Betonový kryt WW2

Zde můžete klábosit o všem co Vám slina na jazyk přinesla k tématu i zcela mimo.
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1277
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
11
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Betonový kryt WW2

Příspěvek od Ivan »

Objevil jsem betonový kryt.
Nechal jsem se vyfotit kvůli možným proporcím.



No, kdyby někdo chtěl udělat model 1/16...
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Rudyn
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1774
Registrován: 10 bře 2009, 18:05
15
Lokalita: ROHATEC, okres Hodonín.

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od Rudyn »

Ahoj Ivane ! Je to nafocené v Hodoníně ve Velkých kasárnách? Pokud ano, tak původního majitele einmannbunkru osobně znám (nechtěl mi bunkr prodat :cry: :cry: :cry:, vážně!). Jde o jeden ze dvou zachovalých bunkrů z obce Ratíškovice, která se nachází nedaleko Hodonína. Za německé okupace byla Strojírna Tomáš Ratíškovice důležitá pro Třetí říši svojí průmyslovou výrobou pro hornickou důlní činnost, proto tam tyto bunkry nainstalovali, tak jako i jinde v Evropě.
Více si k hodonínskému bunkru přečteš zde. V tomto odkazu najdeš i mnou zjištěné rozměry: https://www.modelforum.cz/viewtopic.php ... c#p2389230

P.S. Druhý a i poslední známý bunkřík pocházející z této strojírny (o kterém vím), je u silnice mezi obcemi Ratíškovice - Milotice, silnice číslo II./432 - odbočka (křižovatka) k bývalému dolu Tomáš (nebo Strojírně Tomáš - fabrika měla různé názvy, za socíku např. Pomocné provozy Jihomoravských lignitových dolů Hodonín), nyní T. Machinery https://www.tmachinery.cz/cz/o-nas/historie
U této křižovatky ke strojírně v Ratíškovicích je ve zjednodušené ("vykuchané") podobě důlní kombajn, jako reklama T. Machinery a hned vedle kombajnu stojí druhý einmann bunkřík. R.R.R.
Naposledy upravil(a) Rudyn dne 30 zář 2021, 09:47, celkem upraveno 5 x.
Sportuji rekreačně ... Vrhám stín, dívám se do dálky, skáču do řeči a lezu na nervy !
Uživatelský avatar
Jenda26
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 25 pro 2014, 01:37
9
Lokalita: Brandýs nad Labem

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od Jenda26 »

Díky Rudynovýmu oměření jsem ho vymodeloval. ahoj


Teď se ještě rozhodnout, jestli budel lepší ho vytisknout jak je a stříknout barvou na květináče imitující beton.
Nebo vytisknout formu a odlít třeba víc kusů přímo z betonu. :?: 14cm je trochu prcek, ale asi by se to dalo. cool
Radek
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 516
Registrován: 25 úno 2009, 10:33
15
Lokalita: Hostětín

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od Radek »

Asi by mě nikdo nepřemluvil, abych do toho vlezl. Je to jasný terč. Jedna rána z kanonu a je kryt pryč i se střelcem. kdo ví co dávali za odměnu těm, kteří do toho vlezli. :P :P

Radek
Uživatelský avatar
romann
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 506
Registrován: 03 čer 2012, 07:46
11
Lokalita: Nitra

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od romann »

ahoj
ako sa vola ta farba na kvetinace co vypada ako beton?
do takehoto mini krytu sa utekali skovat za naletu staznici, vratnici vo fabrikach. alebo aj pozorovatelia hlasnej sluzby.
takych krytov bolo velmi vela typov ,skoro kazdy vyrobca si ich vyrabal po svojom
https://www.google.cz/search?q=einmann+ ... EQ_AUIBigB
Uživatelský avatar
Ivan
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1277
Registrován: 03 dub 2013, 12:08
11
Lokalita: Absolova 89, 624 00 Brno

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od Ivan »

Jenda26 píše: 21 zář 2021, 10:26
Teď se ještě rozhodnout, jestli budel lepší ho vytisknout jak je a stříknout barvou na květináče imitující beton.
Nebo vytisknout formu a odlít třeba víc kusů přímo z betonu. :?: 14cm je trochu prcek, ale asi by se to dalo. cool
Podle mě je to jasné.
Pokud to máš trvale na tankodrom tak z betonu, Tam tomu počasí neublíží.
Pokud na RC srazy tak tisk. Kdo by se s tím tahal. :D :lol:
Tankistům ZDAR
Ivan, pplk. v.v., Učitel katedry tanků, VAAZ Brno.
http://dragonstanks.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Rudyn
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1774
Registrován: 10 bře 2009, 18:05
15
Lokalita: ROHATEC, okres Hodonín.

