3D tlač

Zeptejte se ostatních uživatelů nato, co Vás zajímá, nebo s čím potřebujete pomoct.
Odpovědět
Uživatelský avatar
karol
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 197
Registrován: 28 bře 2017, 18:16
7
Lokalita: 841 05 Bratislava

3D tlač

Příspěvek od karol »

Zdravím všetkých z fóra.
Obraciam sa s otázkou na modelárov zaoberajúcich sa 3D tlačou. Chcel by som koleso priamo na oske.
Priemer diery v kolese je 6 mm. Oska musí mať priemer samozrejme menší, ja robím 5,8 mm. A vlastná otázka. Dokáže vytlačiť 3D tlačiareň presne aj desatiny milimetra?
Ďakujem.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D tlač

Příspěvek od CuMeL »

Záleží na tom, jak která tiskárna. Průša tvrdí, že umí být přesný na 0,1 mm, ale moje zkušenost je trochu jiná. Zjistil jsem, že čím větší je tištěný objekt, tím méně se dosahuje přesnosti. Pochopitelně také záleží na velikosti trysky. Také je třeba dbát na to, co Průša píše, že po tisku je třeba nechat model na desce až do jejího úplného vychladnutí (myšlena pokojová teplota), protože tím, že je model "přilepen" k desce, tak se jeho tvar a velikost při chladnutí příliš nezmění. Dřív, když jsem sundával objekty z desky ještě za tepla tak bohužel docházelo k následnému výraznému smrštění. Ale jak jsem psal, toto platí u větších objektů. Jo a nutno podotknout, že pracuji výhradně s materiálem PETG, konkrétně PRUSAMENT. S ostatními materiály nemám moc zkušeností a předpokládám, že se budou chovat jinak.

Nicméně nedoporučuji dávat kolo přímo na osu. U tisku kruhu nejde nikdy o ideální kruh, ale jakousi složeninu maličkých na sebe navazujících přímek. Navíc pod zátěží by v praxi asi došlo poměrně brzy k většímu opotřebení plastu (při tření o osu) a následnému "vyžvejkání". Takže bych já osobně udělal otvor větší a do něj vlepil aspoň mosazné pouzdro.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda26
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 25 pro 2014, 01:37
9
Lokalita: Brandýs nad Labem

Re: 3D tlač

Příspěvek od Jenda26 »

Lepší je to tisknout o 0,2mm menší a následně po vychladnutí to vyvrtat vrtákem na soustruhu. Nejlepší možnost je tam ale nalisovat ložisko.
Uživatelský avatar
karol
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 197
Registrován: 28 bře 2017, 18:16
7
Lokalita: 841 05 Bratislava

Re: 3D tlač

Příspěvek od karol »

Ďakujem za odpovede.
Asi urobím samostatné kolesá a osky tiež, nebudem experimentovať. Výsledok je istejší.
Odpovědět

Zpět na „Poradna“