podklad na tankodromu

Odpovědět
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1160
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Drake »

Po práci napíšu víc a zkusím přeměřit i přepravní prostor v autě.
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

To je skvělý, super ahoj

M.
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1160
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Drake »

Trošku jsem přeměřil auto, myslím že to bude poměrně směrodatný vzorek velikosti pokud by jsme si morulární desky rozdělili a každý vozil cca. 1 až 2ks. Mám malé SUV (tuším nižší střední třída ohledně kufru, jinak střední třída) rozměr kufru bez sklopených zadních sedaček je bez překážek 1020x700mm. Úmyslně nepočítám se sklopenými zadními sedadly jelikož na akce jezdíme ve dvou až třech lidech na auto. Samozřejmě třeba zase Octavie má mnohem větší rozměr kufru (zase na úkor pohodlí na zadních sedadlech). Co mám zkušenosti z železničního modelářství tak jsme měli normovanou velikost modulů a teoreticky se dal napojit jakýkoliv modul na jakýkoliv (pokud byl dodržen profil svršku a kolejí). U tankodromu by to mělo být stejné přesně jak to Martin nakreslil se zvýšenými dvěma protilehlými bočnicemi mezi něž by se dal nasypat materiál (stačí tenká vrstva. Nohy šroubovací (demontovatelné) kvůli přepravě. Mě se třeba na fotkách ta rampa z Lužné moc líbila, dostane to modely blíže k divákům a můžou si je lépe prohlédnout a nafotit, nicméně jak podotkl Vláďa z hlediska instalace a nádledného rozebrání po akci je to skoro na dva dny navíc, bohužel ne každý si může vzít dovolenou. Proto se mi modulární systém jak navrhuje Martin moc líbí. Teď je otázka na domluvě jestli se nám vyplatí investovat do tohoto systému např. na šest akcí za rok (já bych byl ochoten jeden modul zainvestovat i převážet za předpokladu určitého minimálního počtu akcí na využití za rok), takhle pokud by se nás sešlo šest to je šest modulů plus rampy a myslím že problém by byl vyřešen. Na stabilních akcích (Lešany apod.) je většinou zemina/písek na místě a příprava by zabrala jen o něco více času než příprava tankodromu v Lešanech. Mě osobně tedy Martinův návrh líbí. Je tu ještě jedna výhoda. Pokud by se moduly nepoužily přímo na tankodrom tak jdou použít jako plocha pro vystavení modelů.
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Vyrobím dva stoly včetně desek, na zkoušku. Ale abych je nedělal zbytečně a potom nepředělával, potřeboval bych dojít tady ke shodě na rozměrech plochy a na výšce.

S těmi, se kterými z Vás jsem to probíral telefonicky už vím, tak jen pro úplnost.

Platí tedy 75 x 75 cm rozměr plochy?

Výška stolu (od podlahy k vrchní ploše desky) 65 cm?


Půjdu pokud možno cestou, aby to bylo snadno vyrobitelné i složitelné na místě. Aby díly stolu nezabraly v kufru auta nebo někde v garáži víc místa, než je nezbytně nutné. My je asi doma využijeme pro vytvoření modelové krajiny v měřítku pro období, kdy se nikam nejezdí. Uvažujeme o celkem 4 stolech, tj. plocha 3 x 0,75 m.

Když z toho vyjde smysluplné řešení, buď někde zadáme nebo sem vložím plánek s rozpisem materiálu a samozřejmě fotky.

Dávám k úvaze - na větších akcích to bude především portál, který bude postavený jako doplněk k tankodromu.
Na malých srazech nebo tam, kde není možné použít klasicky postavený terén ze sypkého materiálu (např. v někde v sokolovně) může být tahle modulovka celkově řešení k poježdění / předvedení modelů a k jejich prohlédnutí / focení.

Příkláním se ke stavbě modelového pevného povrchu na jednotlivé desky, ale to je zapotřebí vyzkoušet.

Obrázek

Martin
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3136
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od mrst »

Jestli tedy mohu...
Udělal jsem pro všechny fotky z důvodu prostorového vjemu. Využil jsem "moravský národní nápoj", který mám v oblibě.
Obrázek
kartony jsou s mezerami na ploše 75 x75 cm .... za mne super rozměr...
a) ideální velikost na převoz do kufru auta
b) tanky se i s nějakým tím terénem proti sobě vyhnou
c) otočí se do protisměru bez problému
je to vidět i s T-34
Obrázek
Co se týká výšky ... taky super (vyšlo to s kartony akorát na 65 cm)
a) výškově to stačí ... tedy známka 2
b) jde o stabilitu a bezpečnost modelů... podtržená 1
c) nájezdová rampa je se sklonem vyhovující délky na přepravu
Obrázek

Prosím... tedy o Vaše názory na rampu

Kerner, Veltlín atd. pls. vynechte :lol: :lol: :lol:
Vítek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 780
Registrován: 14 bře 2020, 12:35
4
Lokalita: Týn nad Vltavou

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Vítek »

Super nápad, jen se zeptám, když budou dva (nebo víc to je jedno) lidí stavět krajinu (diorama) na jeden díl stolku a druhý člověk bude dělat další díl tak bude obtížné udělat obě dioramata tak aby měla stejné odstíny a aby na sebe správně seděly cesty, kopce atd. A když to bude dělat jeden tak by musel jet hodně krát, nebo by musel vzít káru atd. aby to dopravil na místo, jak toto budeme řešit?

