Lešany 2022

Odpovědět
Kaczor82
PzKpfw I
PzKpfw I
Příspěvky: 8
Registrován: 09 úno 2021, 12:16
3
Lokalita: Ciechanow, Polsko

Re: Lešany 2022

Příspěvek od Kaczor82 »

Vypadá to na skvělou párty. Díky za obrázky.
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: Lešany 2022

Příspěvek od Drake »

Vláďo prosím Tě mohl by jsi zjistit něco z historie muzea v Lešanech popř. Vyškově? Původně jsem hledal zcela něco jiného ale v diskuzi jsem našel toto.......pozor je to jen část textu:
Pokud tento typ vozidla ve výzbroji čsla byl (o čemž pochybuji, neb na jediné fotce z čs území, co znám, je zobrazeno rozstřílené německé vozidlo z Pražského povstání), zcela JISTE neměl žlutou kamufláž ale klasickou ČSLA khaki. Kořistní vozidla (ex Wehrmacht) byla v letech 1953-54 stažena od bojových útvarů a následně odprodávána především na Střední východ (Stug III, PzIV, Nashorn...). Jednotlivé kusy byly následně součástí tankového musea ve Vyškově, včetně tanku King Tiger. Rozkazem generála Janka bylo ale toto museum zlikvidováno a exponáty sešrotovány tuším v roce 1965. Uplně jiná situace je ale v případě taženého dělostřelectva - např ex německé houfnice byly ve výzbroji ČSLA až do převratu.


Muzeum Lešany a Vyškov opravdu měly po vyřazení německé techniky ve svých sbírkách tanky Panther a Kingtiger?
Uživatelský avatar
romann
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 499
Registrován: 03 čer 2012, 07:46
11
Lokalita: Nitra

Re: Lešany 2022

Příspěvek od romann »

ahoj
cital som ze v lesanoch mali vrak bergepanthera,ze ho predali alebo vymenili za volaco do nemecka.
bergepanthery boli v csla asi 3, jeden bol dokonca na chvilu v filme piesen o sivom holubovi, cas 1:00:55

existuje aj anglicky pisana kniha o povojnovej technike csla,s fotkami, nespomenem si teraz na nazov, na obale knihy je odfotene famo
kremak432
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 467
Registrován: 19 říj 2015, 09:14
8
Lokalita: Starý plzenec

Re: Lešany 2022

Příspěvek od kremak432 »

Mám seznam Pantherů a Bergepantherů zařazených u ČSLA včetně dislokace u jednotek. Nechce se mi to hledat, ale Bergepanthery byly ve službě ještě v roce 1969.
Uživatelský avatar
romann
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 499
Registrován: 03 čer 2012, 07:46
11
Lokalita: Nitra

Re: Lešany 2022

Příspěvek od romann »

najmenej jeden panther pozicali do filmu tankova brigada

Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: Lešany 2022

Příspěvek od Drake »

Jj jak píše Krémák, tak Bergpanthery byly ve službě ještě v sedumdesátých letech u českých drah v České třebové kde přetahovaly vlaky v době výluk elektrického vedení, nakonec skončily při rozbíjení strusky v hutích na severu o tom povídal tuším Radovan. Add. Bergpanther co byl vyměněn, jednalo se o kus co zůstal na armádní střelnici u nás ve Bzenci, bylo to jen holé torzo trupu a byl vyměněn někam do Belgie/Nizozemska za kompletního Shermana.
hranicak11
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1027
Registrován: 23 lis 2013, 13:01
10
Lokalita: Krásná u Aše

Re: Lešany 2022

Příspěvek od hranicak11 »

O té likvidaci depozitu jsem uz slyšel také, pravda je že na našem území tyto stroje byly a plno z nich byla zcela v pořádku. Také si říkám že na každém šprochu pravdy trochu.
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3136
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: Lešany 2022

Příspěvek od mrst »

Dnes jsme se o "výměně" Shermanu za Bergepanther ... z Vyškova bavili s Jardou J. v muzeu...
hodnota Shermanu vs. hodnota byť torza Bergepantheru je asi nesrovnatelná... výhodná směna pro někoho
mrst
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 3136
Registrován: 09 úno 2009, 19:52
15
Lokalita: Praha 9, Horní Počernice

Re: Lešany 2022

Příspěvek od mrst »

Kde uděláme první akci roku 2023???
Naposledy upravil(a) mrst dne 30 pro 2022, 20:22, celkem upraveno 1 x.
Drake
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1156
Registrován: 11 čer 2017, 16:27
6
Lokalita: Kyjov

Re: Lešany 2022

Příspěvek od Drake »

Vláďo, to byl Bzenecký Bergpanther ahoj

Jinak první akce jsem počítal že bude jako vždy na tankový den, i když kdyby jsme se s kamarádama viděli dřív tak určitě nejsem proti ahoj
Odpovědět

Zpět na „Lešany“