. Koupil jsem regál v Bauhausu (120x60cm) a dal se do práce. Takhle vypadá první poskládání desek:

Obrázek

A tak to postupně dávám dohromady. Začal jsem držákem filamentu od Průši, ale vylepšený o kuličková ložiska. To jsem našel na serveru Thingiverse:

Obrázek

Parádní je, že i při vrstvě 0,2 mm se dá vytisknout tak malý závit. Takže jsem to celé sešrouboval a mám svůj první držák špulky filamentu, který je nastavitelný podle šířky špulky:

Obrázek


a celé to vypadá takto:

Obrázek

P.S.: A proto že mám tiskárnu od Průši v barvě oranžové, tak jsem musel i držák udělat v barvě oranžové :D :D
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hospoda u tankisty“