Rada na nákup 3D tiskárny

Zde můžete klábosit o všem co Vám slina na jazyk přinesla k tématu i zcela mimo.
Uživatelský avatar
Kolis72
PzKpfw III
PzKpfw III
Příspěvky: 70
Registrován: 11 kvě 2012, 00:00
11
Lokalita: HRANICE

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od Kolis72 »

Samozřejmě souhlasím co jsi Scoute napsal.

ALE, nějak se musí začít, co třeba tím, že ti ostatní co taky někdy začínali napíší co bylo dobré a co ne, co by udělali jinak, nebo co by nedělali. Budu 100% hobby uživatel, jen tak abych si občas něco vytiskl na své tanky a NEMUSEL se prosit někoho jestli mi nepomůže. A má to být taky učební pomůcka pro mé děti aby místo PC her dělali něco co je mnohem lepšího. Třeba 3D modeling.
Tankům Zdar!!
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od Faly »

Kolis72 píše:Tak a je to tady.

Protože o tom nic nevím tak vlastně nemá pro mne ani cenu začínat, protože je to jen ztráta času pro ty, co to mají "namáknuté". SUPER.
Jako se vším člověk musí začínat po malých krůčkách. Číst a psát jste se taky nenaučili za den, že?
Sice jsi mi v tom předposledním komentu ničím neporadil, ale obsáhlé to bylo dost, hlavně se mi líbilo jaký dáváš velký důraz na odbornou terminologii. Až jsem se leknul, že jsem tak blbej.
To je jak když budeš radit děcku, jak pracovat na PC, ale PC k tomu nebude mít. Nebo když jsem před 30 lety začal skládat PC-čka a dělal bych to bez náhradních dílů. Na co mi je teorie když ji nemáš jak okamžitě vyzkoušet. A to je ten můj případ. Než se posunu k Vašim hračkám za 30000,- a výš tak bych asi měl už si něco vyzkoušet.

Nebo jiný příklad.
Když jsem před 6-ti lety začal hrát hokej, tak mi jeden bývalý hokejista říkal, že se to stejně tak nenaučím, jak ti co začali v 5-ti letech. To je pravda, ale to není přece důvod abych nezačal hrát a mít radost z hokeje.

To je i s těmi 3D tiskárnami jednou přece musím začít, hlavně chtít.

Jinak jsem na netu ve skupině o 3D tisku a je to tam stejné. Pokud nedosahuješ aspoň určité úrovně tak se nic nedozvíš.

Ještě jednou MOC děkuji těm co mi napsali za svoje osobní zkušenosti s konkrétními typy. Není nad vyslechnutí a zhodnocení osobních názorů jiných. A těchto lidí si cením. A to byl cíl mého dotazu.
Asi jsi mě špatně pochopil,

Nikdo neřekl, že s tím nemáš začínat, já začal také před rokem právě pomocí youtube, i proto na to dávám takový důraz. Moje křivka poučení je asi následující:

- Máme tiskárnu, nikdo s ní neumí, co s tím
- první pokusy se sketchup - jednoduchý software, pro pokročilé modelování ale nepoužitelný
- první model a tisk = katastrofa
- tiskárna se rozbila - první technická součástka a objednávka tisku
- sehnal sem si lepší modelovací software, začala práce na IS-3 https://mujtank.tym.cz//viewtopic.php?f=104&t=3647
- první tiskárna z číny - doteď stojí a netiskne (500 dolarů tiskárna, 3 tisíce E3D hotend, nové sklo, lineární vedení....)
- Kraz 255V - modelování podle tří obrázků https://mujtank.tym.cz//viewtopic.php?f=100&t=3793
- podvalník pro Kraze - kompletní stavebnice z tiskárny
- druhá tiskárna z číny - taky stojí a netiskne

3d modelování a nastavení sliceru (program který ti zpracuje gcode pro tiskárnu) je tak komplexní téma (opakuji se), že neexistuje dobrý návod, vše je o zkoušení a taky bohužel velmi často o selhání - prototypů na IS-3 je mraky,

DaVinci dnes stojí cca 12 tisíc korun, připravím model, proženu to jejich softwarem a o nic se nestarám

suma sumárum - hodiny videí o tom jak jednotlivé věci udělat a týdny u počítače, nevím, jak by to někdo dokázal shrnout do příspěvku,

Ale chce to mít jasné představy, protože trendy které pozoruji jsou následující:

- Koupím si tiskárnu, s tou se dají dělat skvělé věci = vytisknu si pár figurek z internetu a pak už mě to nebaví a tiskárnu prodávám
- 3d tisk SE NEROVNÁ 3D modelování, na to abych dobře modeloval nepotřebuji tiskárnu prakticky vůbec
- Koupil jsem si levný čínský kit a dělá mi to toto, neví někdo co s tím?