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od Rudyn »

Radek píše: 21 zář 2021, 10:41 Asi by mě nikdo nepřemluvil, abych do toho vlezl. Je to jasný terč. Jedna rána z kanonu a je kryt pryč i se střelcem. kdo ví co dávali za odměnu těm, kteří do toho vlezli. :P :P

Radek
Ahoj Radku!

Fungovalo to hlavně tak, že před hlášeným náletem bombardérů vzlezl dovnitř jeden strážce z protiletecké hlídky a pozoroval spojenecký nálet. Šlo jim hlavně o nevybuchlé bomby (např. s časovačem), aby věděli, kde bomby dopadly. Dále to používali tak jak popisuje Romann. Dovnitř vleze vpohodě jeden člověk, ale v nouzi se tam namačkají i tři lidi !!! Einmannbunkříky z dolu Tomáš Ratíškovice mají čtyři průzory, údajně byly typy i se šesti. Ani jeden ze dvou bunkrů nemá zachovány původní vstupní dveře, ale díky informaci od paní co žila celý život na "Baťovce" v Ratíškovicích vím, že byly betonové s kovovými panty. Ratíškovské bunkry nebyly v maskovací kamufláži, pouze beton !!!

R.R.R.
Naposledy upravil(a) Rudyn dne 01 říj 2021, 21:13, celkem upraveno 9 x.
Sportuji rekreačně ... Vrhám stín, dívám se do dálky, skáču do řeči a lezu na nervy !
Uživatelský avatar
Rudyn
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1774
Registrován: 10 bře 2009, 18:05
15
Lokalita: ROHATEC, okres Hodonín.

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od Rudyn »

Ivan píše: 21 zář 2021, 21:28
Jenda26 píše: 21 zář 2021, 10:26
Teď se ještě rozhodnout, jestli budel lepší ho vytisknout jak je a stříknout barvou na květináče imitující beton.
Nebo vytisknout formu a odlít třeba víc kusů přímo z betonu. :?: 14cm je trochu prcek, ale asi by se to dalo. cool
Podle mě je to jasné.
Pokud to máš trvale na tankodrom tak z betonu, Tam tomu počasí neublíží.
Pokud na RC srazy tak tisk. Kdo by se s tím tahal. :D :lol:
Jsem jasně pouze pro beton !!! Když zafouká vítr, tak popadají všechny plasťáky, včetně figurek !!!

P.S. Měli jsme s akcí v Kyjově kliku! V neděli už bylo hnusně, foukal vítr a ten by nám tankodrom pěkně poválel !!!
R.R.R.
Sportuji rekreačně ... Vrhám stín, dívám se do dálky, skáču do řeči a lezu na nervy !
Uživatelský avatar
Jenda26
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 232
Registrován: 25 pro 2014, 01:37
9
Lokalita: Brandýs nad Labem

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od Jenda26 »

Nemám vůbec čas teď něco odlévat, takže si to asi vytisknu, nebo počkám na zimu kdy bude času snad více.

Kdyby někdo další chtěl tisknout, dal jsem to volně ke stažení zde:
https://www.thingiverse.com/thing:4971296

Barva je k dostání občas v lidlu, je to něco jako toto: https://www.colorshop.cz/spreje-c251/du ... 0ml-i6308/
Mám tím nastříkanou kašnu.
Uživatelský avatar
Rudyn
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1774
Registrován: 10 bře 2009, 18:05
15
Lokalita: ROHATEC, okres Hodonín.

Re: Betonový kryt WW2

Příspěvek od Rudyn »

Ahoj Jendo!

Ještě by šlo vytisknutý bunkr nalepit na nějakou silnější kovovou podložku, kruhového tvaru, síla materiálu aspoň 7 mm a potom by to snad bylo odolné větru. Tuto úpravu mám na jiném einmannbunkru a zatím u mě dobrý !!! R.R.R.
Sportuji rekreačně ... Vrhám stín, dívám se do dálky, skáču do řeči a lezu na nervy !
Odpovědět

Zpět na „Hospoda u tankisty“