3D

Zeptejte se ostatních uživatelů nato, co Vás zajímá, nebo s čím potřebujete pomoct.
Uživatelský avatar
Pancier
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 341
Registrován: 27 lis 2010, 12:28
13
Lokalita: Banská Bystrica, Slovensko

3D

Příspěvek od Pancier »

Kúpil som si tlačený 3D model tanku. Je vyrobený z PETG. Nakoľko je to môj prvý model vyrobený touto technológiou, potreboval by som poradiť ako odstrániť "zvyšky po tlači", tie tenké plastové fúzy.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D

Příspěvek od CuMeL »

Já používám výhradně PETG, takže můžu přispět se svými zkušenostmi. Nejjednodušší způsob je zapalovačem, ale příliš to nedoporučuji. Já používám horkovzdušnou pájku s nastavenou teplotou 290°C, kterou mám u pájecí stanice Stamos Soldering S-LS-1, ale jen na odstranění těch jemných vlásků. S tou pájkou se nesmí moc blízko, jinak dojde k nevratnému natavení materiálu. Ony ty vlásky se trochu spečou a zkroutí a pak se dají snadněji odstranit.

Ty hrubší vlásky odstraňuji nějakým skalpelem, pak rozumným pilníkem a následně smirkovým papírem různé hrubosti (plátno se mi neosvědčilo). Jdu vždy od nejhrubšího po nejjemnější: Nejhrubší používám zrnitost 280 nebo 320 a nejjemnější zrnitost 400 nebo 600. Tady zrnitost vždy vybírám podle toho, jakou tryskou tisknu. Na tiskárně s tryskou 0,4mm (jak bych tipl z obrázku, že to kolo je tištěno touto tryskou) bych šel do těch hrubších zrnitostí.

Pochopitelně je třeba dávat velký pozor! PETG materiál začíná měknout při cca 90°C, tak se musí pracovat s přestávkami, aby to opět stačilo vychladnout a nezačalo se to deformovat.

Ale jak koukám na fotku, tak si myslím, že je to docela odfláknuté. Řekl bych, že si u tisku nikdo nepohrál s retrakcí nebo s teplotou při tisku. Mě to moje tiskárny tak moc nedělají a o to to mám pak snazší.
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: 3D

Příspěvek od Faly »

Jak píše Cumel, rukama do toho:-D, ale je to teda fakt prasárna...
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
drozd60
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 282
Registrován: 14 zář 2014, 08:35
9
Lokalita: Slaný,

Re: 3D

Příspěvek od drozd60 »

Ahoj nevím, kdo to tisknul. To jsou nenastavené některé parametry tisku. Je třeba trochu laborovat. Ty fousy dělají třeba špatně nastavené retrakce. Vlastní zkušenost.
Uživatelský avatar
Pancier
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 341
Registrován: 27 lis 2010, 12:28
13
Lokalita: Banská Bystrica, Slovensko

Re: 3D

Příspěvek od Pancier »

Ďakujem za rady. Začal som škrabkať a brúsiť. Tie fúzy a žmolky po brúsení sa mi viacmenej podarilo odstrániť jemnou mosadznou drôtenou kefou. Keby som bol tušil aká je to pakáreň, tak 3D model nekúpim, aspoň teda určite nie od neovereného výrobcu. na prvý nástrek po prebrúsení som použil plnič v spreji a po následnom prebrúsení sa zdá že niečo z toho dokážem vysochať. Poradíte ešte aký sekunďák použiť na lepenie PETG, bežne používam na modely sekunďáky od Pelikána, alebo treba niečo lepšie ?
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D

Příspěvek od CuMeL »

Já používám tohle:

Obrázek

Oproti vteřinovým lepidlům to schne o něco déle a dají se součástky napasovat správně s dostatečnou časovou prodlevou, což mi vyhovuje. A drží dobře. Lepil jsem s tímto lepidlem i mou "dvaasedmu" a zatím nic neupadlo :lol:
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Pancier
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 341
Registrován: 27 lis 2010, 12:28
13
Lokalita: Banská Bystrica, Slovensko

Re: 3D

Příspěvek od Pancier »

Super, vyskúšam.
Uživatelský avatar
Pancier
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 341
Registrován: 27 lis 2010, 12:28
13
Lokalita: Banská Bystrica, Slovensko

Re: 3D

Příspěvek od Pancier »

Páni, nemá niekto skúsenosť so sústružením PETG ? Dá sa to ? Na niektorých dieloch by som vedel povrch upraviť sústružením, len mám obavu či teplom, ktoré môže vzniknúť pri sústružení sa opravovaný diel poškodí prípadne zničí.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D

Příspěvek od CuMeL »

Odpověděl sis prakticky sám. Ano teplo při soustružení je příliš velké a došlo by k deformaci. Ono i broušení úhlovou bruskou je zrádné
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Pancier
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 341
Registrován: 27 lis 2010, 12:28
13
Lokalita: Banská Bystrica, Slovensko

Re: 3D

Příspěvek od Pancier »

Už som z toho na prášky. Čo ako brúsim a tmelím, po nastriekaní plničom, raster tlače stále vystúpi spod nástreku.


Odpovědět

Zpět na „Poradna“