T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Odpovědět
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Moc díky za pochvalu, snad soudruzi na mé planetě (v mém sklepě) nebudou protestovat, že byli odhaleni :lol: :lol:
Spolupráce s nimi byla právě založena na tom, že o nich nikdo nebude vědět ;-)

Tak se mi snad podařilo "napáchat" za tělem zaměřovače na věži, co do něj vede trubka s kabelem napájení dýmovnic a světlometu střelce, podle toho, jak to je na T-72M1. Uff.

Mimochodem srovnat výřez zaměřovače ve věži, s vlastním zaměřovačem, a dál s krytem jakési části další zaměřovače a nakonec s hlavním průzorem střelce do osy byla na té dost šikmé věži docela makača.
Sedí mi to, podle brýlového oka, skoro na desetinu milimetru (plus, mínus), ale laskavý čtenář to snad přehlédne. Bohužel jsem používal při srovnávání, pouze pozemské brýle (už bohužel 2,5 dio). Mimozemské technologie prakticky nešlo použít. To by došlo k devastaci celé věže, při tom měřítku: lol: :lol: :lol: :lol: .

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Ach jo, když už jsem měl dodělanej celej komplet kulometu NSV, tak jsem při vytváření schránek pro náboje do tohoto kulometu, co jsou přichyceny na pravé části věže, s hrůzou zjistil, že vypadají úplně jinak a hlavně nesedí rozměrově. Původní schránku, kterou jsem namaloval podle jakéhosi výkresu získaného na netu vypadal takto:

Obrázek

Sice hezký, ale ve skutečnosti je o 3 mm delší, ale hlavně vypadá takto:

Obrázek

Tak mi nezbylo nic jiného, než to předělat, aby byly stejné :'(

A výsledek prozatím vypadá takto:

Obrázek

Je tu srovnání původní schránky (vlevo), schránky otevřené, která bude na kulometu NSV (uprostřed) a schránky co bude na věži (vpravo). Schválně jsem udělal schránku na kulometu otevřenou, abych tam případně mohl vsunout pás s náboji, pokud se mi ho podaří vyrobit a abych se aspoň v něčem vyrovnal bezvadné práci Ivana :wink:

Edit: Ta schránka uprostřed schválně nemá "zámky", jako ta, co bude na věži, protože bude přilepena k držáku a ty zámky by tam dost překážely a snad laskavý čtenář přehlédne tuto drobnost :-D

Edit2: Pozorný "pozorovatel" si určitě všiml skutečnosti, že schránka na kulometu má držadlo tvarované, kdežto u schránky je pouze rovné. Vysvětlení je jednoduché. Schránka na kulometu by byla v reálu zasouvána do držáku tím, že by ji aktér držel za to "držadlo", kdežto schránka na věži je obepnuta kovovou páskou se zámkem, čímž se plátěné držadlo vlastně "připláclo" k tělu schránky
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Tak jsem konečně z vlákna Fotogrammetrie přešel z5, ale kdyby se v tom vláknu chtěl někdo etablovat, tak rád přivítám jakékoliv příspěvky. Zkušeností je málo a proto víc a houšť :).

Po mnoha pokusech se mi podařilo nějak převést soubor z Meshmixeru do editovatelné podoby v mém FreeCADU. Je to obtížnější na manipulaci, protože soubor narůstá, co do velikosti, ale snad jsem našel optimální velikost, se kterou se dá ještě pracovat.

Začínám pracovat na otvoru věže pro kanon. Celé mé snažení v předchozím vláknu "Fotogrammetrie" bylo o tom, abych získal skutečný reálný profil modelu věže, kterou jsem kdysi vytvořil, v současnosti nafotil a posléze upravil abych získal tohle:

Obrázek

a byl schopen s minimálními ztrátami na 3D tisku vytvořit držák plátna, kterým to bude celé spolu s kanonem zakryto.

Tak se mi podařilo v náčrtu dokreslit tvar, který odpovídá reálnému tvaru modelu věže:

Obrázek

a z tohoto náčrtu pak můžu tvořit vlastní držák plátna. Tak mi držte palce, aby to sedělo :-X

Fakt nevím, kolikrát to budu předělávat, ale snad to "mockrát" nebude
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Shotek
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1047
Registrován: 19 bře 2013, 10:21
11
Lokalita: Praha 9

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Shotek »

tak já palce držím :)
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Moc díky za podporu, snažím se. To malování není zas tak jednoduché, kór když se peru s FreeCADem ve verzi 0.19, která ještě není oficiálně vydaná, ale má zase hezké nové fíčury, které starší verze neměly. Takže něco dělám v této verzi a něco holt musím dělat ve starší verzi 0.17, která byla poslední stabilní. Tak větrám počítač, přetěžuji grafický procesor a ukládám a ukládám jednotlivé verze, abych o něco nepřišel :)

