servá vo veži s 360° rotáciou

Zeptejte se ostatních uživatelů nato, co Vás zajímá, nebo s čím potřebujete pomoct.
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od 50koruny »

serus,
chcel by som sa spýtať takú vec - v prípade že meníte klasické čínske črevá veže za servá (záklz + elevácia), ako riešite kabeláž v prípade že máte 360°otáčanie veže?
ja som nakoniec dopadol tak, že vo veži veľmi nutne potrebujem mať 4 servá a akurát teraz mi došlo, že cez klasickú heng long sadu a jej "rotačný káblik" to asi všetko neprepojím.
zároveň keď sa už vypytujem - čo sa týka servo systémov na záklz + eleváciu, uprednostňujete ozubené kolesá, alebo ramená/piesty?
vopred vďaka.

edit:
hm...akurát sa snažím niečo vymyslieť.mohlo by fungovať toto? 24 žíl by mi hádam malo stačiť.
https://www.ebay.com/itm/22mm-24-2A-24- ... SwBnVW-1CJ
Naposledy upravil(a) 50koruny dne 25 led 2018, 06:53, celkem upraveno 1 x.
facebook.com/warprints
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od sakulajda »

jo
bud vicezilovy kabel a nebo elektroniku
jakou mas vysilacku? muze byt k uzitku sbus - bud to umi souprava (v mem pripade frsky) a nebo si pomoct chinou
https://www.banggood.com/16CH-Receiver- ... rehouse=CN
z vice kanalu na sbus do 3 zilkabliku a pak zase zpet na vice kanalu
nebo druhy prijimac do veze a privest jen napajeni
variant je mraky
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od sakulajda »

jo a 4 serva znamena 4 signaly, jedno plus a jedno minus, takze dohromady ti staci 6 dratu na 4 serva
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1276
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
11
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od Ivan »

sakulajda píše:jo a 4 serva znamena 4 signaly, jedno plus a jedno minus, takze dohromady ti staci 6 dratu na 4 serva
Ano, takto to dělám.

Otočné kontakty

Podobné se dají koupit i u nás:
http://www.snailshop.cz/krouzkove-sbera ... 0v-2a.html

Myslím, že to na otáčení věže bude výborné.

Doporučuji začít sepsáním požadovaných funkcí, pak el. schéma zapojení a uvidíš, kolik vodičů budeš potřebovat do věže, :)

Já si kdysi vyvinul toto:



s konektory na ploché kabely
- dvoustranný plošný spoj s prokovenými dírami
- navrženo v Eagle
- 14 vodičů
- zprovoznění je vražedné
- spolehlivost vysoká.
- nízký profil

http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/M41_ ... ntaktu.jpg

Náměr kanónu
Leopard 2A4, 1:24
Ozubený hřeben
přítlak oz. kol se děje odpuzujícími se magnety



M41 WB, HL
Servo, páka


King Tiger, Tamiya
Servo, páka
Naposledy upravil(a) Ivan dne 25 led 2018, 08:46, celkem upraveno 1 x.
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od 50koruny »

díky
Ivan - zase raz frajerina.hlavne ten rotačný spoj.
to magnetické vymedzovanie vôle na ozubení samozrejme tiež.
takéto veci ešte dlho sám nevymyslím.
ja sa ale (pre mňa občas tiež bohužial :D ) snažím o jednoduchosť, dostupnosť, a blbuvzdornosť.rád by som to raz komerčne šíril.
Sakulajda - díky.6 vodičov bude lepšie ako 12 :D
celkom dosť sa mi páči tá redukcia 16 kanál na s-bus.to by som si teoreticky mohol vystačiť s terajším 12 žilovým otočným prstencom.
vysielač mám turnigy 9x.to asi nevie s-bus.netuším.ešte som ju ani nezapol.
chcem použiť elmod na riadenie záklzu a námeru, takže servo musí byť nejakým spôsobom prepojené s elmodom.
najprv si teda spočítam koľko vodičov mi treba.mám heng-long prstenec na 12 vodičov, ale to pochybujem že bude stačiť na všetky tie veci.jedine že by hej.
našiel som teda prstenec na 24 vodičov - priemer 22mm, príruba až 44.skúsil som to v zostave niekde rozumne umiestniť.dosť to zasahuje do priestoru pod prstencom veže, hlbšie do vnútra veže to už veľmi nezmestím.Elmod by teda musel byť úplne v predu a pod prstencom batéria aby to nič nepoškodilo pri otáčaní.potom ale budú zbytočne dlhé káble k motorom.minimálne 200mm.navyše to už z diaľky vyzerá ako provizória.

