3D

Zeptejte se ostatních uživatelů nato, co Vás zajímá, nebo s čím potřebujete pomoct.
Uživatelský avatar
otto
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 295
Registrován: 16 bře 2010, 08:25
14
Lokalita: Senec

Re: 3D

Příspěvek od otto »

Schova to patina. :D
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D

Příspěvek od CuMeL »

Mě vždycky pomůže modelářský tmel pro plastikové modeláře TAMIYA Basic type.
Takhle třeba vypadá můj přední blatník po základním přebroušení, překitování a opětovném přebroušení:

Obrázek

Ale já mám ty spáry podstatně menší, protože jsem to tiskl tryskou 0,25 mm s vrstvou 0,05 mm.

Nicméně velké věci, které tisknu tryskou 0,4 mm s vrstvou 0,2 mm, například korba mého BVP (aby tisk netrval moc dlouho), tak tam používám stříkací tmel ve spreji, většinou co je k sehnání. Teď mají dost výpadky ve výrobě, ale sehnal jsem Spray-Putty od MOTIPu
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Pancier
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 341
Registrován: 27 lis 2010, 12:28
13
Lokalita: Banská Bystrica, Slovensko

Re: 3D

Příspěvek od Pancier »

Mne to pripadá tak, že keď nastriekam vytmelený a obrúsený povrch, tak chvíľu je krásny hladký , ale časom pri vysýchaní ako keby riedidlo v striekanom plniči zreagovalo s PETG a PETG zväčšilo objem. Mám taký dojem, že celé je to zle vytlačené, lebo sa mi na niektorých dieloch objavujú škáry ako keby praskliny v ktorých mizne plnič. Musím ich vyliať sekunďákom, obrúsiť a potom sa už praskliny neobjavujú. Používam plnič v spreji Eurospray a polyesterový jemný autotmel.
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D

Příspěvek od CuMeL »

PETG materiál není jako ABS, které je háklivé na aceton. Já PETG normálně oplachuji v acetonu, když se nástřik nepovede. Sice na povrchu trochu "zvláční", ale to jen do doby, než aceton vyprchá. S těmi prasklinkami mi to připadá, že pokud to praská ve vrstvách, tak to někdo tiskl s poměrně nízkou teplotou.

S tím sprejem je třeba dělat tenké vrstvy a po zaschnutí přebrousit a pak provést nový nástřik, pokud je třeba. Je to ale samozřejmě na dlouhou dobu. Ten kit musí řádně zaschnout, takže jsou nutné technologické přestávky.

Vítej v 3D světě, kde postprocesing je o šmirglování, broušení, stříkání a šmirglování a broušení a......
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
otto
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 295
Registrován: 16 bře 2010, 08:25
14
Lokalita: Senec

Re: 3D

Příspěvek od otto »

Vetsinu mych modelu jsem tiskl PetG a vlastne jsem se na tom pomaloucku ucil. Nejdriv jsem to po vytisknuti obrousil hrubim smirkem ,pak jemnejsim , plnicem abych videl nerovnosti , pouzil modelarsky tmel vetsinou tamiya, zase obrousit plnic a vetsinou to uz bylo dobry, A pokud ne zase od znova dokavad to nebude podle predstav.Nekdy jsem z toho byl opravdu na nervy , ale vysledek pokazdy stal za to.
Uživatelský avatar
Pancier
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 341
Registrován: 27 lis 2010, 12:28
13
Lokalita: Banská Bystrica, Slovensko

Re: 3D

Příspěvek od Pancier »

Škáry alebo praskliny v povrchu.

Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D

Příspěvek od CuMeL »

To nejsou praskliny, ale drážky. Je to způsobeno při tisku jak tryska klade jednu vrstvu na druhou. Právě ty drážky je třeba vyplnit kitem ;)
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
Faly
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 523
Registrován: 29 kvě 2017, 10:15
6
Lokalita: Slaný

Re: 3D

Příspěvek od Faly »

U nas se jede vzdy jen plnic ve spreji, kde vzdycky po vyschnuti ten plnic trochu jakoby poklesne, to je normalni, ze pri strikani to vypada jinak nez po zachnuti a brousit a brousit a brousit a brousit, uz sem rikal, ze brousit? :D
V týmu s Drozd60,
IS-7, T-10, Kraz 255V + podval; IS-3; KV-85; T-90; Faun; MAZ
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D

Příspěvek od CuMeL »

Faly má pravdu, je to skutečně o broušení a broušení a .... atd. Není to tak jednoduché, aby výsledek ve finále vypadal, tak jak má. I 3D tisk má svá úskalí, se kterými je třeba počítat. Já mám určitou výhodu, že když něco zkazím, tak si to vytisknu znova. Ano patina lecos skryje, ale není to úplně ono. Chce to hodně moc času a neskutečnou píli (taky se občas zaseknu a radši dělám něco jiného, protože mě to přestane na čas bavit, ale prostě mi to nedá a zase se k tomu vrátím - stejně to nikdo jiný neudělá :lol: ).

Ale mám tady opačný pohled. Ty drážky z tisku se mi u tvorby vyprošťovací klády na moji "bevinu" naopak velmi hodí, aby to skutečně vypadalo jako vyschlá kláda ze dřeva s nějakými podélnými prasklinami:

Obrázek

Jen jsem musel použít epoxidový tmel na zaplnění otvorů, kde je skryta hlavička šroubu, který bude jistit kládu ke korbě. A na fotce je to již zaschlé a podrápané ocelovým kartáčkem, aby se to trochu tvarově sladilo, než to dostane finální nástřik.
Ale jasně, je to trochu mimo téma. Ty potřebuješ povrch vyhladit. Je to jako u korby mého výtvoru. Jsou to hodiny a hodiny broušení :roll:
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Uživatelský avatar
CuMeL
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 826
Registrován: 29 bře 2018, 15:21
6
Lokalita: České Budějovice

Re: 3D

Příspěvek od CuMeL »

Jo ještě mě napadla taková hloupost. Občas při broušení velmi jemným šmirglem. Po šmirglování jen velmi lehce setřu prstem z povrchu součástky ten přebytečný prach a ve těch škvírkách naopak ten prach zůstane a barva nebo tmel to potom zajistí na svém místě
Torro T-34/85................................T-72M1 vlastní výroba
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Poradna“