Napínací ústrojí tanku - prověšení pásů

Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: solo Tiger

Příspěvek od PetrNC »

To je jev, který vzniká při moc volných pásech obecně. Příčin může být několik. Jednak moc "dlouhý" pás sám o sobě. Může to dělat příliš "měkké" odpružené napínací kolo. Tady mi přijde, že se na podvozek s plastovými koly a základně odpruženými plastovými rameny daly kovové pásy a při záběru právě hodně propruží a tím "prodlouží" pás.
LK88
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1598
Registrován: 23 dub 2015, 18:28
8
Lokalita: praha 9 vysočany

Re: solo Tiger

Příspěvek od LK88 »

ahoj ja osobne mam umyslne volnejsi pasy protoze to byl bezny jev , druhak proto mam vzadu napinaci kola na pevne ose a napinaky tudiz nepouzivam , jinak z praxe u pasovych srroju co pouzivame v praci k povolovani proste dochazi, tam je to reseno "pumpovanim" vazeliny do napinaku...
Uživatelský avatar
Shotek
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1047
Registrován: 19 bře 2013, 10:21
11
Lokalita: Praha 9

Re: solo Tiger

Příspěvek od Shotek »

ještě bych doplnil, že to je jev typický pro techniku s hnacím kolem vpředu..
pokud je hnací kolo vzadu, chování se logicky liší
Uživatelský avatar
David.Z
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 215
Registrován: 08 zář 2017, 06:38
6
Lokalita: Žatec

Re: solo Tiger

Příspěvek od David.Z »

Ahoj.
Co se tyče vylepšení nápínáků na problemových německých podvozků jako je Tiger,KingTiger,Jagdtiger, řeším cca 2 roky.
První verze byla zhotovena na mém Tigru 231 která se mi osvěčila.
Druhá gen. byla zhotovena na Jagdtigrovi 331,bylo o tom psané v sekci Jagdtiger 331.

Vše bylo zkoušeno a testováno.
3 gen. Byla vyrobena pro Sola a ten si ji upravil dle své vany a myslím že to zvladl super.Spolu jsme vyvijeli 4.vylepšenou generaci. Kterou momentálně montuji do Jagdpanrer E100 Krokodil.Více fotek a popisu bude v sekci Jagdpanzer E100 Krokodil.Až budou dokončené

Tyto napínaky pracují v terenu bez problèmů,dopínaji a povoluji pasy,pokud mezi kola vleze jeden nešťastný kaminek,napinaky povolí pás a netrpí tak převodovka,pasy a pojezdová kola.Je vše uloženo ve futrech z ložisky takže každé napínací kolo pracuje nezavisle na sobě.Pokud někdo bude mit zájem vysvětlím vice o vyrobě a funkčnosti.
Děkuji
David
Jagdtiger , Tiger I DAK, T34/85, Jagdpanzer E100 Krokodil (ve výstavbě)
Člen Ústecké jednotky
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: solo Tiger

Příspěvek od Max »

David.Z - děkuji za upřesnění a fotky. A tak jak to je na těch fotkach to se vejde rozměrově také do vany Tigra.? Podle fotek mi ty mechanizmy napinaku přijdou rozměrově velké do mnohem větších modelu.
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: solo Tiger

Příspěvek od PetrNC »

Max píše: 15 dub 2020, 21:47 David.Z - děkuji za upřesnění a fotky. A tak jak to je na těch fotkach to se vejde rozměrově také do vany Tigra.? Podle fotek mi ty mechanizmy napinaku přijdou rozměrově velké do mnohem větších modelu.
Dá se to samozřejmě zkrátit, ale pracuješ s pákami, takže na kratší potřebuješ silnější pružinu a správné nastavení není tak jemné, ale šlo by to. Pokud chceš ušetřit místo, tak to můžeš "postavit" na výšku.