Tak či tak, Ender 3 se jeví jako dobrá volba, má hodně pochvalných recenzí a velkou komunitu,

v každém případě ti držím palce,

Lukáš
Naposledy upravil(a) Faly dne 08 úno 2019, 16:58, celkem upraveno 1 x.
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
scoutT34
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 685
Registrován: 11 zář 2015, 15:47
8
Lokalita: Hrubá Borša

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od scoutT34 »

Kolis72 píše:Samozřejmě souhlasím co jsi Scoute napsal.

A má to být taky učební pomůcka pro mé děti aby místo PC her dělali něco co je mnohem lepšího. Třeba 3D modeling.
Tak toto je hlavný dôvod prečo aj ja chcem mať 3D aby som syna doviedol k duchaplnému používaniu PC aby iba nehrali počitačové hry
Ak sa ti to podari ,alebo mne, ( poďla toho kto bude šikovnejší ) ;) potom si navzájom poradíme :D

PS:
neviem či má význam začať zo skladačkou (setom) môj osobný názor je začať s niečim ready to go teda zapnúť a fungovať aj za cenu že to bude zvládať iba PLA
ak človek zistí že ho to baví a je obmedzovaný technológiou / možnosťami potom by som išiel ďalej, to je môj názor
A asi najlepšia možnosť (ak existuje) je od niekoho si tlačiareň(aj staršiu ale funkčnú) požičať a vyskúšať.

Neexistujú nejaké požičovne alebo nemá nejaký kamarát - kolega (...) doma navyše tlačiareň ktorú nepotrebuje lebo má novú vyšsí level ?
naozaj som to nezisťoval
Naposledy upravil(a) scoutT34 dne 08 úno 2019, 19:31, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Kolis72
PzKpfw III
PzKpfw III
Příspěvky: 70
Registrován: 11 kvě 2012, 00:00
11
Lokalita: HRANICE

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od Kolis72 »

Tak super dva poslední komenty.

Na tu DaVinci se ještě mrknu. Ale přesně nemám velké očekávání jako tvořit obrovské projekty. Opravdu chci to na drobnosti, které se těžko shánějí. A jednou jak postoupím z levelu Trotla na Intermediate tak si postavím Merkavu.
Stále tu vidím potenciál zaujmout své děti, když uvidí i výsledek svého snažení. Dcera tvoří figury z FIMO hmoty a jsou super, proč tomu nedát vyšší level.
Ještě jsem přemýšlel, že bych nekupoval úplně novou, ale na inzerát již vytuněnou a nechal bych se začátečnicky vyškolit.
Je mi jasné, že takové téma nejde shrnout do jednoho komentu, ale myslel jsem napsat třeba Jakou tiskárnu používám, jaký software a na co si dát pozor atd
Jinak děkuji za Váš čas. Budete se divit, ale pomohlo to. Jak se rozhodnu co koupit, dal bych to sem pro ty co taky chtějí začít.
Naposledy upravil(a) Kolis72 dne 09 úno 2019, 01:10, celkem upraveno 2 x.
Tankům Zdar!!
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od 50koruny »

Ako píšu kolegovci.Ťažko v tomto radiť.Možností je dnes kvantum a odporúčanie sa bude líšiť aj podľa toho, čo konkrétne sa chceš naučiť.
Ja som začínal so základným Rebel II, pretože som chcel vedieť čo najviac o samotných tlačiarňach, ich mechanike, elektronike a tak ďalej.
Keďže je to skladačka a každý diel si musíš jednotlivo kúpiť, celé to zložiť, oživiť a skalibrovať.Je to dobrá škola a skvelý začiatok pre ľudí,
ktorí sa chcú dostať do hĺbky.Určite to nieje nič pre ľudí, čo chcú kúpiť stroj, vybaliť a robiť na jedno stlačenie.
Teda aj napriek tomu že som sám mal Rebel II, nemôžem ho odporúčať nikomu, kto sa nechce tlači venovať do hĺbky.
V priamom porovnaní Ender 3 a Rebel II je Ender skrátka lepší.Je to hlavne tým, že Rebel už je skrátka zastaralá konštrukcia.
K tomu kvalita Rebela priamo závisí na tom ako a z akých komponentov ho zostavíš, takže je veľmi relatívna.
Vývoj ide rýchlo do predu a v rámci 3D tlače sa každý rok objaví nejaká zásadná novinka (skôr viac noviniek), ktoré menia situáciu.
Samozrejme, Ender tiež nieje a nikdy nebol vrchol technológie a keby boli oba stroje navrhnuté v tom istom roku, asi by medzi nimi nebol veľký rozdiel.
Navyše sa môže kľudne stať, že ak by si si na Rebela objednal komplet materiál z Číny, môže to teoreticky byť v každom ohľade horší stroj ako Ender 3.
Snáď ani neexistujú dva rovnaké Rebel II, takže sa to ťažko posudzuje.