A ještě se zeptám jestli se budou ty cesty sypat pískem nebo hlínou na místě nebo jestli na diorámě bude stálý posyp?

Jestli jsem něco v debatě přehlédl tak se omlouvám, nějak to nestíhám číst :D
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Vítku, dobře že se ptáš, už to tu probíráme.

Modulové stoly uděláme jako první krok, protože jejich použití může být následně jak s jednoduchým terénem - nalepený povrch nebo posyp, který na konci srazu shrneme - nebo s pevně vytvořenou krajinou. Ale stoly (a nájezdové rampy) potřebujeme jako základ tak jako tak.

Až vyzkoušíme jak je vyrobit a jak je spojovat, což je teď moje praktické cvičení :D , následně dáme dohromady, kolik jich v první fázi vyrobíme nebo necháme vyrobit. Odhad je zatím podle zájmu cca 10 stolů.

Můj záměr je modelová krajina s nízkým reliéfem. Vezmu si první čtyři stoly a na nich vytvořím jeden navazující celek terénu. Prostě je třeba to vyzkoušet - jaké materiály, aby to nebylo těžké, aby se povrch při transportu nebo používání nerozsypal atd. Mám už pro to navržené přepravní obaly z vlnité lepenky, do kterých se desky vloží a při transportu se tak nepoškodí, co na nich bude. V sestavě stolů někde na srazu budou moje stoly vždy jako jeden celek, např. jak jsem naznačil někde dříve s ukázkou krajiny.

Pokud bychom tvořil jeden společný celek, jako záměr, shodli bychom se následně na nějakém layoutu krajiny a materiálech k tomu použitých. Vznikl by plánek pro celek i jednotlivé stoly. Ale to je dost před námi. Teď potřebuju vyzkoušet koncept těch stolů. Příští týden sem dám fotky a plánek konstrukce ke stažení.

Už teď vím, že nohy se do sebe složí křížem, do zářezů. Desky se nasadí na čepy a každá deska bude mít po všech čtyřech stranách lišty, do kterých se namontují okraje plochy proti přepadnutí modelu nebo se jimi spojí stoly k sobě (vratové šrouby a křídlové matice). Deska bude mít i s lištami rozměr 75 x 75 cm přesně. Alespoň jedna noha u každého stolu bude mít aretaci pro vyrovnání nerovnosti podlahy.

Co se přepravitelnosti týká, už mám změřené, že do naší oktávky se nám vejdou právě tak 4 rozebrané stoly a 3 bedny s modely plus potřebné drobnosti. Ne víc, ale ani méně, když beru v úvahu, že jezdíme ve třech.

Martin
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1160
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Drake »

Vláďova prezentace je pěkná, člověk si alespoň udělá představu. Ohledně toho terénu, už jsme o tom s Martinem mluvili, chce to něco co tanky svýma pásama nevydlolí a nezničí, takže udělat něco trvalého (s vyjímkou třeba nalepených koberců) bude docela problém. Ale přes zimu máme čas to probrat a domluvit se.
Vítek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 780
Registrován: 14 bře 2020, 12:35
4
Lokalita: Týn nad Vltavou

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Vítek »

Takhle by to bylo dobré, a ještě mě napadlo zkombinovat trvalou krajinu a posyp :-)
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3136
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od mrst »

Chlapi,
nikdo z nás včetně mne o tom dříve moc nepřemýšlel. Až s touto myšlenkou (a za mne velmi dobrou) dokázal přijít Martin.

Zájmem nás všech, kdo pořádá akce pro diváky, ale hlavně i pro všechny ostatní na fóru je vždy ukázat a prezentovat modely, které nás baví a alespoň v životě nás provázejí.

Můj návrh je následující... jestli s tím souhlasíte. :P ;)
Víme, že chceme formát 75 x 75 cm (tímto rozměrem bych ukončil první bod)
Víme nebo nevíme, že těch 65 cm bude fakt dost nebo třeba i moc. Můžeme totiž až moc ovlivnit prezentační "tankodrom" (zcela pomijím podklad na tankodromu)... co tím myslím? Prostě nebude vidět na tankodrom za těmito rampami, když bude např. z prostorových důvodů tankodrom být za rampou.
Proto bych fakt nyní vynechal povrch na rampě stranou a zkusil nyní pouze hrubou kulisu... tedy čtverce a nohy. Proč, protože stavebních variant může být více. Každý určitě bude a má už nyní nějakou myšlenku.

Nespěchejme, ale zkusme spíše jít cestou kvality versus cena versus možnosti ujednocení.

Martine pls. zkus a vím, že to zkusiš udělat "první krok" a "složit první modul. pls. a alespoň přiložit nájezdovou fošnu.

Díky
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“