Tato varianta se mi v klidu vešla do Hetzera:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
David.Z
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 215
Registrován: 08 zář 2017, 06:38
6
Lokalita: Žatec

Re: solo Tiger

Příspěvek od David.Z »

Max píše: 15 dub 2020, 21:47 David.Z - děkuji za upřesnění a fotky. A tak jak to je na těch fotkach to se vejde rozměrově také do vany Tigra.? Podle fotek mi ty mechanizmy napinaku přijdou rozměrově velké do mnohem větších modelu.
Přesně jak piše Petr,možnosti montáže jsou ruzné.V Tigru jsou menší ze silnější pružinou.První fotka je z Jaga a Druhá z E100 a tam jsou možnosti velké.
Tady jsou pro inspiraci napínáky vyrobené pro Sola,který si je ještě upravil podle své vany.

Jagdtiger , Tiger I DAK, T34/85, Jagdpanzer E100 Krokodil (ve výstavbě)
Člen Ústecké jednotky
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: solo Tiger

Příspěvek od Max »

David.Z - pěkná práce. To vypadá jednoduše, ale dobře funkční.
Taková varianta mě nenapadla.
Škoda, že nemohu totožnou variantu udělat do mého Tigra.
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
Max
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 602
Registrován: 02 zář 2017, 14:16
6
Lokalita: Dobruška a okolí...

Re: solo Tiger

Příspěvek od Max »

David.Z píše: 15 dub 2020, 20:24 Ahoj.
Co se tyče vylepšení nápínáků na problemových německých podvozků jako je Tiger,KingTiger,Jagdtiger, řeším cca 2 roky.
První verze byla zhotovena na mém Tigru 231 která se mi osvěčila.
..............
3 gen. Byla vyrobena pro Sola a ten si ji upravil dle své vany a myslím že to zvladl super.Spolu jsme vyvijeli 4.vylepšenou generaci. Kterou momentálně montuji do Jagdpanrer E100 Krokodil.Více fotek a popisu bude v sekci Jagdpanzer E100 Krokodil.Až budou dokončené

Tyto napínaky pracují v terenu bez problèmů,dopínaji a povoluji pasy,pokud mezi kola vleze jeden nešťastný kaminek,napinaky povolí pás a netrpí tak převodovka,pasy a pojezdová kola.Je vše uloženo ve futrech z ložisky takže každé napínací kolo pracuje nezavisle na sobě.Pokud někdo bude mit zájem vysvětlím vice o vyrobě a funkčnosti.
Děkuji
David
Davide, toto provedení je také namontováno v modelu 1:16?? Takto mi to připadá velice velké. :?:
"Papír snese všechno a proto vzniknul tento model".
CC-01 - 8x8 ~Tamiya ~. england Obrázek
Uživatelský avatar
PetrNC
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1234
Registrován: 22 led 2012, 21:04
12
Lokalita: Náchodsko

Re: solo Tiger

Příspěvek od PetrNC »

Max píše: 21 dub 2020, 12:56
PetrNC píše: 15 dub 2020, 22:25
Dá se to samozřejmě zkrátit, ale pracuješ s pákami, takže na kratší potřebuješ silnější pružinu a správné nastavení není tak jemné, ale šlo by to. Pokud chceš ušetřit místo, tak to můžeš "postavit" na výšku.

Tato varianta se mi v klidu vešla do Hetzera:

Obrázek
Vypadá to skvěle. Vim, že fotky zkreslují,ale takto to vypadá hodně velké a že by se to nedalo dostat do modelu 1:16 nebo se pletu?

Ahoj,

tady je celkový pohled na vanu HETZERa ( je z té stavebnice od Vládi M. ). Ta fotka to asi dost zkreslila a teď je celkově vidět, jak jsou napínáky - povolováky umístěné. Osová rozteč mezi stavěcím šroubem a osou vačky je 28mm a samotná rozteč os na vačce je 9mm. Půdorysně příruby povolováku zaberou 25 x 20mm a samotná páka má celkovou déku 42 a šířku 8mm. Jen pro zajímavost - ty motory jsou velikosti 540 ..... :D

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Převodovky“