Jinak už jsem ten držák plátna dokončil. Nesedí to úplně přesně na originál, zejména horní deska se šrouby a prolisem je v originálu oblá, ale snad laskavý čtenář pochopí, že to namalovat není zas tak jednoduché (asi bych to i dokázal, ale za jakou cenu) a ba co říci, pak to následně i vytisknout, což bych neměl problém já, ale tiskárna. Vycházím z toho, že na rozdíl od tanku T-55, kde ta deska je reálně na věži vidět, protože je odhalená, tak v případě T-72 a vyšších verzí je tato deska skryta pod plátnem, takže to nebude moc vidět (snad jen, když kanon půjde do maximální deprese).

Snažil jsem se o to, aby elevace byla 15° a deprese -6°. Což se mi snad podařilo i s tím, že jsem musel počítat s tím, že při výstřelu bude zákluz kanonu poměrně dobře vidět a počítám, že by měl být něco kolem 13 mm a to v jakémkoliv úhlu náměru kanonu. Sem se rozkecal, tak pardon, už posílám obrázek výkresu. Teď to zrovna tisknu, takže na reálný výsledek je třeba chvilku počkat:

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Faly »

Je to super, musím něco takového taky vyzkoušet, ten mesh té věže by se dal určitě udělat jako těleso, nebo zesílit stěny třeba v meshmixeru a znovu tisknout ahoj
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

Faly máš pravdu, myslím, že vzorek věže si nechám pro všechny případy v záloze a v případě, že přejdu na "sériovou výrobu" :lol: (to byl pokus o vtip), tak si tu věž můžu vytisknout.
Zatím jsem ale dotiskl ten držák plátna a v reálu vypadá takto:

Obrázek

a s věží takto:

Obrázek
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Faly »

Nikdy nevis, is-3 uz po me chtelo tolik lidi.. A T-10 je prvni, kde vyrabime druhy kus jako objednany, pak je lepsi mit vez v tisknutelnych datech:)
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od CuMeL »

To je sice pravda, ale když uvážím, kolik práce na té "dvaasedmě" je, tak bych výrobu jakéhokoliv dalšího kusu s velkým díky odmítl. Myslím, že by i případný zájemce ztratil zájem, zejména kvůli ceně, a já bych ztratil poslední zbytky času, které chci věnovat i jiné tvorbě ;-). Ale v každém případě si datový model věže ponechám, to dá rozum.

Jinak jsem si uvědomil, že mi v držáku plátna ještě chybí podstatná část, a to je úchyt táhla hlavního světlometu. Původně jsem chtěl, aby se světlomet natáčel spolu s elevací či depresí kanonu, ale tuhle myšlenku jsem kvůli složitosti velmi rychle opustil. To bych možná dal, ale dočkali byste se výsledku tak možná za deset let, a po pravdě, to by už mě asi nebavilo. Tak bude táhlo v tuto chvíli na "pevno", ale půjde to rozebrat, kdybych se čirou náhodou rozhodl jinak. Tak prozatím, díky tomu zobrazení tvaru věže jsem byl schopen domalovat to prohnuté spodní táhlo a vypadá to celé takto:

Obrázek

Tak teď přijde zas trochu mechanické práce. Ale musím počkat na Ježíška, který má z Německa neuvěřitelné zpoždění, takže zatím nemohu nic skládat, páč mi chybí dost podstatné díly, třeba systém zákluzu a náměru. Ten původní jsem totiž použil ve své T-34/85 a už ho nebudu párat ven. Tam bude taky sloužit dobře ;-)

Mezitím snad domaluji posledních pár drobností, které mi na věži chybí. Třeba tvarované segmenty, které způsobují (při otočení věže), že se po hlubokém brodění tanku, otevřou všechny poklopy na zádi tanku a tank je ihned bojeschopný. Pro ilustraci dávám foto, jak to vypadá:

Obrázek

Je to sice drobnost, ale je to v reálu docela dost dobře vidět, tak to tam dodám, byť to nebude funkční, protože nepředpokládám, že bych s tímhle zázrakem hluboko brodil někde ve vodě :lol: :lol: :lol: (ono ve finále v měřítku bych musel brodit v hloubce něco kolem 31 cm, a to by jednak nebylo nic vidět a navíc Michal tu svou louži tak hlubokou neudělal :-)) )
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: T-72M1, 1:16, vlastní výroba

Příspěvek od Faly »

Pekne, ale teda system zakluzu a elevace sis mel nakreslit :lol:
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Odpovědět

Zpět na „T-72“