tu je vnútorné usporiadanie veže so servami.ozubeným kolesám som sa radšej vyhol.netlačia sa každému bohvieako dobre.aj na presnosť sú náročnejšie.
Obrázek

a tu je kanón.myslím že sa mi podarilo dať do kopy celkom kompaktný dizajn.ešte to neni hotové.začal som to celé robiť včera.
ani neviem či to bude fungovať ako si predstavujem.
Obrázek

dalšie servo je vo vežičke s guľometom a posledné bude otvárať dvierka vedľa kanónu.k tomu ešte samozrejme infrák.diódy do veže neplánujem.možno ak xenónik.
facebook.com/warprints
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od sakulajda »

rotacni desku sem delal uz hooodne davno do tigropanthera, ale touhle cestou bych jiz dnes nesel, proto sem ji neuvedl, ale nekde v historii zde na webu do jiste bude.
turnigy samo o sobe sbus neumi, tak tam by bylo treba tech prevodniku
zaklad vedet kolik dratu a pak uz si rict kera varianta je nejvhodnejsi


ps:
Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) sakulajda dne 25 led 2018, 10:59, celkem upraveno 1 x.
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od 50koruny »

no ako počítam, tak počítam - ale istý si niesom :D
ja mám za sebou len zapájanie jednej RX-18.elmod čaká v škatulke na novú armatu už štvrť roka.
hlavne mi najprv treba napájkovať ISP programmer na tú Turnigy 9x a nahrať tankEr firmware.
nechcem to bez neho oživovať.na čo 2x.
vodiče spočítam asi až potom.fakt takto z hlavy netuším koľko treba.ja si to asi potrebujem celé rozložiť niekde na podlahe a tak.ani neviem či budú vo veži napríklad nejaké diódy.pokiaľ viem tak T-14 nemá koaxiálny guľomet.stále mám v zálohe ten obrovský "slip ring" na 24 vodičov.najposlednejšia možnosť ale aspoň môžem pokračovať v konštrukcii.žiadne iné riešenie mi do nej prakticky nezasiahne.
ohľadne priestoru vo veži - celé to mám zložitejšie o to, že sa do nej dá založiť aj bežné heng long ústrojenstvo bez akýchkoľvek úprav.s niektorými polohami a rozmermi teda nemôžem hýbať, aby to ostalo kompatibilné.
ako hovorím - riešenia ako vlastný leptaný obvod a podobne pre tento projekt nanešťastie neprichádzajú do úvahy.ono by to celé vyzeralo určite úplne inak keby to bolo robené na jednu konkrétnu elektroniku, ešte k tomu na mieru vyrobenú.chcem ale týmto projektom k RC tankom pritiahnuť aj ľudí z komunity 3D tlače, ktorý ešte žiadny tank nemajú.určite uvítajú na začiatok možnosť vystavať si tam tú základnú RX-18 s absolutne štandardnými komponentmi.

ešte taká otázka mimo súťaž - keď elmod, ktorý ešte nikdy nebol pripojený k tanku a ani neni pripojený k batérii pripojím len tak do PC - má to fungovať?chcel som si pozrieť možnosti tej elmod aplikácie ale takto to asi nepôjde.návod som si samozrejme čítal a mám určité pochybnosti.musím si už dať konečne spraviť tú vysielačku.tuším že Pechy predával presne takú ako potrebujem za 2400 kč asi mesiac po tom čo som si kúpil túto.skoro ma rozdrapilo keď som to zbadal :D toľko starostí som si mohol ušetriť.
facebook.com/warprints
Uživatelský avatar
Shotek
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1047
Registrován: 19 bře 2013, 10:21
11
Lokalita: Praha 9

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od Shotek »

50koruny píše: ešte taká otázka mimo súťaž - keď elmod, ktorý ešte nikdy nebol pripojený k tanku a ani neni pripojený k batérii pripojím len tak do PC - má to fungovať?chcel som si pozrieť možnosti tej elmod aplikácie ale takto to asi nepôjde.návod som si samozrejme čítal a mám určité pochybnosti.musím si už dať konečne spraviť tú vysielačku.tuším že Pechy predával presne takú ako potrebujem za 2400 kč asi mesiac po tom čo som si kúpil túto.skoro ma rozdrapilo keď som to zbadal :D toľko starostí som si mohol ušetriť.
Jestli se nepletu, tak pokud na Elmod připojíš baterku, tak bys to k té jejich aplikaci připojit měl. Mají tam i nějakou simulaci některých funkcí přímo v tom programu, takže se asi obejdeš i bez vysílače, zvlášť pokud chceš jen očíhnout ty nastavení...
Kdyžtak mě někdo opravte, pokud se pletu...

ahoj
Uživatelský avatar
50koruny
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 299
Registrován: 02 čer 2017, 03:23
6
Lokalita: Banská Bystrica

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od 50koruny »

baterku stačí teda.ďakujem.skúsim.ja som zvyknutý jedine tak na arduino a to sa napája aj cez USB.
facebook.com/warprints
sakulajda
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3208
Registrován: 28 led 2009, 22:03
15
Lokalita: Dolní Kounice

Re: servá vo veži s 360° rotáciou

Příspěvek od sakulajda »

Jj elmod musi byt napajeny a pak pojede po pripojeni k pc usbckem

Nechces do turnigy spis opentx? Na ten se da poradit i na dalku.
Články:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Poradna“