podklad na tankodromu

Odpovědět
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Pánové, to se nám tady sešlo poznatků, velké díky, že jste tomu věnovali tolik času. Tohle je smysl fóra, super.

Martin slol
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3147
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od mrst »

dovolím si stručné prozatimní shrnutí:
1/ velikost plochy .... min. / max. s přihlédnutím k možnosti včlenění pánů železničářů
2/ jednorázový podklad vs. uskladnění
3/ nutné zastřešení a ne párty stanem, ideální pevná střecha nebo velikost 10x15m, jak zde padlo... Malé Svatoňovice
4/ suchý materiál je jasný
5/ hrubost materiálu.... ideálně, aby propadl ne jenom otvorem pro hnací rozetu pásu, ale i spojem mezi články
6/ odzkoušet možné zhutnění prosáté hlíny
7/ když písek, tak jemný a oblý (říční)a druhou volbu... silnice?
8/ zamyšlení nad možností, kde to dát do výšky a jak a zda-li neudělat segmenty?

nevím co ještě
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Solo, to je moc parádní, ten tankodrom na videu od tebe.

Martin ahoj
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Fajn, začneme tvým bodem 1 - rozměry plochy tankodromu.

Je to samozřejmě omezené všemi faktory - dostupným místem, finančními prostředky, počtem lidí pro stavbu i provoz, časem na přípravu, možnostmi zastřešení ad.

Některé tankodromy tady popsané jsou na naše poměry opravdu rozměrné (např. Laugaricio 10 x 15 m), Němci jdou v některých případech i do větších rozměrů. Na druhou stranu, menší rozměry lze také ještě brát v úvahu.

Z mého pohledu by pro předvedení techniky stačil prostor užší (3 až 4 m šířky) a delší (10 až 15 m délky). V Lužné byl opravdu malý (cca 2,5 x 6 metrů), popsal jsem z jakých důvodů, ale výhoda užšího tankodromu je v tom, že není potřeba do něj vstupovat, když se někde zasekne tank nebo někdo něco porazí. Procházky lidí přes modelovou krajinu, kde pojíždějí něčí tanky jsou nežádoucí.

Když k šířce tankodromu připočtu ještě potřebný prostor pro zázemí, pohyb členů kolem, stejně i u rozměru 3 x 12 m plochy a prostoru pro pohyb cca 1,5m kolem dokola potřebujeme prostor pro realizaci cca 6 x 15 metrů a to je plocha 3 x 12 metrů asi ten nejmenší požadovaný rozměr plochy tankodromu.

Tak pište připomínky, nápady
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Pánové a co to udělat obráceně - komplet tankodrom ze zhutněné přesáté zeminy a jenom cesty přesypat v závěru pískem? V praxi to tak (v suchém počasí) přece vypadá.

Kobercové silnice bych taky dal už stranou.
Uživatelský avatar
solo
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1237
Registrován: 04 dub 2013, 16:38
11
Lokalita: Poprad

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od solo »

My sme to už vyskúšali...
Na Model Hobby 2019.

Doniesol Peter Kaščák piesok pre mačky.
https://youtu.be/IDxM3419xZs
Cca 7min.

solo
,,Z tohto klubu sa neodchádza, buď Ťa vyhodia,alebo ,,Tu,, zomrieš....,,
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Ahoj Solo, kočkolit používat vážně nebudeme :D

Mám na mysli MNOHEM více písku dosypaného do prohloubeného profilu cesty.
Musím to vyzkoušet v domácích podmínkách.
Model Hobby bylo velmi povedenou akcí, díky Vám za to. ahoj

Martin
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Pro inspiraci z Lipska:

mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3147
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od mrst »

hale, tady jsem náhodou našel důkaz hlíny v Lešanech a kde po letech je dnes ani nepoznáš stopy hlíny v té "pískohlíně"
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3147
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od mrst »

Po akci Lešany, bych se rád trochu vrátil k tomuto tématu.
Jak vidíte na poslední fotce, tak boxy na uskladnění materiálu máme.
Chtěl jsem dovézt za autem jemnou hlínu, ale počasí absolutně nepřálo... dovezl bych hroudu bahna :lol: Dokonce jsem byl i směrem na Lysou nad Labem pro zeleninu a tam je jemný písek s hlínou... zajímavý poměr, ale neodhadnu to. Jednoznačne je tam písek cítit jenom pohmatem. Ale souhlasím, že je to tmavší než nynější poměr v Lešanech. Podklad v muzeu na Smržovce je z vizuálního pohledu lepší ... je to vidět zde.... vybral jsem záměrně flekatý model s černou gumou na kolech pro porovnání... podle mne 1:1??? Byla tam kdysi na to brigáda :P .
Obrázek
A tak mne nyní napadá se Vás zeptat, zda-li má cenu Lešanský materiál upravit... Mluvím nyní o lešanské včerejší akci.
Protože to bude stát čas, práci, starosti a naftu a aby to bylo účelné.

V Lešanech nechtěně proběhl vlastně "test"
Včera jsem si i uvědomil, že takto jednoduchý tankáč byl udělán ve dvou-třech lidech za 2 hodiny. Složení probíhalo dokonce od 15:30 - 16:30 za pomoci asi 8 lidí (děkuji za pomoc ještě jednou a všem :P ). V 16:50 jsem odjížděl jako poslední a už s naloženým a zapakovaným vozidlem a že těch krámů mám :lol: :lol: :lol: co nakládat.
Takže první věc materiál a jeho flexibilita při uložení atd.
Druhá věc byla a je... návrh na palety, aby bylo na modely na vyvýšeném "podiu" vidět.
Tato myšlenka je zajímavá, ale mám dvě ruce... (ještě nevím jestli z např. bezpečnostních důvodů to povolí je uskladnit - hořlavý mat. atp. Nevím jestli v muzeu by to bylo vůbec možné).
Ale předpokládá to, že se mnou budete muset prosím někdo helfnout... s prosátím hlíny a pomoci mi palety vyložit/naložit a potom připravovat a sklízet....pravidelně... už nejsem nejmladší :lol: :lol: :lol:

Tak... jdeme do toho??? Má to smysl???
PS. síto na prosátí bylo (jestli je nezcizili) jakl na katrování je na značkách, která jsem tam nechal udělat a určitě jste se vyjádřili po ježdění k hrubosti materiálu. Co jsem si vyslechl, tak je dobrý a prošel hodnocením od těch co byli na místě :P

Děkuji za Vaše reakce
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“