LiPo baterie

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ody
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 562
Registrován: 12 kvě 2012, 10:08
11
Lokalita: Plzeň

LiPo baterie

Příspěvek od Ody »

Rozhodl jsem se u svých RC tanků vyzkoušet baterie LiPo 2S 7,4V, dosud jsem používal NiMh 7,2V. Použití předpokládám u těch strojů, kde mám El-mod či IBU2. Jako nováček v používání LiPo, bych měl, na ty zkušenější z Vás v tomto směru, několik otázek.

1) Usoudil jsem, že by bylo vhodnější přejít i na jiné konektory - z Tamiya na XT60, které mi přijdou robustnější a spolehlivější - jaké konektory se osvědčily vám?
2) Dospěl jsem k závěru, že u tanků není třeba velký proudový odběr a proto stačí vybírat baterie s 30C-40C. Jak to vidíte vy?
3) Jaká je životnost LiPo při použití v našich RC tancích?
4) Stalo se vám někomu, že mu Lipolka bouchla? Tyto historky mě trochu děsí. Nabijíte a skladujete Lipolky v ochranném vaku?
5) Jakým proudem je nevhodnější nabíjet - 1C (čili 4600mAh - 4,6A atp.)? Četl jsem, že nabíjet menším proudem jim dokonce škodí? Jak to vidíte?
6) Překvapil mne počet druhů balančních konektorů - jaký používáte vy?
7) Stává se vám, že se Lipolka "nafoukne"? Pokud máte tu zkušenost, používáte jí "nafouklou" dále?
8) Můžete nějakého konkrétního výrobce či konkrétní baterii doporučit?

Díky. Ody.
Naposledy upravil(a) Ody dne 16 pro 2015, 13:40, celkem upraveno 1 x.
pajak7

Re: LiPo baterie

Příspěvek od pajak7 »

Ahoj Ody

1.mohu jen doporučit

2.souhlasím a sám to tak provozuji

3.Já jezdím už 4 roky a nepozoruji žádný problém ani snížení výkonu.

4.Mně se osobně nic takového nestalo a ve vaku nenabíjím ale ani v modelu bych to nikdy neudělal.

5.Nabíjím podle potřeby když nespěchám tak malým proudem a na akcích maximálním co dovolí kapacita baterie.

6.Počet konektorů jsem zatím neřešil protože všechny baterie co mám ,mám s JST-XH

7.Ano mám i dvě nafouklé a používám je dále .Jsou to baterie od Zippy a jediné co pozoruji je že nafouklý článek se rychleji vybije.

8.Já používám především Turnigy a ty jsou zatím bez problému,samozřejmě je to zase o chování se k baterii ( podvybití , skrat atd...).

Já osobně bych už ani jinou než Lipol baterii do modelu nedal.
Počkej na ostatní co poradí.
Uživatelský avatar
Ody
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 562
Registrován: 12 kvě 2012, 10:08
11
Lokalita: Plzeň

Re: LiPo baterie

Příspěvek od Ody »

Pajaku díky moc - ty informace jsou pro mne cenné. Na NETu se dají obecné informace o LiPo najít, ale speciálně o použití pro "naše" účely jich moc není.
Budu rád za další postřehy od dalších kolegů.
peter
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 25
Registrován: 01 úno 2013, 21:22
11
Lokalita: Prievidza

Re: LiPo baterie

Příspěvek od peter »

Ahoj,
1. Ja používam dutinkové 4mm pozlátené,
2. 25C,
3. zatiaľ asi tri roky bez problémov,
4. mne sa to nestalo, ale mám kamaráta ktorému vyhorela dielňa, ja ich nabíjam bez vaku, ale mimo modelu, kamarát odvtedy zásadne na nehorľavej podložke, v uzatvorenej plechovej škatuli a len keď je tam prítomný,
5. mám 5000 tie nabíjam 5 A, 6000 nabíjam 6 A,
6. neviem,
7. za štyroch sa mi nafúkli dve, jedna z nich v pevnom obale a nebolo to pri nabíjaní, ale pri jazdení na slnku, teraz v lete keď bolo u nás vonku asi 35 stupňov v tieni, po ochladení sa zase sfúkla,
8. neviem
:)
Peter
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: LiPo baterie

Příspěvek od sakulajda »

1) XT60, Dean T. dutinky
2) 20C
3) velká
4) nebuchla - mám ochranný sáček - prakticky nepoužívám
5) nabíječka si řekne sama
6) http://www.kulda.armac.cz/index.php?pag ... l_hyperion a na druhéch ty co so standardne na baterkach HK
7) nafoukle - kucham a spatne clanky likviduju
8) na tank je to fuk - ja mam drahe i levne a uplne bohate funguji z HK
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Elektronika“