podklad na tankodromu

Odpovědět
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3136
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

podklad na tankodromu

Příspěvek od mrst »

Píšete, že podklad je takový či onaký... já jezdím v 2x prosevaném štukatérském písku a pískohlíně asi 20 let a doposud nevím jaký podklad je nejlepší... ale Tigera (Tamka)jsem ještě nezničil.
Zazněly v různých vláknech připomínky k písku, ...ale písku, kde velikost zrna propadne i mezi pásy, takže se nic nenamáhá..
Máme pískohlínu cca.70% nejjemnější písek + 30% hlína (bych odhadl)... taky byly připomínky.
Na hlíně, kde max. velikost zrna byla 2,5mm jsem zničil kovové pásy na T-34. Jemnější hlína se tak vysuší, že je z ní prach.... (viz. Lešany, kde hlína se z písku vyprášila :P ). Ale z tohoto důvodu vozím vždy imitace silnice. Kdo nechce do písku/hlíny... jezdí po silnici.
Antuka... asi zdaleka nejhorší.
Zelený koberec ... nevyniknou kvality našich modelů, ale nezničí se pásy.
Kůra nemodelová....
Podklad včera... 2x jsem totálně svléknul pásy. Takže, rád přijedu pomoci, rád se projedu, ale rovně :P
Beton.... žrout kovových pásů... jezdit na betonu mi i z estetického hlediska či na koberci pro naše tanky přijde o ničem :cry:
K jemnému písku.... kolik z vás si fotilo ty krásné efekty, kdy tank z horních ploch pásů a zadního kola si před sebe hází materál.... jako ve skutečnosti a to se mi za mne líbí. A jako doplněk k tomu silnice s patníky.
Poslední odstavec je názor...
"kvalitně zpracovaný model si zaslouží i skvělý podklad pro ježdění"


A nyní kam směřuji...
Co je za vás pokud možno ideální povrch na předvádění?
Podle vašich názorů se dá přizpůsobit nebo upravit již používaný materiál nebo i vyměnit.
Možná jsem na něco zapomenul :oops:
Uživatelský avatar
honza kadrmas
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 940
Registrován: 03 led 2010, 11:59
14
Lokalita: Borohrádek Královehradecký Kraj

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od honza kadrmas »

Mě osobně vyhovuje ten štukatérský písek co je teď. Dyť víš že jezdím víceméně bez závad😉 A pásy po pár letech zničí každý písek protože to je prostě abrazivo s tím se hold musí počítat že se při ježdění model opotřebovává. Tiger už dávno má druhé i s hnacími koly a téčko asi taky brzo dostane nové botky.🤔
Váš Šaryk
Uživatelský avatar
fneko
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 07 pro 2013, 18:28
10
Lokalita: Praha 22

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od fneko »

Za mě jednoznačně dobře upravená rašelina.Potom vše co neničí model ,hlavně ne ten zku.....písek.Ten model zničí dokonale.
To je můj náhled na věc.Franta.
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Kluci, než se to tady překlopí do debaty typu "se šípkovou omáčkou nebo se zelím" do toho ještě vstoupím se svým příspěvkem:

Podle mého názoru jdou dobrou cestou třeba naši kolegové z Německa, kteří používají přesátou zeminu, místy doplněnou o zeleně dosypané plochy, travní koberce a cesty zase z jiného materiálu. Také používají vtipné řešení s vyvýšenými plochami, které, tak jako my, používají jako odstavnou plochu, nebo výstavku techniky, ale mají je zčásti upravené jako vozový park v měřítku a prostě na ně z tankodromu přímo vyjedou. Vláďa by někde našel určitě fotky, když jsme spolu byli na veletrhu v Lipsku se na jejich expozici podívat.

Za mne je vhodné řešení přesátá zemina, doplněná o výše uvedené travní porosty. Na Lužné jsme ji nepřeházeli přes síto, bylo nás prostě málo a některým strojům to nesvědčí, to naprosto uznávám. Navíc v malém prostoru, kde se model otáčí téměř na místě a nabere tak snáze do hnacích kol kořínky a drobné rozdrcené kousky to je potíž.