Čo sa týka Prúšu, za tým si stojím a stáť budem.Zo zlého (zastaralého) základu sa zázrak urobiť nedá, aj keby boli jednotlivé komponenty
zo zlata.V žiadnom prípade by som to doma nechcel.Za tie peniaze určite nie, každopádne môžem povedať že vo všeobecnosti už si nikdy
nepostavím ani nekúpim klasickú kartézsku tlačiareň (klasická s osami X, Y a Z a s pohyblivým stolom v osi Y).

Teda z môjho pohľadu záleží na tom, ako konkrétne sa chceš 3D tlačou zaoberať a do akej hĺbky.
Ja som prvého pol roka len skladal tlačiareň, skúšal, učil sa a ladil.Tak som to chcel a neľutujem to.

Mimochodom, z tu spomenutých strojov je asi najjednoduchší a najbezstarostnejší DaVinci.Páčil by sa každému, kto chce tlačiť čo najjednoduchšie.
Vybalíš z krabice a tlačíš v prijateľnej kvalite.
Mňa by ale taká tlačiareň pravdepodobne šťastím nenaplnila, pretože má na môj vkus málo možností nastavenia a zásahov užívateľa.
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 09 úno 2019, 15:51, celkem upraveno 2 x.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od Max »

50koruny - to jsi Rebela prodal nebo jen na něm netiskneš?
Četl jsem o tvé stavbě z kovových dílu a do jaké provozní vůle v mm ho stavíš. ahoj
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od 50koruny »

No.Tak to je presne ten Rebel :lol:
Môj Rebel II postupne zmutoval do tej kovovej stavby.Zostal iba rám.
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 09 úno 2019, 19:58, celkem upraveno 1 x.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od Max »

Neměl by jsi kolego fotky ze stavby Rebela.?
Zajímají mě pouzdra pro příčnou osou s hlavou.
Někde na netu jsem galerií našel, ale neuložil jsem si odkaz. Je to skvělá stavba na kovové provedení tiskárny.
.....

Teď z jiného soudku.
Při představě, že ty levné čínské tiskárny já pár korun jsou z oplastovaneho dřeva tak to je " vau" děs. Bočnice Anet tiskárny je hrůza.
Složené to je za pár minut, ale kvalita je úměrná ceně. Jak již tady kolegové psali názory tak musím souhlasit.
A stavebnice a nebo už zkompletovana Průša tiskárna + jejich cena to nemá cenu komentovat. To bych se opakoval a i kolega napsal to co si všichni myslí a vědí. Tiskárny z té firmy žádná sláva, ale SW a technickou podporu mají vymakanou, ale to bych se opakoval.

Tiskáren je velké množství, ale zastávám názor, že dobrý stroj musí bytelný kvalitní základ, tedy rám. Ne základ stvořený z plastových zdrhovacich stahovacich pásek a dřeva.

Prošel jsem větší množství tiskáren tak mohu trochu psát, ale to již zde bylo vyřčené.
Nejde o tiskárnu jako stroj, základ je to co to má tisknout. A to musí v něčem vzniknout, tím myslím kompletní s modelovacím sw.
Těch je hodně.
Osobně mám vyzkoušené SketchUp a Blender, Solidworks a 3DMax.
Teď zkouším další modelovací SW. :mrgreen:
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od Max »

Hotová, sestavená tiskárna za krásnou šestku v českých korunách i s filamentem do začátku.
Připojit tiskárnu, vytvořit 3D model a tisknout. Co může kdo chtít více. Do začátku dobrý základ.

Odkaz.:

https://pc.bazos.cz/inzerat/99275480/3D ... bel-UU.php
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
Kolis72
PzKpfw III
PzKpfw III
Příspěvky: 70
Registrován: 11 kvě 2012, 00:00
11
Lokalita: HRANICE

Re: Rada na nákup 3D tiskárny

Příspěvek od Kolis72 »

Ještě jednou děkuji za rady. Stále mi vychází, že ten Ender nebude na ten začátek až tak velká chyba. Samozřejmě, že počítám s tím, že až se trošku posunu ve znalostech dopředu tak taky obměním svůj 3D park.
A prosím tě 50koruny v čem vytváříš modely?
Naposledy upravil(a) Kolis72 dne 10 úno 2019, 14:23, celkem upraveno 1 x.
Tankům Zdar!!
Odpovědět

Zpět na „Hospoda u tankisty“