Bráním se už pojíždění v písku, který, když je navlhlý, je katastrofou a suchý má samozřejmě abrazivní účinky, prostě písek. Nikdo ho nikdy ani v technice ani ve zbraních nechtěl. Navíc je podle mého názoru vzhledově vzdálený realitě, kdy celá plocha působí jako pískoviště nebo modelová krajina někde u Tobruku.

Ale chápu, že je to proveditelné řešení. Když jednotlivec připravuje podmínky pro společnou akci, nemá téměř šanci připravit ji ve velkém rozsahu. Připravit podklad na akci a potom ho zase uskladnit je prostě rychta. Na Bořence Milan s Petrem a s Jardou přehazovali pískovou drť, aby zamezili nejhoršímu, na E-Dayi nám vlhký písek poničil ústrojí u tanků, které neměly dobré napínáky / povolováky a které jsou, jako většina modelů, dost přemotorované na to, aby se poškodily při zanesení hnacích kol vlhkým pískem nebo kořínky.

A ještě něco:

Podklad tankodromu je sice frekventované téma, ale mělo by být součástí celku a tím je přiblížení se modelové krajině.
Hledáme nové cesty, jak vystihnout ráz krajiny a jak celkově atmosféru bojiště zvednout. Od Bořené Hory používáme zvukovou kulisu, drobné ukázky střetů, kouřové efekty ad. Také provoz na tankodromu by měl být trochu smysluplný.

V Lužné i na Bořence jsme měli možnost vyzkoušet vyvýšené místo, kde je na modely lépe při jejich provozu vidět. Pokud půjdu dál, tak touhle cestou. Tankodrom v Lužné jsme stavěli v pár lidech a rozhodli jsme se nepřehnat to velikostí, abychom jej dokončili. Když v sobotu někdo přijel na otočku a nechal se slyšet, že je to nějaké malé, musel jsem se usmát.

Vláďa v neděli navrhl možnost upravit písek v Lešanech větším podílem přeházené zeminy a to znělo rozumně. Zvážil bych i ten sokl, který provoz lépe zviditelní jak nám, tak návštěvníkům.

Pojďte najít shodu, fóru to jedině prospěje ahoj

Martin
Uživatelský avatar
fneko
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 07 pro 2013, 18:28
10
Lokalita: Praha 22

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od fneko »

Martine napsal jsi to hezky a v mnoha věcech s Tebou plně souhlasím.Ve spojitosti s bořenkou si vzpomínám,že za vylepšení
programu(moderování,zvukový podkres)jsem byl kritizován napadán.Modelhobby ve spolupráci se slovenskými kamarády
prokázalo,že tyhle věci fungují a posunou akci na jinou úroveň.Kdo to zažil ví o čem mluvím.A ohlasy od diváků , pořadatele
i tiskové zprávy mi dají za pravdu.Nejlepší akce kterou jsem zažil a jsem hrdý ,že jsem se na ní podílel.To se z bezhlavým
hemžením na pískovišti nedá srovnávat.
Zvednutí tankodromu má také smysl,To prokázala bořenka když byl tankodrom na zvýšené podestě.To s sebou ,ale nese vetší problémy s MTZ.
Je tu ,ale základní otázka:má vůbec cenu to tu řešit když veškeré nové podněty a technologie jsou z fora pod různými zaminkami vyháněny nebo mazány.(viz open TX).Forum je snad pro všechny modeláře v našem měřítku a technologie s tím spojené,nebo se ho snaží ovládnout pár ,,řiditelů zeměkoule s tím jediným správným názorem´´.Pak je snaha o nějakou změnu
o ničem.
Franta.
Vítek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 780
Registrován: 14 bře 2020, 12:35
4
Lokalita: Týn nad Vltavou

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Vítek »

Němci mají parádní akce a tankodromy mají obrovské a pěkné, za mě ta hlína nemusí být špatná, aspoň ne pro tanky, když bychom chtěli tu hlínu bagrovat tak by to šlo asi těžko, když by byla vysušená a ztvrdlá.

Ještě se zeptám, když byla řeč o ničení pásu a hnacích kol ve spojitosti s pískem, který byl i v Lešanech, co tam bude letos, písek a hlína, nebo jen hlína nebo něco jiného?
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Vítku, o Lešanech rozhoduje Vláďa, je organizátorem této akce od počátku věků puffy . Myslím, že právě tímto tématem hledá vhodné řešení.

Vše je popsáno v naší dosavadní diskuzi, nějaký kompromis se určitě najde. V Lešanech je nyní písek naprosto suchý, jemný a tak se ti na hnací kola nenabalí. Když nebudeš jezdit celý den (jako moji kluci), nebo když prostřídáš cesty z koberců s terénem v rozumném režimu, bude to bez většího opotřebení. Jde o to, jak kdo jezdí, kolik času odjezdí za den na tankodromu.

Staří bardi (pánové pardon) pojezdí a potom si pokecají s dalšími parťáky. Kluci holt potřebují jezdit až do vybití baterií, tak je to opotřebení větší.

Věřím, že to brzy doladíme, jde i to posunout se dál v tom, jak má tankodrom vypadat a jak ho provozovat.

Martin
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3136
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od mrst »

Tam je pískohlina už asi 10 let a před tím samotný Písek … poměr asi 3:1, ale jsou tam silnice… jako volba pro ty co chtějí jezdit na jiném podkladu jako druhá volba. Každý si najde co chce. Jinak prasata hlína je v podstatě prach. Tvrdá hlína se dá udělat pouze po navlhceni a potom se neda zase skladovat. Ale e day bude na hline když chcete… :P
hranicak11
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1029
Registrován: 23 lis 2013, 13:01
10
Lokalita: Krásná u Aše

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od hranicak11 »

Tak to trochu rozepíšu.

1.) Máte-li někdo s někým na fóru problém, vyřešte si to ideálně z očí do očí někde v kavárně. Toto fórum je o modelech a zcela veřejné. ( Tím bych to uzavřel.)

2.) Co se týče podkladu, tak k tomu kvalitnímu, vede dlouhá cesta. Musely by se vyzkoušet VŠECHNY VARiANTY 😅😅😅 protože každému chutí něco jiného. (stačí si přečíst prvních pár příspěvků)
Já se jednoduše snažím přizpůsobit daným podmínkám(třeba v Lešanech jezdím po silnicích a v Písku se snažím jezdit opatrneji) . Měli bychom si uvědomit, že každý kdo dělá akce má nějak omezené možnosti, ale také třeba jiný vkus. Někde je písek někde koberec, tráva atd. ( pořadatel Vám slíbí krásnou hlinu a na konec je to jaká si směs připomínající písek do betonu).
Jestli vše klapne a budeme v Aši, tak jsem zvolil variantu přesáté a utažené hlíny. Jednoduše řečeno pevný povrch.
Modelovějsí a členitějsí krajina? Já osobně jsem pro. Tato myšlenka se mi také líbí. 😉

3.) Německo. V každé spolkové zemi je několik klubů a funguje to obdobně jako u nás, (každá ves jiný pes) to šlo vidět krásně v Erfurtu. Jeden tankodrom byl skromný, druhý o trošičku vyšší level a na ten poslední (asi 150m stolů plných budov a paradních modelů), na ten jsme koukali s údivem, tam je třeba si ale uvědomit, že to dělá 40 lidí co mají stejný cíl ( jen pro zajímavost, chtěl si zajezdit někdo cizí, musel dát nějaké to euro do kasičky na začátku stolů).

4.) Náš cíl? Akce?
Upřímně nevím co je náš cíl, jelikož nejsme všichni na jedné vlně. Nedá se o nás říci že bychom byli klub. Co si myslím že je důležité je se navzájem respektovat, navštěvovat a podporovat se. PROTOŽE KAŽDÝ KDO DĚLÁ NĚJAKOU AKCI JI NEDĚLÁ PRO SEBE.
Martin Muzikář

Re: podklad na tankodromu

Příspěvek od Martin Muzikář »

Bolku,

souhlasím s tebou ve všech bodech, napsal jsi to dobře.

Martin
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“